Pereiti į pagrindinį turinį

Atvira Kauno savivaldybė baigėsi 2018-aisiais?

Nesinori būti liūdnu pranašu, tačiau viešai skelbiami skaičiai rodo, kad Kaunas 2018 m. buvo privatizuotas ir jokių atvirų duomenų apie miesto gyvenimą mes nei turime, nei turėsime.

Vytautas Labanauskas
Vytautas Labanauskas / Asmeninio archyvo nuotr.

Žinoma, šiek tiek ironizuoju, bet ne tiek jau ir daug. Pagrindas – formalus ir rimtas. Jeigu atsidarytumėte Kauno miesto savivaldybės interneto svetainę kaunas.lt, joje, kaip ir daugelyje kitų Lietuvos viešojo administravimo įstaigų interneto svetainių, po skiltimi "Administracija" rastumėte rubriką "Atviri duomenys". Galite ją rasti ir suvedę www.kaunas.lt/atviri-duomenys. Jeigu tikėtumėte čia skelbiama informacija, tai čia pateikti duomenys atnaujinti ne taip jau seniai, ne 2018-aisiais, o šių metų vasario 9 d.

Tačiau esame pedantiški kauniečiai, besidomintys miesto gyvenimu. Mums rūpi, kaip ir kuo miestas gyvena. Todėl atsidarome skiltį "Viešieji pirkimai". Juk miesto pinigai, jų skirstymas ir išmokos įvairių paslaugų tiekėjams – tikrai svarbi informacija visiems miesto gyventojams, ar ne?

Ir ką matome? Tris bylas, kurių pavadinimai sužlugdo visus mūsų lūkesčius. Pavadinimą "Mazos_vertes_pirkimai_2014" išvertę iš biurokratinės-technologinės kalbos suprantame, kad tai yra 2014 m. Kauno miesto savivaldybės vykdytų mažos vertės viešųjų pirkimų sąrašas su pagrindiniais duomenimis (kas, kada, ką ir už kiek pardavė Kaunui).

Tačiau – tai 2014 m.? Šiandien 2021-ieji, todėl, net jeigu galvotume, kad reikia itin daug laiko tokiam sąvadui sudaryti, vėliausiai tokia informacija turėjo būti paskelbta 2015-aisiais. Dar rimtesnis klausimas – kodėl atvirai neskelbiami 2015, 2016, 2017... 2020 m. duomenys? Galima klausti tiesiai ir aštriai – kodėl tokia informacija neskelbiama ir neatnaujinama iš karto, vos tik atitinkama suma išmokama tiekėjui?

Bet gal čia tik vienas pavyzdys? Gal kita informacija – ir šviežia, ir atnaujinta?

Patikrinkime. Artėjančios Rugsėjo 1-osios proga atsidarome "Švietimą". Pirmasis vaizdas – trejų metų senumo. Pasirenkame pavadinimą "Kauno mokyklų materialinės bazės ataskaitos". Čia jau randame kasmetines ataskaitas net už penkerius metus – nuo 2013 iki 2017 m. Taip, naujausi "atviri" Kauno miesto savivaldybės duomenys baigiasi ties 2017 m. Tačiau juk ataskaitos tikrai yra vertos dėmesio. Pavyzdžiui, naujausioje ataskaitoje randame duomenis apie kompiuterius, interneto greitį, turimas laboratorijas, kitą infrastruktūrą ir pan. Kaip rūpestingiems kauniečiams norėtųsi matyti lyginamąją informaciją – kuri mokykla, ką turi, kurioje infrastruktūra plėtojama, o kurioje – merdi. Bet čia jau tik mūsų norai. Po 2017-ųjų neskelbiama net apibendrinta informacija, neįmanoma sužinoti, ar padėtis mieste gerėja, ar prastėja.

Bet duokime trečią šansą. Artėja ruduo, tad smalsu, kaip yra su komunalinėmis paslaugomis, šildymu.

Tai – ne atviri duomenys, o tik skaidrios veiklos imitacija ir faktinis makaronų kabinimas visiems miestiečiams.

Atskiros skilties nėra, tačiau yra "Daugiabučių renovacija", po kuria slepiasi "Šilumos suvartojimas daugiabučiuose". Ir... valio! Turime netgi 2018–2019 m. šildymo sezono duomenis. Tiesa, naujausi duomenys – 2018 m. spalio mėnesio... Atsidarome duomenų bylą ir matome, kad joje tikrai naudinga lyginamoji informacija – pastatų grupės kategorija pagal šilumos suvartojimą, daugiabučio adresas, renovacijos tipas, butų skaičius, statybos metai, suvartotas šilumos kiekis, apmokestinta šiluma šildymui gyventojams, butų plotas, mokėjimai už šilumą 1 kv. m ploto šildymui (su PVM) ir daugybė kitų duomenų. Tačiau šie "naujausi" duomenys – vos apie 47 Kauno miesto daugiabučius.

Atviri duomenys – būtina šiuolaikiško, modernaus ir skaidriai dirbančio miesto veiklos sritis. Tačiau bene trejus metus duomenys neatnaujinti, pateikti riboti, neaišku, kur ir kaip išskaidyti ar kokiais kriterijais iškarpyti, tai – ne atviri duomenys, o tik skaidrios veiklos imitacija ir faktinis makaronų kabinimas visiems miestiečiams.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų