Skandalingose istorijose minimo "Snoro" banko savininkai iš Rusijos savo gimtojoje šalyje turi prastą reputaciją. Žiniasklaida juos aprašo ne kaip sėkmės sulaukusius verslininkus, o kaip kriminalinių siužetų herojus.
Sušaudytas skolininkas
Informacinis analitinis Rusijos interneto dienraštis "The Moscow Post" 2008 m. paskelbė publikaciją "Vyno spalvos kraujas", kurioje aprašomi daug įtarimų keliantys "Snoro" banko savininkų verslo metodai. Šis straipsnis leis iš arčiau pažinti veikėjus, kurie perka didžiausią Lietuvos žiniasklaidos grupę "Lietuvos rytas".
Ne tik Rusijos specialiosios tarnybos turi ilgas rankas – tuo įsitikino Moldovos vadovai. 2008 m. liepos pradžioje vienoje Kišiniovo gatvėje buvo rastas žinomo verslininko Igorio Vainbergo-Gerso lavonas. Jis buvo stambus moldaviško vyno tiekėjas Rusijai. Verslininkas turėjo didelių bėdų dėl skolų grąžinimo, todėl teisėsauga iškėlė versiją, kad jį nužudyti užsakė vieno Rusijos banko vadovai.
Policija neabejoja, kad žmogžudystė buvo užsakyta. "Žaizdos galvoje padarytos pistoletu "Beretta", jis rastas šalia kūno", – ataskaitoje rašė pareigūnai.
Dieną prieš I.Vainbergo-Gerso mirtį jo šeima turėjo rimtą pokalbį su žuvusiojo verslo partneriu pavarde Basarbas. I.Vainbergas-Gersas ir Basarbas įsteigė bendrovę "SRL Fersib", nusipirko didžiulę – 200 ha ploto – vaismedžių ir vynuogių plantaciją.
Perspektyvi bendrovė buvo plečiama už skolintus pinigus. I.Vainbergo-Gerso įmonė "Megatiks" ėmė paskolas iš Rusijos bankų grupės "Konvers".
Nemalonumai prasidėjo po to, kai Rusija uždraudė moldaviško vyno importą. Maskvos bankininkų ir moldavų verslininkų partnerystė pašlijo. "I.Vainbergo-Gerso santykiai su "Konvers" vadovais Vladimiru ir Aleksandru Antonovais tapo priešiški", – konstatavo Moldovos policija. I.Vainbergui-Gersui pradėta grasinti.
Aferoje – "Snoro" pėdsakas
I.Vainbergo-Gerso žmogžudystė yra tik viena iš daugybės juodų dėmių "Konvers" istorijoje. Prieš aštuonerius metus buvo nužudytas banko "Akademchimbank" valdybos pirmininkas Sergejus Ponomariovas. Namo grįžtantį 36 metų bankininką lifte sušaudė samdomas žudikas.
Šios bylos tyrimas nuo pat pradžių atsidūrė aklavietėje, tačiau į pagalbą atskubėjo nepriklausomi ekspertai, jie pateikė pinigų plovimu įtariamų bankų sąrašą. Pirmas šiame sąraše buvo "Akademchimbank".
Tikrieji "Akademchimbank" vadovai tapo žinomi tik po kelerių metų, kai Rusijos centrinis bankas įvedė indėlių draudimo sistemą. Paaiškėjo, kad 80 proc. banko "Konversbank", valdančio "Akademchimbank" ir Lietuvos banką "Snoras", akcijų priklauso verslininkui V.Antonovui.
Kai ši informacija pateko į viešumą, kilo naujas skandalas. Įtakingas laikraštis "The Australian Financial Review" pranešė, kad "Snoras" susijęs su pinigų plovimo afera. Leidinio duomenimis, sukčiai pasisavino šachtininkų pensijas ir šiuos pinigus pervedė į "Snoro" sąskaitas.
Įtartina verslo strategija
Tyrimas nedavė jokio rezultato, o bankininkai ėmėsi reformų. Tėvas ir sūnus Antonovai įsigijo "Konversbank" iš bankų grupės MDM. "Akademchimbank" pakeitė pavadinimą į "Konversbank". "Snoro" vadovai raštu pasižadėjo glaudžiai bendradarbiauti su Lietuvos finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos Pinigų plovimo prevencijos skyriumi ir pranešti jo darbuotojams apie kiekvieną įtartiną pinigų pervedimo atvejį.
Antonovų bankų grupė taip pat nusprendė pakeisti pajamų šaltinį. 2007 m. pradžioje jie pardavė bankus STB bei "Interprogres" ir įsigijo Kaliningrado "Investbank".
Prisidengdamos šiuo pavadinimu ir ėmė veikti grupės "Konvers" finansų įmonės.
Pasak žiniasklaidos, bankininkus domino realusis sektorius. Ką tai reiškia, paaiškėjo tik dabar.
Dar vienas svarbus Antonovų istorijos epizodas yra vieno Didžiosios Britanijos banko įsigijimas. Šis sandoris sukėlė didelių įtarimų Rusijos centrinio banko vadovo pavaduotojui Andrejui Kozlovui, kuris buvo nužudytas 2006 m. rudenį. Jis išdėstė savo įtarimus bankų priežiūros organams, ir naujų banko akcininkų veikla buvo sustabdyta. Tik atsikratęs Antonovų įtakos šis Anglijos bankas pradėjo normaliai veikti.
Avantiūrų meistras
Pasak psichologų, bet kurio verslininko sėkmę lemia jo charakterio ypatybės. Bankų grupės "Konvers" steigėjo V.Antonovo karjeros varomoji jėga buvo avantiūrizmas.
"Plechanovo akademijos absolventas, "Konvers Group" direktorių tarybos pirmininkas V.Antonovas savo karjerą pradėjo dirbdamas operacijų vykdytoju banke "Sberbank", – rašė žurnalas "Kompanija". – 1999 m., po Rusijos ekonominės krizės, jis atėjo į "Akademchimbank", kuris tuo metu priklausė Rusijos mokslų akademijai ir atsidūrė ties bankroto riba. Jaunasis bankininkas ėmėsi gelbėti šį banką, taip pat bandė atgaivinti keletą kitų kredito įstaigų, nukentėjusių nuo 1998-ųjų krizės. Pasak bankų analitikų, visos šios įstaigos, įskaitant ir "Akademchimbank", buvo pilkieji scheminiai bankiūkščiai.
Yra daug V.Antonovo pradinio kapitalo kilmės versijų, rašė žurnalas "Kompanija".
"Pasak vieno jo bendradarbio, V.Antonovas turi gerų ryšių užsienyje. Jis kelis mėnesius mokėsi Jungtinėse Valstijose, kuriose sugebėjo užsitikrinti stambių verslininkų paramą. Tarp šių verslininkų dažnai minimi Aleksandras Smolenskis, Aleksandras Mamutas ir net broliai Čiornai", – rašė "Kompanija".
Šventė greitai baigėsi
Prieštaringai vertinamų asmenų parama padėjo V.Antonovui plėtoti verslą, bet vėliau, kai bankų sistema pradėjo stabilizuotis, tokie ryšiai tapo kliūtimi. Užsienio verteivų ir Rusijos oligarchų statytiniams nebeleido imtis rimtų reikalų. Permainas bankininkų bendruomenėje Antonovai patyrė savo kailiu.
""Konversbank" pripildyti "atominiais" pinigais tapo neįmanoma. Plėsti filialų tinklo – taip pat", – rašė "Kompanija". Beliko vienintelė išeitis – naudotis likusiomis pelningomis rinkomis. Viena tokių – moldaviško vyno tiekimas į Rusiją.
Moldaviškas vynas pigus, todėl 80 proc. jo buvo eksportuojama į Rusiją. Šioje šalyje moldaviška produkcija sudarė 60 proc. importuojamo alkoholio. Milijonai dekalitrų vyno ir konjako krovė milijardinį pelną. "Konversbank" kreditavo vidutines įmones, kurios pernelyg nesirūpino tiksliomis finansinėmis ir mokesčių ataskaitomis.
Tiesa, šventė truko neilgai. Kai Rusija uždraudė įvežti moldavišką vyną, atslinko nemokumo banga. Bankininkai pradėjo sukti galvas, kaip atgauti paskolintus pinigus. I.Vainbergo-Gerso pavyzdys rodo, kad jie nesibodėjo ir baisiausių priemonių.
Klientams laikas sunerimti
Nustatyti tikrąsias Kišiniove įvykusios tragedijos priežastis gali tik teismas. Tačiau tam reikia mažų mažiausiai apklausti I.Vainbergo-Gerso kreditorius. Kol kas Moldovos teisėsaugos pareigūnams nepavyko pasikalbėti su "Konvers" vadovais.
Apžvalgininkai įspėja, kad kitiems šios finansų grupės klientams derėtų pasirūpinti savo saugumu. Buvęs nusikalstamos grupuotės lyderis Vitalijus Diomočka JAV laikraščiui "The Washington Post" neseniai sakė, kad ekonomikoje augant konkurencijai didėja ir užsakomųjų žmogžudysčių skaičius. "Anksčiau žudė banditus, o dabar kulkos tenka verslininkams", – įspėjo buvęs nusikaltėlių vadeiva.
Vargšas nupirko turtingą
2003 m. tuo metu ketvirtą pagal dydį Lietuvos banką "Snoras" įsigijo naujieji savininkai – Rusijos bankas "Konversbank".
Naujieji savininkai į "Snorą" įžengė po 2002 m. skandalo, kai paaiškėjo, kad daugiau kaip milijardo litų dydžio emisiją norėjęs įsigyti žinomos Monako kunigaikščių Grimaldi giminės atstovas Jeanas Philippe'as Iliesco de Grimaldi nėra kunigaikščių giminaitis, o už jo gali stovėti Rusijos mafijos atstovai. Valstybės saugumo departamentas tuomet užkirto kelią įtartinoms investicijoms į "Snorą". Tačiau jau po metų "Snoras" sulaukė naujų investuotojų. Kuklus Rusijos bankas "Akademchimbank", net neįeinantis į didžiausių Rusijos bankų šimtuką, už 65 mln. JAV dolerių įsigijo MDM banko ištuštintą "Koversbank". Netrukus "Konversbank" įsigijo didžiausią "Snoro" akcininką – Liuksemburgo bendrovę "Incorion Investment Holding Company" ir užvaldė banką. Šis sandoris itin nustebino analitikus, nes mažutis "Konversbank", turėjęs vos 300 mln. litų, įsigijo "Snorą", kurio turtas tuomet viršijo milijardą litų. Analitikai tuomet spėliojo, kad per "Konversbank" į "Snorą" ateina viešumos vengiantys investuotojai, kurie per Lietuvos banką nori pasiekti Vakarų Europos rinką. Šis spėjimas tvirtinasi, nes "Snoras" aktyviai, bet ne visada sėkmingai, bando įsitvirtinti Europoje. Pernai "Snorą" ištiko nesėkmė Didžiojoje Britanijoje, kuri Lietuvos bankui neleido įsteigti filialo. "Snoras" ir jo akcininkai buvo apkaltinti pateikę netikslią ir ne visą informaciją. Britams taip pat užkliuvo, kad tarp "Snoro" savininkų yra Vladimiras Antonovas.
2009 m. pavasarį V.Antonovo tėvą Aleksandrą Antonovą, "Konvers group" prezidentą, Maskvoje bandyta nužudyti. Su Kremliumi siejamas verslininkas buvo sunkiai sužeistas, bet išgyveno. Rusijos žiniasklaida skelbė, kad į A.Antonovą kėsinosi čečėnų tautybės nusikaltėliai. Nusikaltimas dar neišaiškintas.
Naujausi komentarai