„Vaikų linija“, skatindama tėvus pastebėti ir padėti savo vaikams spręsti patyčių situacijas, pristato nemokamus mokymus tėvams internetu, adaptuotus iš Švedijos patyčių prevencijos organizacijos „Friends“.
Kaip rodo „Vaikų linijos“ užsakymu 2019 m. visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa, didžioji dauguma (88 proc.) suaugusiųjų vaikų patyčias mokykloje laiko aktualia problema. 36 proc. mokyklinio amžiaus vaikų turinčių tėvų tvirtina kad jų vaikai yra patyrę patyčias, o 7 proc. apklausos dalyvių teigia nežinantys, ar jų vaikai turi tokių patirčių. Tuo tarpu tik 3 proc. tėvų prisipažįsta, kad jų vaikai yra patys tyčiojęsi iš kitų vaikų.
Kaip turėtų reaguoti, sužinoję, kad jų vaikas patiria patyčias ar pats tyčiojasi iš kitų, nežino 20 proc. apklaustų tėvų. Kas trečias tėvas teigia nesantis informuotas ir apie veiksmus, kurių turėtų imtis jų vaikų mokykla, įvykus patyčioms. Tuo tarpu mokyklų gebėjimas spręsti patyčių problemą jau ne pirmus metus tėvų vertinamas vidutiniškai (2019 m. – 5,9, 2018 m. – 5,9, 2017 m. – 6, 2016 m. – 6,3 balo skalėje nuo 1 iki 10).
„Vaikams, susidūrus su patyčių patirtimis, yra būtinas jautrus, o tuo pačiu metu struktūruotas suaugusiųjų reagavimas, kuris apima ir vaikų išklausymą, ir veiksmų, užkertančių kelią tolesnėms patyčių situacijoms, inicijavimą. Už patyčių sustabdymą ir pagalbos vaikui organizavimą yra atsakingi suaugusieji – tėvai ir mokyklos darbuotojai, kurių glaudus tarpusavio bendradarbiavimas yra itin svarbus patyčių situacijose, – teigia „Vaikų linijos“ psichologė dr.Jurgita Smiltė Jasiulionė. – Todėl tėvams būtina domėtis ir suprasti, kaip jie galėtų reaguoti, išgirdę apie vaikų patyčių patirtis, kokia pagalba yra svarbiausia patiriantiems patyčias, jas inicijuojantiems ar stebintiems vaikams. O taip pat tėvai turi žinoti, kokia yra mokykloje priimta reagavimo į patyčias ir kitokį žeminantį elgesį tvarka. Visa ši informacija tikrai praverstų tėvams ramiau ir struktūruočiau reaguoti į vaikų patyčių patirtis.“
„Vaikų linija“, 16 metų vykdydama kampaniją BE PATYČIŲ ir įvairiomis veiklomis siekdama mažinti patyčių ir kitokio žeminančio elgesio paplitimą, dėl kurio kenčia didelė dalis vaikų, siūlo pagalbą Lietuvos tėvams – nemokamus mokymus internetu apie vaikų patyčias: https://mokymaitevams.bepatyciu.lt.
Šiuose interaktyviuose mokymuose pristatomos dažniausiai pasitaikančios situacijos vaikų patyčių ir kitokio žeminančio elgesio atvejais. Tėvai kviečiami jas spręsti, pasirenkant galimus reagavimo būdus ir scenarijus, o virtuali konsultantė iš karto suteikia grįžtamąjį ryšį: padrąsina taip reaguoti ir toliau arba suteikia patarimų, kaip geriau galima pasielgti konkrečioje situacijoje.
„Vaikų linija“ mokymus tėvams internetu adaptavo, bendradarbiaudama su Švedijos patyčių prevencijos organizacija „Friends“ ir Vilniaus prekybos paramos fondu „Dabar“.
„Šiuos mokymus sukūrėme, reaguodami į tėvų, kurių vaikai patyrė patyčias, klausimus mums, kaip teisingai elgtis patyčių situacijose ir kaip palaikyti savo vaiką. Pristatę šiuos mokymus Švedijoje, iš tėvų sulaukėme teigiamų atsiliepimų, kad juose jie rado aiškių patarimų, kaip kalbėtis su vaikais, kaip bendradarbiauti su mokykla, kaip spręsti patyčių situacijas, vaiko interesus išlaikant dėmesio centre, – pasakoja „Friends“ tyrimų ir plėtros vadovas Magnus Loftsson. – Todėl mūsų „Friends“ komanda labai džiaugiasi, kad „Vaikų linija“ šią tėvams skirtą pagalbos priemonę adaptavo ir Lietuvoje. Tikimės, kad Lietuvos tėvams šie mokymai suteiks reikalingų žinių ir įgūdžių, sprendžiant vaikų patyčių situacijas.“
Spręsdami šiuos mokymus, tėvai gaus patarimų, kaip reaguoti į nerimą keliantį vaiko elgesį, kokių veiksmų imtis, įtariant ar sužinojus, kad vaikas patiria patyčias ar kitokį žeminantį elgesį. Analizuodami įvairias situacijas, tėvai ras būdų, kaip kalbėtis su vaiku apie panašias patyčių situacijas ir galės lavinti įgūdžius, kaip kreiptis pagalbos į mokyklos darbuotojus ir bendradarbiaujant su jais užtikrinti, kad vaikai mokykloje galėtų jaustis saugiai.
„Vaikų linija“ siūlo keletą patarimų į dažniausiai tėvams kylančius klausimus, susijusius su vaikų patiriamomis patyčiomis.
Kaip prakalbinti vaiką, jeigu įtariate patyčias?
Kaip reikėtų reaguoti, jeigu vaikas pasidalina savo patyčių patirtimi?
Kaip reikėtų bendradarbiauti su mokykla, jei mano vaikas patiria patyčias?
Kaip pasiruošti susitikimui su klasės auklėtoju dėl vaiko patiriamų patyčių?
Daugiau atsakymų ir patarimų, kaip elgtis, kai vaikai susiduria su patyčiomis mokykloje – mokymuose tėvams internetu: https://mokymaitevams.bepatyciu.lt.
Naujausi komentarai