Pereiti į pagrindinį turinį

Valstybėje - trylika laisvų aukštų postų (patikslinta)

2009-12-21 08:27
Kada: D.Grybauskaitė žadėjo po Naujųjų metų pateiksianti Seimui kandidatą į VSD generalinio direktoriaus postą vietoj atsistatydinusio P.Malakausko.
Kada: D.Grybauskaitė žadėjo po Naujųjų metų pateiksianti Seimui kandidatą į VSD generalinio direktoriaus postą vietoj atsistatydinusio P.Malakausko. / Gedimino Bartuškos nuotr.

Visa virtinė atsistatydinimų ir atleidimų iš pareigų be vadovų paliko ne vieną svarbią valstybės instituciją.

Prezidentei, Seimui ir Vyriausybei teks per trumpą laiką paskirti daugiau kaip dešimt aukštų pareigūnų.

Bent trylika laisvų vietų

Lietuvoje pastaruoju metu smarkiai padaugėjo institucijų, kurių vadovai turi priedėlį l.e.p. – laikinai einantis pareigas.

Dabar arba netrukus po naujamečių švenčių net trylika valstybės institucijų neturės savo nuolatinių vadovų. Kai kurie iš jų visai neseniai arba jau prieš kurį laiką atsistatydino patys, kai kurie buvo atleisti, daliai baigėsi ar netrukus baigsis kadencija.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė turės parinkti bent penkis žinybų vadovus ir suderinti jų kandidatūras su Seimu arba premjeru Andriumi Kubiliumi. Seimo pirmininkei Irenai Degutienei teks pasiūlyti dviejų institucijų vadovus. Dar mažiausiai šešis aukštus pareigūnus turės paskirti Vyriausybė ar atskiros ministerijos.

Saugumo šefas ir kontrolierius

D.Grybauskaitė tvirtino po Naujųjų metų pateiksianti Seimui kandidatą į Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus postą vietoj šiomis dienomis atsistatydinusio Povilo Malakausko. Kol kas šiai tarnybai vadovaus direktoriaus pavaduotojas Romualdas Vaišnoras.

Prezidentė turės suderinti su Seimu tinkamą kandidatūrą eiti VSD vadovo pareigas, pateikti ją parlamentarams ir, sulaukusi Seimo pritarimo, paskirti naująjį saugumo tarnybos vadovą. Neoficialiai jau vardijama nemažai asmenų, kurie esą gali būti numatyti į šį postą. Tai R.Vaišnoras ir kitas VSD direktoriaus pavaduotojas Andrius Tekorius, buvę aukšti VSD pareigūnai Linas Petronis, Algirdas Grublys, VSD darbuotojas Virginijus Petkevičius.

Kitų metų pradžioje baigsis valstybės kontrolierės Rasos Budbergytės penkerių metų kadencija. Vyriausybė ir Seimas jau suderino R.Budbergytės delegavimą į Europos Bendrijų Audito Rūmus. Į Liuksemburge įsikūrusią organizaciją šešerių metų kadencijai ji turėtų išvykti kitų metų pavasarį.

Todėl R.Budbergytė nebegalės būti siūloma dar vienai kadencijai į Valstybės kontrolės vadovo postą. Naują kandidatą į šias pareigas Prezidentė turėtų pateikti sausį Seimo pratęstoje rudens sesijoje arba jau kovą, kai prasidės pavasario sesija. Neatmetama, kad naująja valstybės kontroliere gali tapti ligšiolinė Lietuvos deleguota Europos Audito Rūmų narė Irena Petruškevičienė.

Gali pakeisti skyrimo tvarką

Jau kurį laiką viena aukščiausių teisminės valdžios institucijų turi tik l.e.p. pirmininką. Tai Vyriausiasis administracinis teismas. Jam daugiau kaip metus laikinai vadovauja teismo pirmininko pavaduotojas Ričardas Piličiauskas.

Prezidentūra jau dukart buvo skelbusi atranką Vyriausiojo administracinio teismo pirmininko postui užimti. Tačiau dabar šis procesas yra pristabdytas, nes dar turi būti paskirtas naujas teisėjas į šį teismą. Tikimasi, kad per du tris mėnesius po Naujųjų metų nuolatinis pirmininkas bus paskirtas.

Pagal dabar galiojantį įstatymą Vyriausiojo administracinio teismo pirmininką skiria valstybės vadovas, atsiklausęs Teisėjų tarybos patarimo. Kandidatais laikomi R.Piličiauskas, teismo teisėjas Artūras Drigotas, tačiau neatmetama, kad atsiras ir daugiau pretenduojančių į šias pareigas.

Tiesa, Seimas dar gali pakeisti įstatymą. Jeigu parlamentarai priims vieną iš šiuo metu teikiamų pasiūlymų, Vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas bus skiriamas Seimo, valstybės vadovui paliekant teisę parinkti kandidatą.

Renkasi VKEKK pirmininką

Prieš kelias savaites netikėtai atsistatydino Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) pirmininkas Virgilijus Poderys. Šiuo metu komisijai laikinai vadovauja Danas Janulionis.

