Ar juokas būdingas tik žmonėms? Ar jis užkrečiamas? Pereiti į pagrindinį turinį

Ar juokas būdingas tik žmonėms? Ar jis užkrečiamas?

2011-12-19 11:54
Ar juokas būdingas tik žmonėms? Ar jis užkrečiamas?
Ar juokas būdingas tik žmonėms? Ar jis užkrečiamas? / Shutterstock nuotr.

Liaudies išmintis byloja, kad juokas – geriausias vaistas. Kai išgirstame juokingą dalyką ateina labai įdomus jausmas ir mes norime pradėti spazmiškai leisti tuos ritmingus garsus vadinamais juoku. Apie juoką kalbamasi su VŠĮ „Gebu“ psichologe Lina Gervinskaite.

Juokas yra viena iš pačių natūraliausių žmogaus emocijų išraiškų. Šis veiksmas taip įsipynęs į socialinį žmonių gyvenimą, kad paprastai net nebekeliama klausimų apie jo reikalingumą. Jis tiesiog yra, o juoktis juk smagu. Pasirodo, gamta juoką „sugalvojo“ ne vien dėl smagumo.

Juokas – natūralus vaistas

„Juokas yra sveikas, stiprina sveikatą, jis ypatingai svarbus atgaunant jėgas po rimtų ligų. Yra mokslinių tyrimų, kurie rodo, jog juokas prisideda prie imuninės sistemos stiprinimo, padidina endorfinų kiekį (vienas iš „laimės hormonų“, natūralus nuskausmintojas, keliantis euforiją), sumažina streso hormono – kortizolio – kiekį, mažina kraujo spaudimą,

Taikant juoko terapiją kardiologiniams pacientams sumažėja širdies infarkto tikimybė. Besijuokiant gaminasi vitaminas C, kuris stiprina imuninę sistemą ir bendrą organizmo būklę. Juokas taip pat prisideda prie geros miego kokybės, atsipalaidavimo. Taip pat gerina tarpusavio santykius, gali padėti užmegzti kontaktą su kitais žmonėmis, kartais gali padėti išvengti konfliktų ar juos lengviau spręsti. Įtemptose situacijose humoras gali padėti sumažinti įtampą atsirandančią tarp žmonių, sušvelninti situaciją, tuomet galima lengviau ir efektyviau spręsti nesupratimus“, - kaip žirnius į sieną apie juoko naudą bėrė psichologė.

Vyrai ir moterys turi skirtingą humoro jausmą

Juoko objektas nėra visiems vienodas. Žmonės juokiasi iš skirtingų dalykų, o iš ko mes juoksimės apsprendžia daug veiksnių. Vyrų ir moterų juoko objektai yra vieni akivaizdžiausių kasdienybėje sutinkamų skirtumų.

„Yra tam tikros tendencijos, kas juokinga moterims, kas juokinga vyrams. Pvz. vyrams retai juokingi juokai apie juos pačius, jie nemėgsta juoktis iš savęs, labiau mėgsta juoktis iš kitų žmonių, mėgsta trumpesnius juokus, juokai neturi būti subtilūs, intelektualūs, gali būti kvailoki, lengvi. Moterys gali dažniau pasijuokti iš savęs, mėgsta juokus susijusius su santykiais, lyčių nesutarimais, mėgsta ilgesnius anekdotus, su įžanga“, - pasakojo L. Gervinskaitė.

Kiti skirtumai gali atsirasti dėl skirtingo požiūrio, išsilavinimo, žinių, aplinkos ir t.t. – kai kuriems juokams suprasti reikia konteksto, tam tikrų specifinių žinių. Pvz. anekdotas, kuriame yra medicininių terminų, gali būti juokingas medikui, tačiau visai nejuokingas inžinieriui.

Juokas kaip virusas

Kitas įdomus reiškinys - „užkrečiamas“ juokas. Papuolę į kompanijas, kuriose jau yra daug juoko nejučia ir patys pradedame juoktis. O ar kam nėra tekę pakliūti į situaciją, kada net nepažįstamų aplinkinių juokas gali tapti „užkrečiamas“ ir priversti kvatotis ištisą minią.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra