Neturėtume atlaidžiai žiūrėti į repuojamą padugnių leksiką

Turbūt kaip ir visus padorius žmones, mane sukrėtė laikraštyje perskaitytas A.Aleksėjūnaitės straipsnis "Vietoj kultūros – keiksmų lavina ir belangės žargonas" ("Klaipėda", 2021 11 24).

Civilizuotoje visuomenėje tokia nepilnametė, įžūliai repuojanti pagal pasišlykštėjimą sukeliančią zonos leksiką, būtų nusiųsta pas psichiatrą, o tėvai bent jau gautų rimtą įspėjimą už spragas auklėjant savo vaikus.

Nusistebėjimą sukelia ne tik jaunųjų klausytojų ovacijos, kaip reakcija į šį moralinį purvą, bet ir kai kurių miesto politikų nuomonė – atseit, čia nieko blogo ir miesto renginių kokybei tai nedaro įtakos.

Tikrai nesutikčiau. Daro įtaką. Ir dar kaip daro! Tarp kitko, visa tai verčia suabejoti ir kai kurių mūsų politikų moralinėmis nuostatomis.

Jei toks, atsiprašant, žodinis mėšlas jiems nėra smerktinas ir, kaip jie patys sako," mergaitei priekaištų neturi", galima tik paklausti, iš kokių šeimų šie ponai patys atėjo?

Neturiu pakankamai kompetencijos spręsti apie repą kaip apie muzikinį žanrą. Kartais jis man net patinka, nes yra dinamiškas ir autentiškas.

Bet žinome ir tai, kad nemažai pasaulinio garso reperių yra teisti ir ilgiems metams patupdyti į belangę už smurtą, prievartavimus ir net kraupias žmogžudystes.

Pirmiausia juk būna Žodis. Šiuo atveju užuomina į smurtą, kartais net atviras kvietimas smurtauti. Na, o po to neretai jau prasideda veiksmas.

Turėjau progos tuo įsitikinti. Prieš kokius 12 metų teko lankytis Paryžiuje. Papuolė man traukinyje į rankas prancūzų žurnalas. Toks visai padorus, populiarus, skirtas plačiajai skaitytojų auditorijai. Pagrindinė žurnalo tema buvo repas.

Nepatingėjau ir perskaičiau visus ten išspausdintus repo atlikėjų – daugiausia išeivių iš Afrikos ir Artimųjų Rytų – dainų tekstus.

Perskaičiau ir išsigandau. Na, pagalvojau, dabar jums, prancūzai, bus nelinksma. Laukite teroro.

Taip ir nutiko. Pasipylė veiksmai, kurie reperių dainose buvo nuolat minimi. Žodis pavirto kūnu.

Tad ar bereikia stebėtis, kad, esant tokiam moraliniam nemažos dalies ir mūsų piliečių nuopuoliui, nesubrendusių individų polinkiui į agresyvumą, smurtas Lietuvoje beveik nemažėja?

Esu įsitikinusi – neturėtume atlaidžiai žiūrėti į padugnių leksiką. Ypač jei ji reiškiama viešose erdvėse.NAUJAUSI KOMENTARAI

Algis

Algis portretas
Čia ne jaunimo išsidūkimas, o tiesiog jaunųjų šlykštynų naglas pirmasis debiutas. O kas bus paskui? Eis ir drabstys visur tą mėšlą aplinkui, o gal, pajutę nebaudžiamumą, ir smurto imsis?

Anonimas

Anonimas portretas
Jaunimas yra jaunimas,išsidūks ir su laiku patys su nuostaba žiurės ką jau jų vaikai ar anūkai išdarinėja.Kažkada ir rokas seniams buvo sunkiai suprantamas ir jie šaukė kad visai moralė griūva.

Šita mato tik tai,ką nori matyti

Šita mato tik tai,ką nori matyti portretas
Pirma atsiranda problema, paskui ji persikelia į muziką,kiną ir visur kitur.Kuo skambiau ir iššaukiančiau ji išeskaluojama,tuo didesnė tikimybė,kad bus imtasi priemonių,tai problemai spręstiŽinoma yra skystalų kategorija,kuri linkusi to nematyti, negirdėti ir neigti,bet kokią problemos viešinimo taktiką.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Nauji šaligatviai – problemėlė
  Nauji šaligatviai – problemėlė

  Džiugu, kad prie gyvenamųjų daugiabučių namų pradėjo tvarkyti šaligatvius. Tai nuteikė išties maloniai. Tačiau yra viena problemėlė. ...

  2
 • Dar mąstome lyg sovietmečiu
  Dar mąstome lyg sovietmečiu

  Perskaičiau laikraštyje žmonių atsiliepimus apie daug kalbų sukėlusią Klaipėdos miesto eglutę. Norėčiau ir aš pareikšti savo nuomonę. ...

  5
 • Pakilios nuotaikos neliko
  Pakilios nuotaikos neliko

  Noriu pasidalyti įspūdžiu iš Sausio 13-osios paminėjimo Giruliuose. ...

 • Palanga sustabdė politinės valios traukinį
  Palanga sustabdė politinės valios traukinį

  Palanga sustabdė politinės valios traukinį. Reabilitacijos centras „Pušynas“ išsaugotas! ...

  10
 • Nerti į gylį, kad iškiltum
  Nerti į gylį, kad iškiltum

  Tiesos vertikalė – kiekvieno aktoriaus Vytauto Anužio sukurto vaidmens, įkūnyto personažo prasminis stuburas. Visų drauge su žmona Velta Žygure-Anužiene išugdytų laidų pedagoginės išminties vertybinė ašis. ...

 • Žodžių našta – slegianti
  Žodžių našta – slegianti

  Noriu pakalbėti šių dienų tema. Nesuprantu, ko nori vadinamieji antivakseriai ir ką jie nori sukurti savo kalbomis apie visuomenės susiskaldymą? ...

  3
 • Kiek galima visus gąsdinti?
  Kiek galima visus gąsdinti?

  Gyvename sunkiu metu. Pandemija užgriuvo su visomis savo baisybėmis, ne tik pražudė ir nuvargino daug žmonių, bet ir pasėjo didžiulę nesantaiką. ...

  1
 • Susiprato: petardos – blogis
  Susiprato: petardos – blogis

  Šiemet negaliu atsidžiaugti, kad mieste prieš pat didžiąsias metų šventes nebėra karo nuojautos. ...

 • Ilgas laukimas varo neviltį
  Ilgas laukimas varo neviltį

  Mane jaudina, kai sako, kad reikėtų naikinti ambulatorijas visuose rajonuose, kaimeliuose. Jeigu jau net didmiestyje neįmanoma patekti pas gydytoją, kaip tą padaryti kaime gyvenančiam žmogui? ...

 • Atvykėlis gąsdina šunimi
  Atvykėlis gąsdina šunimi

  Nemažai metų stebiuosi garsiai reiškiama nepakanta gyvūnams, o ypač šunims. ...

  1
Daugiau straipsnių