Psichiatrė apie depresiją: vyresnioji karta dažnai griebiasi alkoholio, jaunesni – kanapių

Po karantino ir užsidarymo namuose vis daugiau kalbama apie žmonių psichologinę būseną, vienatvės padarinius ir ūmėjančią depresijos bangą. Pasak Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentės, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninės Psichiatrijos klinikos vadovės, gydytojos psichiatrės, psichoterapeutės Ramunės Mazaliauskienės, vyresnioji karta dažnai depresijai gydyti griebiasi alkoholio, o jaunoji karta – kanapių preparatų, kurie irgi gali sukelti skaudžių padarinių sveikatai. "Kauno dienos" studijoje – pokalbis apie depresiją, jos požymius, gydymą ir kitas šiuo metu gajas visuomenės emocines problemas.

– Žmonės dažnai patys sau diagnozuoja depresiją. Kur yra riba, kai žmogus šiaip blogos nuotaikos, ir kada reikėtų kreiptis į specialistus?

– Suprantu žmones, kurie naudoja šiuos terminus. Tam tikras sutrikimas kyla todėl, kad depresija gali būti kaip simptomas ir dažniausiai suprantama kaip liūdna, prasta nuotaika. Tai ne depresija, galbūt nusivylimas, prasta nuotaika, pyktis. Depresijai nustatyti reikalingi ne tik simptomai: liūdesys, pyktis, džiugesio, noro nebuvimas, – bet ir laiko trukmė. Mes nevertiname tik momentinio nuotaikos fono, o nagrinėjame tam tikrą laiko trukmę. Dažniausiai klausiame apie pastarąją savaitę, dvi savaites. Tai neturi būti akimirkos emocija.

– Kiek laiko tęsiasi gyvenimo džiaugsmo praradimas, kad žmogus pats galėtų suvokti, jog turi problemų? Jei pats neranda sprendimo, kreipiasi į psichiatrus?

– Žmonės kreipiasi įvairiai, kartais į šeimos gydytojus. Jei jaučia širdies, skrandžio skausmų, keliauja pas kitus medikus. Depresija vystosi lėtai. Žmogus beveik nefiksuoja lėtai vykstančių procesų. Susiduriu su žmonėmis, kurie ne savaitę, dvi, o kelerius metus būna lėtinės depresijos būsenos. Tik lyginant būklę pavyksta išsiaiškinti, kad žmogus pasikeitė. Klausi, kada paskutinį kartą džiaugėsi. Taip pavyksta išsiaiškinti, kada liga prasidėjo.

– Prarastas gyvenimo džiaugsmas yra rimtas simptomas, kad kažkas ne visai gerai?

– Taip. Prarastas gyvenimo džiaugsmas vadinasi anhedonija. Pats terminas apibūdina žmogaus savijautą. Depresija yra labai sudėtinga būsena, apimanti daug psichikos fenomenų.

– Kokie pavojai slypi?

– Pavojų yra įvairių ir kompleksinių. Negydoma depresija, jei sunkėja, gali vesti į savižudybę. Keičiasi požiūris į pasaulį, save, dingsta prasmė, nuolatinis pesimizmas, kančia. Žmogus kartais apsisprendžia nutraukti savo gyvenimą – tai skaudžiausias padarinys. Kalbant apie kitus dalykus, – fizinės sveikatos blogėjimas. Ilgalaikę depresiją patiriantis žmogus turi fizinių simptomų. Vadinamieji psichosomatiniai simptomai: širdies skausmas, kraujospūdis, virškinimo sistemos sutrikimai, galvos įvairūs skausmai. Aišku, jų gali būti daug ir įvairių. Tada žmogus eina į ligoninę, darosi visus tyrimus, dažniausiai sulaukia atsakymo, kad jis sveikas arba trūksta vitamino D. Jis ilgą laiką nesulaukia reikiamos pagalbos, dėl nerimo formuojasi blogas kraujospūdis, po penkerių metų tai pereina į ligą, sutrikimą. Negydoma depresija ilgalaikėje perspektyvoje gali sukelti ir rimtų fizinės sveikatos sutrikimų. Kitas šalutinis depresijos poveikis – šeimai. Depresija sergantis žmogus iš pradžių dar vykdo pareigas, vėliau darosi sunku. Jis mažiau nori bendrauti su artimais žmonėmis, turi mažiau jėgų, kantrybės, tampa irzlus, piktas, nelaimingas. Tai paveikia ir tuos, kurie yra šalia.

Žmogus turi labai daug veidų ir kuris tikrasis – sunku susigaudyti.

– Kai kurie dar užsiima savigyda. Žmonės juodojoje rinkoje įsigyja antidepresantų, raminamųjų, migdomųjų.

– Šiuo metu formuojasi problema: vyresnė karta savigydai vartoja alkoholį, jaunoji karta – kanapių preparatus. Anksčiau žmogaus paklausus, ar vartoja narkotinių medžiagų, šis klausimas apimdavo jas visas, o dabar jauno žmogaus po neigiamo atsakymo reikia atskirai perklausti dėl marihuanos – jie jos nepriskiria prie narkotinių medžiagų. Pastebiu, kad yra tam tikrų pasikeitimų, kaip interpretuojamas marihuanos vartojimas.

– Alkoholio pavartojęs žmogus tampa visai kitu žmogumi: iš ramaus – siautulingu, liūdno – piktu. Ar kažkas dar mumyse gyvena, kad įvairios medžiagos išlaisvina?

– Kartais yra patologinis apsvaigimas, kai sunku suprasti, kas išsilaisvina. Žmogus vėliau net neatsimena. Bet dažniausiai, jei žmogus sąmoningas ir alkoholis kažką išlaisvina, vadinasi, kažkas labai stipriai uždarytas, o kai užraktai nukrinta, išlenda, ką mes visi turime savyje.

– Ar galima sakyti, kad pavartojęs alkoholio žmogus parodo tikrąjį veidą?

– Žmogus turi labai daug veidų ir kuris tikrasis – sunku susigaudyti. Tai vienas iš veidų. Todėl svarbu, kaip jis elgiasi, ką jis pasako būdamas tos būsenos.

– Nepavojinga, kad mumyse daug veidų?

– Kol visus veidus pajėgi valdyti ir nesumaišai socialinių kaukių – viskas gerai.

– Priežastys, kurios sukelia depresiją, turbūt gali būti labai skirtingos: netektis, nesėkmė asmeniniame, profesiniame gyvenime. Kaip elgtis, kai jauti, kad jau blogai?

– Reikėtų paminti savo puikybę ir kreiptis pagalbos. Galima pradėti įvairiai. Jauni žmonės šiuo metu tikrai nebijo eiti pas psichiatrą. Pasiskaito apie simptomus ir jei mato, kad yra nerimas, depresija, jie gan lengvai eina pas gydytoją psichiatrą. Tačiau, jei žmogus iš tikrųjų dėl kažkokių priežasčių labai bijo kreiptis į psichiatrą, gali pradėti nuo šeimos gydytojo, jis kompetentingas gydyti daugybę psichikos sutrikimų, gali atskirti, ar širdį skaudą dėl sveikatos, ar dėl depresinių sutrikimų. Jei žmogus patyrė traumuojančių situacijų – netektį, ilgalaikį stresą, tada galima nueiti pas psichologą, psichoterapeutą, pasikalbėti apie patiriamas problemas. Pagalbos variantų labai daug.

– Kokie COVID-19 padariniai?

– Yra COVID-19 padarinių, kai simptomų atsirado persirgus: miego sutrikimų, lengva depresija su nerimu. Arba neteko artimų žmonių, gedėjo, kamavo sąžinės priekaištai. Dar kita grupė – organizacinių pokyčių įkaitai. Jaunimas eina iš proto tikrąja to žodžio prasme dėl mokymosi proceso neapibrėžtumo ir egzaminų.

Visą pokalbį rasite kauno.diena.lt portale čia.NAUJAUSI KOMENTARAI

geriausias antidepresantas

geriausias antidepresantas portretas
tai imtis darbo už minimumą. Oooo, kaip veikia...

Pastebejau

Pastebejau portretas
Kai turiu pakankamai pinigų darausi patenkintas, linksmas, dingsta stresas ir pasimiršta lygos.

Manau

Manau portretas
Kad politikai jau nesusigaudo savo galvoje,jiems rūpi pinigai ir tik pinigai.Pirmiausia tai jie nori mus paversti,kaip tie lbgt iškrypėliai,dar daugiau jie jau prarado protą dėl narkotikų naudojimą.Čia jau tikrai jų rankos bus suteptos mūsų ir mūsų vaikų krauju.Jie visomis galiomis nori sunaikinti Lietuvą,mūsų dorovę,mūsų tradicines šeimas.Argi mes galime toliau pasitikėti tik vos keliems politikams valdyti šalį.Pritariu gerb.Signatarui Butkevičiui,kad Tauta kovojo prieš 30 metų ne tam,kad būtų naikinami,o tam kad visi laisvai gyventu ir būtų tikra demokratija.Jau niekas negali pasitykėti šią valdžia,ji mus niekina,smugdo,užgožia mūsų gerasias žmogiškasias sąvybes,grąsinimai nuolatiniai,verčia badauti,beprotiški mokesčiai.Tai turi liautis ir tai turės atsakyti šie valdantieji.
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Už lango – marazmų snygis
  Už lango – marazmų snygis

  Kiekvienas Lietuvoje zylioja kaip moka. Štai visų stilistų stilistas jau lygina miestų eglutes: viena graži, apie kitą – nė žodžio, o į kaimietiškas net nepažvelgė. Koks yra esminis grožio kriterijus, niekas nežino, bet, prasid...

  4
 • Galimybių paso kaina
  Galimybių paso kaina

  Galimybių pasą (GP) pasiskiepijus galima gauti nemokamai. Visi kiti variantai kainuoja. ...

  17
 • Gyvenimas gerės
  Gyvenimas gerės

  Kai normalūs Europos klubai dar tik ruošiasi svarbiausioms sezono kovoms, Lietuvos futbolininkai ramiai pakuojasi daiktus skristi į Egiptą. Arba Turkiją. Ar dar kur nors, kur galėtų ekonominiu režimu praleisti ilgai lauktas atostogas. ...

  3
 • Plikledžio iššūkiai: kada traumos pripažįstamos darbinėmis
  Plikledžio iššūkiai: kada traumos pripažįstamos darbinėmis

  Kasmet iškritus pirmajam sniegui ir ledui padengus kelius bei šaligatvius padaugėja nelaimingų atsitikimų. Retas žino, kad pakeliui į darbą ir iš darbo patirtos traumos gali būti pripažintos kaip draudiminiai įvykiai, už kuriuos ...

  1
 • Veganui trūko meilės
  Veganui trūko meilės

  Diskusijų skatinimo ir politinio korektiškumo pritvinkusiame pasaulyje į žmogaus proto bei valios pastangomis sukurtus branduolinius ginklus dažniausiai žvelgiama priešiškai, tačiau šios masinio naikinimo priemonės turi ir sa...

  5
 • Civilizacijos sutemos
  Civilizacijos sutemos

  Senesnė už rašytinę istoriją, egzistavusi daugelyje kultūrų ir baisesnė už karą, turbūt yra tik vergystė. Šiandien, minint Tarptautinę vergovės panaikinimo dieną, tenka pripažinti, kad šios civilizacijos gėdos atsisakyta it...

  7
 • Ar daugiaaukštė stovėjimo aikštelė panaikins eismo bėdas Kauno centre?
  Ar daugiaaukštė stovėjimo aikštelė panaikins eismo bėdas Kauno centre?

  Prieš gerą mėnesį paskelbta, kad pačiame Kauno centre – tuščioje buvusio "Merkurijaus" kiemo vietoje – planuojama statyti 262 lengvųjų automobilių vietų daugiaaukštę stovėjimo aikštelę. Rangos darb...

  6
 • Olimpinė diplomatija
  Olimpinė diplomatija

  Pandemijos sukelta sporto kalendoriaus suirutė tęsiasi. Kitaip nei įprasta, per trumpesnį laiką, vienerius metus, būsime išgyvenę net dvi labai keistas olimpiadas. ...

  1
 • Nevalgysim dviem šaukštais
  Nevalgysim dviem šaukštais

  Elektra – taukšt per kišenę, dujos – šmaukšt, o ir vanduo – kaukšt. Nuo sausio 1-osios. Negali vanduo nebrangti. Pirmiausia dėl to, kad jį tiekiančios įmonės dėl pabrangusių energetikos resursų pati...

  1
 • SRTRF biudžetas – požiūrio į kultūrą rodiklis
  SRTRF biudžetas – požiūrio į kultūrą rodiklis

  Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui (SRTRF) skaičiuojant 25-uosius metus, jo direktorius Gintaras Songaila sako, kad prieš ketvirtį amžiaus fondui patikėta misija taip iki galo dar ir nebuvo įgyvendinta, nes projektų pareiškėjų ...

  1
Daugiau straipsnių