Tibeto gyventojai, besiverčiantys parazitinio grybelio prekyba, uždirba pasakiškus turtus.
Šis keistas parazitinis grybas (Ophiocordyceps sinensis) auga vikšrų lervose ir maitinasi jų kūnais. Lervoms mirus grybas išaugina į žolę panašius daigelius iš lervos galvos. "Delikatesas" yra ypač vertinamas Kinijos didžiuosiuose miestuose. Pekine ar Šanchajuje jų paklausa ir kaina auga kaip ant mielių.
Grybelis, kaip teigiama vietinių, turi begalę gydomųjų savybių: padeda apsisaugoti nuo vėžio, stabdo senėjimą, gerina seksualinę savijautą.
Danielis Vinkleris, mikologas iš Sietlo (JAV), teigia, kad "grybelis tikrai turi stiprių afrodiziakiškų savybių".
Kai kurie kinai juos mala į miltelius ir pardavinėja, kiti juos pasideda matomoje vietoje namuose, norėdami parodyti savo turtinę padėtį.
"Kai nori savo verslo partneriui padaryti įspūdį, nieko nėra geriau kaip apibarstyti valgomą antį šių grybelių milteliais. Žiupsnelis kainuoja per 100 JAV dolerių - įspūdis garantuotas!" - komentavo D. Vinkleris.
Tibeto, Nepalo ir Butano grybelio rinkėjai turtėja dienomis. Grybelio kaina, nuo 1997 iki 2008 m. išaugo daugiau nei 900 proc.
Kadaise ant jakų jodinėję klajokliai dabar važinėja motociklais, turi nusipirkę butų miestuose, siunčia savo vaikus į mokyklą ir samdo kitus, kad atliktų už juos jų bendruomenines prievoles.
Kiekvieną pavasarį vietiniai aukštikalnių gyventojai turi tik 4 savaites laiko prisirinkti šios paklausios prekės. Aukštikalnėse jie šliaužioja po aukštą žolę ir kariasi į medžius - ten tūno šis "lervų auksas".
Teigiama, kad Tibeto kaimuose sugeneruojama apie 40 proc. pajamų iš grybelio prekybos. Kinijoje - kur prekybos rinka išaugusi keliais lygiais, kai kurių rajonų gyventojai iš to uždirba iki 80 proc. savo pajamų. Šie pinigai skiriami apmokėti už vaikų mokslą, maistą ar buitinę techniką.
Augant kainai, daugėja ir problemų: kasmet vis pranešama apie mirtinus susidūrimus tarp lervų rinkėjų. Kovos dėl teritorijų tapo įprastu reiškiniu. 2007 m. įvyko gana stambus susišaudymas kurio metu žuvo 8 žmonės, 16 buvo sužeista.
Po dienos turguje prekeiviai keliauja namo su pilnais maišais dolerių, tai tik dar viena paskata atsirasti nusikaltimui, o prekeiviams - priežastis įsigyti ginklą.
Vienu metu mokslininkai buvo sunerimę dėl tokio intensyvaus grybelio rinkimo, bet naujausi duomenys rodo, kad jiem išnykimas negresia. Rinkėjai dar elgiasi gana atsakingai ir protingai: visada palieka reikiamą kiekį lervų, kad grybelio sporos galėtų pasklisti ir daugintis kitais metais.
Naujausi komentarai