- ELTOS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Padangos, televizoriai, mobilieji telefonai ir kilimai – tai daiktai, kurių galima rasti kone kiekvienos Lietuvos upės dugne.
Tuo dar kartą įsitikino „River Cleanup Lietuva“ savanoriai, šį savaitgalį švarinę šalies upes. Organizatorių teigimu, į tvarkymosi iniciatyvą šiemet užsiregistravo beveik šimtas komandų, kurios tvarkė per 50 upių ir kitų vandens telkinių.
Centrinis iniciatyvos renginys šeštadienio rytą vyko Vilniuje. Jo dalyviai švarino Vilnios upę Naujojoje Vilnioje. Savanoriai iš upės tempė padangas, plastikines bei medines kėdes, metalo atliekas. Pakrantėse dažniausiai buvo randamos plastikinės pakuotės, stiklinė tara ir drabužiai. Iš viso šiame renginyje surinkta beveik viena tona atliekų, tarp jų – 25 padangos.
Žaliosios politikos instituto duomenimis, upių švarinimo renginiai vyko 56 Lietuvos miestuose ir miesteliuose, o aktyviausiai šiemet įsitraukė vilniečiai. Tiesa, vos vienu tvarkymosi tašku jiems nusileido Kėdainių rajono gyventojai. Trečioje vietoje pagal užregistruotų tvarkymosi vietų skaičių – Kauno miestas. Radiniai visose tvarkytose upėse gana panašūs. Iš stambių atliekų dažniausiai randamos padangos.
„Kaip visos šios atliekos atsiduria upėse ar jų pakrantėse, priežasčių gali būti daug. Kai pakrantėje randame baldus, buitinę techniką ar elektroniką, darome prielaidą, kad jais ten atsikratė gyventojai. Kai aptinkame upelį, kuriame dešimtys ar net šimtai padangų, o netoliese įsikūrusios automobilių remonto paslaugas teikiančios įmonės, įtarimai, žinoma, krypsta į jų pusę“, – sako iniciatyvai Lietuvoje atstovaujančio Žaliosios politikos instituto prezidentas Remigijus Lapinskas.
Organizatoriai pastebi, kad smulkiomis atliekomis bei tekstilės gaminiais pakrantes dažnai užteršia prie jų laiką leidžiantys žmonės. Pavyzdžiui, Vilniuje savanoriai rado išskirtinai daug drabužių. Tiesa, visai netoli tvarkomos vietos yra įrengtas tekstilės atliekų konteineris, kuris dažnai būna perpildytas. Kadangi gyventojai drabužius palieka tiesiog šalia jo, bet kas juos gali pasiimti.
„Dažna taršos gamtoje priežastis – atviros šiukšliadėžės. Jos vilioja gyvūnus, ypač paukščius. Kai šiukšliadėžės perpildytos atliekomis, gyvūnams labai paprasta atliekas iš jų ištraukti ir išnešioti gamtoje. Tikėtina, kad ateityje tokių šiukšliadėžių mažės, o mes vis labiau ugdysime sau įprotį ne ieškoti šiukšliadėžių, o viską, ką atsinešėme į gamtą, išsinešti su savimi“, – teigė R. Lapinskas.
Iniciatyvą „River Cleanup Lietuva“ Vilniuje koordinavusi Žaliosios politikos instituto ekspertė Ieva Budraitė teigė, kad šiemet švarinant upes pastebėjo kelias naujas tendencijas ir abi jos skatina sunerimti. Pavyzdžiui, švarindami upes savanoriai šiemet pastebėjo įtartinų į upę nutiestų vamzdžių. Organizatoriai įsipareigojo apie juos pranešti atsakingoms institucijoms, kad jos atliktų patikrinimus ir nustatytų, ar jie legalūs ir kokios nuotekos jais teka.
„Dažniausiai „lobiai“, kuriuos randame upėse, būna pragulėję ten daugybę metų, kartais randame padangas, kilimus ar elektroniką taip apaugusią žolėmis ar susmegusią į žemę, kad vos galime ją ištraukti. Tačiau tikrai ne visa tarša yra istorinė. Šiemet teko sugrįžti tvarkyti tą pačią teritoriją, kurią jau buvome sutvarkę prieš dvejus metus. Deja, bet šiandien pakrantės čia atrodo dar blogiau nei tuomet“, – pastebi I. Budraitė.
Belgijoje gimusi tarptautinė „River Cleanup“ iniciatyva, kasmet suvienijanti gyventojus upių švarinimui, Lietuvoje vyksta jau ketvirtą kartą, nurodoma Žaliosios politikos instituto pranešime. Tarptautiniu lygiu nuo iniciatyvos pradžios jau surengta beveik 3 000 tvarkymosi talkų, per kurias surinkta daugiau nei 2 mln. kilogramų atliekų.
Prie iniciatyvos Lietuvoje dažnai prisijungia narai, baidarių klubai, gelbėtojų tarnybos, dvejus metus iš eilės švarinti upes padeda NATO kariai iš Nyderlandų. Šiemet organizatoriai bendradarbiaudami su Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu daug dėmesio skyrė fiziniam aktyvumui, todėl prie tvarkymosi prisijungė ir irklenčių entuziastai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
A. Adamkienė – vėl ligoninėje, bet kritinė padėtis praėjo4
Prezidento Valdo Adamkaus žmona Alma Adamkienė pateko į ligoninę. ...
-
Linkavičių dvaras perduotas Panevėžio rajono nuosavybėn2
Panevėžio rajone esantis Linkavičių dvaras teismo buvo pripažintas bešeimininkiu ir perduotas savivaldybei. ...
-
Be ginčo ir neturint nepilnamečių vaikų santuoką bus galima nutraukti pas notarą2
Sutuoktinių bendru sutarimu ir neturint nepilnamečių vaikų santuoką nuo kitų metų bus galima nutraukti pas notarą. ...
-
Nuo savaitės vidurio kaitra atslūgs, orai bus gaivesni
Po šilto savaitgalio orai labiau vės nuo trečiadienio ir bus daugiau būdingi lietuviškai vasarai, sako sinoptikai. ...
-
Praėjusią parą prie sienos su Baltarusija apgręžtų migrantų nebuvo1
Praėjusią parą prie sienos su Baltarusija apgręžtų migrantų nebuvo, sekmadienį skelbia Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT). ...
-
Žaliūkių kaimas iš rajono priskirtas Šiaulių miestui
Žaliūkių kaimas iš rajono priskirtas Šiaulių miesto savivaldybei, nusprendė Seimas. ...
-
Prezidentas: Lietuva pasirengusi sukurti reikiamą infrastruktūrą JAV nuolatinėms pajėgoms14
JAV viešintis prezidentas Gitanas Nausėda šeštadienį susitiko su Pensilvanijos nacionalinės gvardijos vadu generolu majoru Marku Schindleriu (Marku Šindleriu). Prezidentas pabrėžė, kad Lietuva siekia nuolatinio JAV karinių pa...
-
Seimo Pirmininkė sveikina Lietuvos globėjų dienos proga
Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pirmąjį liepos sekmadienį sveikina globėjus. ...
-
Krepšininkui R. Šiškauskui suteiktas Kaišiadorių garbės piliečio vardas
Krepšininkui Ramūnui Šiškauskui suteiktas Kaišiadorių rajono savivaldybės garbės piliečio vardas. ...
-
Alternatyva numanomo sutikimo modeliui: donoro kortelę pasiūlyti keičiant dokumentus4
Seimo narės Agnė Širinskienė ir Asta Kubilienė registravo pataisas, kad gaunant arba keičiant asmens dokumentus žmonėms būtų pasiūloma pasirašyti sutikimą dėl organų donorystės. ...