Prezidentė Dalia Grybauskaitė "nelabai gilinosi", kaip tariamų CŽV kalėjimų Lietuvoje istorija paveiks dvišalius santykius, ir pasinaudojo ja siekdama pokyčių Valstybės saugumo departamente (VSD), teigė JAV diplomatai, kurių ataskaitą žiniasklaida paviešino pirmadienį.
"Jos elgesys po televizijos ABC pranešimų apie tariamus CŽV slaptus kalėjimus Lietuvoje ir šios istorijos įtaka santykiams su JAV yra migloti. Po pirmojo pranešimo ji pareiškė JAV ambasados vadovybei esanti susirūpinusi, kad tai gali aptemdyti JAV ir Lietuvos ryšius", - rašoma WikiLeaks dokumente, kurį paviešino portalas 15min.lt.
JAV diplomatai pastebi, kad netrukus po to Lietuvos vadovė viešai pareikalavo tyrimo.
"Kai kurie Seimo nariai mums sakė buvę nemaloniai nustebinti D.Grybauskaitės sprendimo eskaluoti CŽV kalėjimų istoriją; jie nerimavo, kad tyrimas pakenks dvišaliams santykiams. Panašu, kad ji pasinaudojo tariamų kalėjimų istorija, kad pašalintų VSD direktorių ir pareikalautų iš šios tarnybos didesnės atskaitomybės. Atrodo, kad ji nelabai gilinosi į tai, kaip ši istorija paveiks dvišalius santykius", - rašoma ataskaitoje.
JAV žiniasklaidoje 2009 metais pasirodžius informacijai apie galimą CŽV kalėjimo egzistavimą, Lietuvoje atliktas parlamentinis tyrimas. Jo metu surinkti duomenys parodė, kad su CŽV susiję orlaiviai 2002-2005 metais leidosi Lietuvoje. Tačiau apie galimus kalinius jokios informacijos nesurinkta.
Išvadose taip pat minimos dvi patalpos sulaikytiesiems laikyti. Vienos iš jų "patalpų išdėstymas, uždarumas ir perimetro apsauga, VSD darbuotojų fragmentiškas buvimas patalpose leido atlikti VSD nekontroliuojamus partnerių pareigūnų veiksmus ir naudoti infrastruktūrą savo nuožiūra", teigiama išvadose. Nors tiesiogiai neįvardijama, šiuo atveju minima bazė Antaviliuose, netoli Vilniaus.
Prezidentė D.Grybauskaitė yra sakiusi, kad pranešimus apie kalinius, jei tokių Lietuvoje buvo, gali komentuoti tik JAV pusė.
Vertindami Lietuvos prezidentės požiūrį į JAV, Amerikos diplomatai patarė kolegoms Vašingtone "ją rimtai vertinti ir mėginti prisijaukinti"
"Tai, kad D.Grybauskaitė nėra labai palanki Amerikai, nereiškia, jog ji yra priešiška Amerikai", - teigiama dokumente.
Diplomatai vertino, kad "visiškai įmanoma, kad D.Grybauskaitė bus prezidento poste iki 2019 metų, todėl reikia parodyti, kad ji yra rimtai vertinama".
Naujausi komentarai