Anksčiau VKEKK pirmininką skirdavo prezidentas premjero teikimu. Tačiau pernai gana tyliai ir netikėtai įstatymas buvo pakeistas ir dabar VKEKK vadovo kandidatūrą Seimui turi pateikti prezidentas. Tikimasi, kad D.Grybauskaitė pratęstoje sesijoje sausį pasiūlys parlamentarams pretendentą.

Nuolatinio vadovo neturi ir Konkurencijos taryba. Jos pirmininko pareigas dabar laikinai eina Rimantas Stanikūnas, kurio kadencija baigėsi dar lapkritį. Kitam penkerių metų darbo laikotarpiui eiti Konkurencijos tarybos pirmininko pareigas R.Stanikūnas jau nebegali būti skiriamas. Todėl laukiama, kas taps naujuoju šios institucijos vadovu.

Pagal įstatymą premjeras turi pateikti prezidentui kandidatą į Konkurencijos tarybos pirmininko pareigas. Vyriausybės vadovas A.Kubilius kol kas to nepadarė. Prieš porą savaičių jis prisipažino vis dar derinąs priimtiną pretendentą į tarybos vadovo postą su Prezidente D.Grybauskaite. Premjeras mįslingai užsiminė, kad Konkurencijos tarybai greičiausiai vadovaus asmuo, pastaruoju metu dirbęs užsienio finansų institucijoje.

Kitai kadencijai nesiūlys

Seimo pirmininkei I.Degutienei teks atsakomybė parinkti dviejų institucijų vadovus. Jau nuo šių metų pavasario nuolatinio vadovo neturi Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), kai iš pirmininkės pareigų pasitraukė ir į VSD dirbti išėjo Jolanta Petkevičienė. Šiuo metu laikinasis VTEK vadovas yra Stasys Vėlyvis.

VTEK pirmininkas skiriamas Seimo, kandidatūrą iš esamų komisijos narių parinkus Seimo vadovui. Kol kas dar nėra paskirti visi nuolatiniai komisijos nariai. S.Vėlyvio penkerių metų kadencija baigėsi dar šių metų pradžioje, tad dabar jis ne tik laikinasis VTEK pirmininkas, bet ir laikinai einantis komisijos nario pareigas iki bus paskirtas naujas narys. Kandidatą į šias pareigas Seimui turi pateikti Aukščiausiojo Teismo pirmininkas. Tai numatoma padaryti per Seimo pratęstą sesiją. Tik paskui I.Degutienė pasirinks kandidatūrą į VTEK pirmininkus. Neatmetama, kad tai įvyks tik pavasarį.

Be to, sausį Seimo pirmininkė turės pasiūlyti parlamentarams kandidatą į Vaiko teisių apsaugos tarnybos kontrolieriaus postą. Ligšiolinės institucijos vadovės Rimantės Šalaševičiūtės kadencija baigsis sausį. I.Degutienė jau yra pareiškusi, kad neketina siūlyti R.Šalaševičiūtės dar vienai kadencijai, todėl yra pradėta naujos kandidatūros paieška.

Vadovo neturi dvejus metus

Daug laisvų vadovų vietų yra ir žemesnio rango institucijose, kurios priklauso Vyriausybei ar skirtingoms ministerijoms.

Jau kurį laiką Valstybės turto fondo direktoriaus pareigas laikinai eina Jonas Niaura. Naująjį šios institucijos vadovą kitąmet turi parinkti premjeras A.Kubilius, su kuriuo Turto fondo valdyba turi suderinti kandidatūrą.

Vyriausybės vadovas sausio pradžioje turės surasti ir kandidatą į Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus postą. Dabartiniam šios institucijos vadovui Rimgaudui Vaičiuliui šiomis dienomis yra pareikštas papeikimas, todėl jis vargu ar išsaugos savo pareigas po 2010 m. sausio 10 d., kai baigsis kadencija.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas suka galvą, ką paskirti į dviejų institucijų vadovų postus. Tai "Sodros" direktoriaus, nes iš šių pareigų prieš kelias dienas atsistatydino Mindaugas Mikaila, ir Lietuvos darbo biržos vadovo. Pastarosios pareigos liko laisvos šių metų gegužę, kai atsistatydino ilgametis biržos direktorius Vidas Šlekaitis. Turi būti paskelbti konkursai eiti "Sodros" ir Lietuvos darbo biržos direktorių pareigas.

Metus laisva Statistikos departamento direktoriaus vieta, po to, kai iš jos išėjo Algirdas Šemeta, pirmiausia tapęs naujuoju finansų ministru, o vėliau eurokomisaru. Dabar Statistikos departamentui laikinai vadovauja Vilija Lapėnienė. Manoma, kad naujasis departamento vadovas bus paskirtas tik tuomet, kai, kaip tikimasi, kitąmet bus baigtas žinybos pavaldumo iš Vyriausybės į Finansų ministerijos organizaciją perdavimo procesas.

Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos jau beveik dvejus metus neturi nuolatinio vadovo. Visą tą laiką žinybai laikinai vadovauja Ramutė Liupkevičienė. Ministerija dėl politinių priežasčių neskubėjo skelbti konkurso Muitinės departamento direktoriaus postui užimti. Kol kas neaišku, kada R.Liupkevičienę pakeis nuolatinis institucijos vadovas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų