Atkurti kraujotaką Pereiti į pagrindinį turinį

Atkurti kraujotaką

2025-05-10 10:00

Net šeši Lietuvos kaimai ir miesteliai sieks pasaulinio pripažinimo. Marcinkonys, Merkinė, Niūronys, Palūšė, Plateliai ir Žagarė dalyvauja Pasaulio turizmo organizacijos konkurse „Geriausi turizmo kaimai“. Jei pavyks išlaikyti tarptautinį egzaminą, šios kaimo turizmo vietovės taps pasaulinio tinklo dalimi. Smagi žinia.

Dalia Juškienė
Dalia Juškienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Tačiau ne visos žinios iš Lietuvos kaimų yra tokios džiugios. Liūdniausia, kad patys kaimai traukiasi. Tikrąja to žodžio prasme kasmet iš Lietuvos žemėlapio išbraukiama dešimtys ištuštėjusių gyvenviečių. O tų kaimų, kurių dar neištiko mirtis, gyvastį palaiko ne vien duona ir kiti būtinieji produktai, atvežami autoparduotuvių, bet ir sielos maistas, su kurio tiekimu – gerokai sunkiau.

Daug kas gyvenime laikosi ant trijų „banginių“. Senajame Lietuvos kaime buvo trys svarbūs žmonės – kunigas, daktaras ir mokytojas. Retas šiuolaikinis kaimas tokia trejybe gali pasididžiuoti. Kunigai aptarnauja kelias parapijas, daktarai išsikraustė į centrus, o ir mokytojų greit su žiburiu ten ieškosime – kaimas lieka be mokyklų.

Ką kalbėti apie kaimus, jei net rajonų centruose kultūrinių taškų mažėja. Vieni jų – knygynai – beveik išnykę iš daugelio Lietuvos miestų.

Ką kalbėti apie kaimus, jei net rajonų centruose kultūrinių taškų mažėja. Vieni jų – knygynai – beveik išnykę iš daugelio Lietuvos miestų. Prieš keletą metų knygyno neliko ir Šakiuose. Paskutinio visame rajone. Todėl dar viena gera žinia – iš šio rajono savivaldybės: į Kudirkos Naumiestį grąžinamas knygynas!

„Knygynas, kaip ir muziejus, yra kultūros kraujagyslė – tyliai palaiko organizmą gyvą. Kai ji užanka, ima stingti ir vietos bendruomenės kultūrinė apytaka“, – taikliai pastebėjo Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė dr. Rūta Kačkutė. Šio muziejaus padalinyje, Vinco Kudirkos muziejuje, pasiryžta grąžinti knygyną į miestelį, kuriame net per didžiausius XX a. išbandymus veikė knygnešio Antano Baltrušaičio įkurtas knygynas. Naujajam norisi linkėti egzistencijos ir XXI amžiuje – kaip įrodymo, kad yra būdų išgirsti šių dienų kaimo žmogaus lūkesčius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų