Pereiti į pagrindinį turinį

Specialistai ramina - litas nebus devalvuotas

2009-03-09 15:13
Specialistai ramina - litas nebus devalvuotas
Specialistai ramina - litas nebus devalvuotas / Gedimino Bartuškos nuotr. R.Šarkinas

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas teigia, kad nėra nei politinės valios, nei ekonominio būtinumo devalvuoti ar revalvuoti litą. Tokios pačios pozicijos laikosi ir Lietuvos banko vadovas.

Anot Lietuvos banko vadovo Reinoldijaus Šarkino, Lietuva įsipareigojusi išlaikyti dabartinį lito kursą iki euro įvedimo. Tuo metu kai kurie bankai savaitgalį pritrūko eurų, mat itin padaugėjo klientų, litus keičiančius į šią ir kitas užsienio valiutas, praneša nacionalinis tranliuotojas.

R.Šarkinas pirmadienį Lietuvos radijui sakė, kad „nieks nesiruošia devalvuoti lito, svarbiausia, kad tokiam žingsniui nėra jokio pagrindo“.

„Lietuva yra įsipareigojusi iki euro įvedimo išlaikyti stabilų lito ir euro kursą ir taip padarys, o gandai - tikrai neatsakingi, sakyčiau, netgi nusikalstami pareiškimai apie galimą devalvavimą - atsisuka prieš tuos žmones, kurie tais gandais patiki, ir bėgo į bankus pirkti [eurų]. Na, šiandien vėl bėgs atgal parduot“, - aiškino jis.

„Nėra jokio pagrindo devalvuoti lito - tai neduotų niekam naudos, jokių problemų taip neišspręstume“, - pridūrė R.Šarkinas.

Nuo 2002 m. vasario 2 dienos litas yra susietas su euru pastoviu kursu: 3,4528 lito už 1 eurą.

Spėjama, kad nerimas kilo po to, kai praėjusios savaitės pabaigoje Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas spaudos konferencijos metu pradėjo svarstyti, jog keičiant litą eurais jo kursas bus pakeistas.

Politikas dabar teigia, kad šių metų kovo 5 d. įvykusioje spaudos konferencijoje tema „Kaip greičiau įveikti neįveikiamą krizę?“, kalbėdamas apie spekuliacijas lito devalvavimo klausimu, jis norėjo pasakyti, jog lito devalvacijai nėra jokio realaus pagrindo ir būtinybės.

„Lito ir euro santykį garantuoja Lito patikimumo įstatymas, konkrečiai 8-ajame straipsnyje yra nustatyti lito stabilumo saugikliai ir garantijos“, - sako K.Glaveckas.

Pasak jo, jau 15 metų Lietuva turi patikimą nacionalinę valiutą - litą, kurio stabilumas atlaikė tiek 1995, tiek 1998 metų krizes, kuomet reali ekonomika ir finansų sistema buvo patyrusios didelį nuosmukį.

„Per tuos 15 metų Lietuvos valiutos atsargos ir lito padengimas valiuta bei auksu žymiai sustiprėjo ir šiuo metu lito padengimas valiuta turi pakankamą rezervą. Lito kurso keitimas euro atžvilgiu šiandien nepadėtų siekti finansinio stabilumo, o įvestų daug nereikalingos sumaišties“, - teigia K.Glaveckas.

Anot K. Glavecko,Lietuvai stojant į euro zoną, o tai galėtų įvykti ne anksčiau kaip 2011-2012 metais, kai šalies ekonominė ir finansinė padėtis stabilizuosis, Lietuva turės atitikti Mastrichto kriterijus, ir neabejotina, kad Europos centrinis bankas, pritardamas euro įvedimui Lietuvoje, turės laikytis dabartinio lito ir euro santykio.

Tuo metu Seimo vadovas Arūnas Valinskas ragina politikus susilaikyti nuo pagrindo neturinčių kalbų apie lito devalvaciją ir negąsdinti visuomenės.

„Raginu ir labai prašau atsakingų pareigūnų ir politikų, kalbant apie tokius visuomenei reikšmingus sprendimus, susilaikyti nuo gąsdinančių komentarų ir neišdiskutuotų nuomonių reiškimo viešojoje erdvėje, ir ypač tuomet, kai jie neturi realaus pagrindo“, - sako Seimo Pirmininkas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų