Pereiti į pagrindinį turinį

Norintiems dirbti ar mokytis Europoje – atnaujinta Europass CV forma

2013-05-10 14:50
Norintiems dirbti ar mokytis Europoje – atnaujinta Europass CV forma
Norintiems dirbti ar mokytis Europoje – atnaujinta Europass CV forma / Shutterstock nuotr.

Norintys įsidarbinti ar mokytis kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse jau daugiau kaip dešimt metų savo gyvenimo aprašymą gali parengti internete užpildydami standartizuotą dokumentų rinkinį Europass. Atnaujinta Europass CV forma vis labiau įsigali ne tik užsienio, bet ir Lietuvos rinkoje.

Standartinis CV – patogiau ir darbdaviui, ir darbuotojui

„Paprastai į plataus profilio pareigas atsiunčiama 150-200 gyvenimo arašymų. Statistiškai personalo atrankos darbuotojas pradinei CV peržiūrai skiria 6 sekundes – tiek laiko trunka priimti sprendimą ar asmens kandidatūrą į pareigas verta svarstyti. Tad darbdaviui tikrai geriau, kai CV yra aiškus, standartinis, o ne paties padarytas“, - sako karjeros portalo „CVMarket.lt“ vadovas Povilas Kytra.

Pasak specialisto, darbdaviui daug lengviau, kai žino kur anketoje gali rasti jį dominančią konkrečią informaciją. Tai svarbu ir kandidatui, nes pamatęs paties kartais netvarkingai parengtą formą darbdavys gali tiesiog nesivarginti ieškoti svarbios informacijos, jei neranda jos iškart. „Be to, kurdami savo pačių CV formą, žmonės kartais pamiršta apskritai paminėti tam tikrus dalykus, kurie būtini darbdaviui“, - sako P. Kytra.

Dar vienas didelis Europass CV privalumas – kalbų mokėjimo įsivertinimo lentelė. „Čia pateikiami duomenys leidžia darbdaviui susidaryti daug išsamesnį vaizdą, koks pretendento kalbos mokėjimo lygis, nei tuo atveju, kai jis pats save įvertina abstrakčiu „gerai“. Jei mato, kad tarkim prancūzų kalbos žinios yra B1 lygio, jis atsivers aprašą ir žinos kalbos mokėjimo lygį detaliau“, - sako P. Kytra.

Europass „prigyja“ Lietuvos institucijose

CVMarket.lt suteikia galimybę vartotojui vienu mygtuko paspaudimu konvertuoti savo CV į Europass formatą. Įdiegti tokią galimybę paskatino tai, kad norint dalyvauti kai kuriuose konkursuose į ES institucijas kandidatai privalo duomenis apie save pateikti būtent tokiu formatu. „Europass naujoji CV forma yra ženkliai patogesnė, aiškesnė bei vizualiai patrauklesnė. Manome, kad ji greitai išpopuliarės tarp darbo besižvalgančių specialistų“, - sako P. Kytra.

Jei anksčiau Europass CV buvo reikalaujama daugiau Europos valdžios institucijose, jis tampa standartine informacijos apie asmenį pateikimo forma vis didesnėje dalyje Lietuvos valdžios ir privačių įmonių.

„Tai patogus europinis standartas. Paprasčiau pateikti informaciją apie save ne tik kandidatui į pareigas, bet ir mūsų personalo skyriui atrinkti darbuotojus, nes žinome kur kokios informacijos ieškoti“, - sako Vilniaus miesto savivaldybės Personalo departamento direktorius Antanas Gadeckis. Vilniaus savivaldybė – viena iš Lietuvos valdžios institucijų, kuri atrinkdama darbuotojus reikalauja CV pateikti būtent Europass forma.

Informacija suprantama visoje Europoje

Kaip sakė Švietimo mainų paramos fondo projektų koordinatorė Dina Rimkienė, Europass - tai vieningų visoje ES naudojamų dokumentų komplektas, padedantis standartizuotai ir išsamiai pateikti informaciją apie save, savo išsilavinimą, profesinį pasirengimą, turimas kompetencijas ir įgūdžius. Europass, siekiant padidinti  darbo ir mokymosi geografinį mobilumą, prieš dešimt metų sukūrė Europos Komisijos ir Europos profesinio mokymo plėtotės centro (Cedefop) specialistai.

„Vienas svarbiausių Europass privalumų – jis įveda tam tikrus standartus, kurie vienodai suprantami visoje Europoje. Pavyzdžiui informacija apie išsilavinimą – ką darbdavys gali žinoti apie kitoje šalyje gautą tam tikrą išsilavinimo diplomą, jei nežino tos šalies standartų? Europass dokumentuose labai aiškiai ir konkrečiai apibrėžiamos kompetencijos, leidžiančios suprasti apie žmogaus įgytus gebėjimus“,- sako D. Rimkienė.

Atsižvelgiant į Europass vartotojų pastabas, 2012 metų pabaigoje visoje Europoje galiojanti gyvenimo aprašymo forma buvo patobulinta. Šiuo metu ją galima pildyti 26 kalbomis, tarp jų ir lietuvių.

Naujas grafinis CV formos dizainas, papildomi teminiai laukai, galimybė susieti dokumentą su elektroniniais priedais suteikia naujajam Europass CV privalumų. Pildant dokumentą naudotojams suteikiama galimybė ne tik rinktis, kurie teminiai laukai bus rodomi dokumente, bet ir keisti laukų eiliškumą. Pildomas dokumentas yra visas atvaizduojamas realiu laiku, todėl naudotojas gali iškart matyti, kaip atrodys jo gyvenimo aprašymas ir, prireikus, jį koreguoti. Darbą su redaktoriumi didžiąja dalimi palengvina pagalbinis tekstas, kuris atsiranda ties kiekvienu langeliu su paaiškinimais, kokią informaciją reikėtų įrašyti. Redaktoriaus pagalba sukurtas CV atsisiunčiamas į kompiuterį PDF+XML formatu. Dokumentą galima atsisiųsti Word arba OpenDocument formatais.

Cedefop vedama statistika aiškiai parodo, kad nuo pat Europass CV atsiradimo 2005 metais pradžios atsisiųstų dokumento šablonų skaičius Europoje jau perkopė 24 milijonus, o užpildytų CV internete skaičius viršijo 24 milijonus. Akivaizdu, jog vis daugiau asmenų renkasi šį dokumentą: 2010 metais internete užpildytų CV skaičius siekė 3,8 mln.; 2011 metais – 5,8 mln.; 2012 metais – net 7,6 mln.

Lietuvoje 2012 metais Europass CV forma pasinaudojo beveik 150 tūkst. asmenų.

Europass projektą Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Daugiau informacijos apie  šį projektą bei naująjį Europass CV rasite adresu: www.smpf.lt/europass.

Europass sudaro 5 dokumentai:

Laisvai prieinami dokumentai, kuriuos pildo Europos piliečiai:

  • Gyvenimo aprašymas (CV), skirtas savo gebėjimams ir kvalifikacijoms aiškiai ir suprantamai pateikti; Galite sukurti savo CV internete pagal pateiktus nurodymus arba atsisiųsti jo šabloną, pavyzdžius ir užpildymo instrukciją.

  • Kalbų pasas yra priemonė savo kalbų mokėjimo įsivertinimui; Kalbų pasą galite užpildyti internete arba atsisiųsti jo šabloną, pavyzdžius ir užpildymo instrukciją.

Dokumentai, kuriuos išduoda švietimo ir mokymo institucijos:

  • Europass mobilumo dokumente aprašomos kitoje Europos šalyje įgytos žinios ir gebėjimai mokantis, studijuojant, dalyvaujant stažuotėje ar atliekant darbinę praktiką.

  • Pažymėjimo priedėlyje aprašomos profesinio mokymo pažymėjimą turinčio asmens žinios ir gebėjimai. Dokumentas papildo profesinio mokymo pažymėjimą ir paaiškina, kokią profesiją jo turėtojas yra įgijęs ir kokius darbus gali atlikti.

  • Diplomo priedėlyje aprašomos aukštojo mokslo diplomą turinčio asmens žinios ir gebėjimai. Jame lietuvių ir anglų kalbomis surašyti studijuoti dalykai, kreditų skaičius ir gauti balai.

 

 

Atviros durys mokslui ir darbui Europoje

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų