Generolas Žiema nepadėjo

Nikolajaus vardas Rusijos valdovams neatnešė laimės. Nors jis jiems nesuteikė tiek skausmo kiek Jokūbo (James) Škotijos monarchams (antai Jokūbą I (1394–1437) sąmokslininkai ne tik ištraukė visą aplipusį mėšlu iš kanalizacijos, kurioje jį bandė paslėpti žmona su kitomis rūmų damomis, bet dar ir nudaigojo, o Jokūbas II (1430–1460) žuvo sprogus numylėtai patrankai), tačiau valdant abiems Nikolajams Rusija įsivėlė į daugybę nuostolių atnešusius geopolitinius konfliktus, atskleidusius, kad vienai didžiausių pasaulio valstybių būtinos fundamentalios permainos.

Nikolajus Pavlovičius (1796–1855) buvo trečiasis Pavelo Petrovičiaus (1754–1801) ir jo antrosios žmonos Sofijos (1759–1828) sūnus. Nikis turėjo du vyresnius brolius, tad daugelį metų niekas (veikiausiai net jis pats) netikėjo, kad šis Prūsijos valdovo Friedricho Vilhelmo III (1770–1840) ir karalienės Luise (1776–1810) dukterį Charlotte (1798–1860) vedęs jaunuolis gali tapti caru, tačiau 1825 m. gruodį, mirus Aleksandrui Pavlovičiui (1777–1825), jaunėliui atsivėrė netikėta galimybė tapti Rusijos valdovu.

Situaciją itin palengvino dar ir tai, kad tarp Aleksandro ir Nikolajaus įsiterpęs Konstantinas Pavlovičius (1779–1831) nerodė jokio noro atsisėsti į sostą. Nikolajaus asmeninį gyvenimą galima laikyti sėkmingu. Charlotte jam pagimdė septynis iki brandaus amžiaus išgyvenusius vaikus, tačiau monarchas nebūtų monarchu, jeigu retkarčiais nenuklystų į kairę, o ir paties Nikolajaus valdymą nuo pat pradžių persekiojo iššūkiai ir nesėkmės.

Jau pirmąjį karaliavimo mėnesį naujojo Rusijos valdovo ramybę sudrumstė idealistiškai nusiteikę jauni karininkai, kuriuos, po Europą besivaikant Napoleoną (1769–1821), sudomino Apšvietos epochos idėjos. Sukilimas buvo gana greitai ir žiauriai numalšintas, o išgyvenusių maištininkų laukė mirties bausmė arba tremtis į Sibirą.

Nuo 1826 iki 1828 m. Nikolajaus vadovaujama Rusija kariavo su Persijos imperija, o nuo 1828 iki 1829 m. – su osmanais. Abu karai baigėsi rusų pergalėmis, kurios prie Rusijos imperijos teritorijos pridėjo nemažai Juodosios jūros regiono ir Kaukazo žemių, kurių anksčiau nebuvo pavykę įsisavinti Nikolajaus pirmtakams.

Praėjus beveik penkeriems metams po idealistų karininkų sukilimo, 1830 m. lapkritį kilo dar vienas maištas – šį kartą Vakaruose besidriekiančioje Lenkijoje, kurį caro kariuomenė per keletą mėnesių taip pat numalšino. Daugelį amžių bendra Lenkijos ir Marijos žemės valstybė konkuravo su Rusijos valdovais dėl įtakos regione, tačiau XVIII a. pabaigoje Nikolajaus senelė vokietė Sofija (1729–1796) kartu su Prūsijos ir Šventosios Romos imperijos (Austrijos) valdovais tris kartus pasidalijo Abiejų Tautų Respubliką, o 1829 m. pavasarį Nikolajus pasiskelbė dar ir Lenkijos monarchu.

„Tie lenkai, kaip gyvatės, vis nerimsta ir taikosi įgelti į imperijos kulnus“, – veikiausiai mąstė susierzinęs caras.

Pasakojama, kad Nikolajus itin didžiavosi vyresniojo brolio pasiekimais kovoje su Napoleonu ir visą savo gyvenimą suvokė Rusiją kaip svarbią taiką ir stabilumą Europoje užtikrinančios sistemos dalį, tačiau šie įsitikinimai, kaip ir aistra paradams, tebuvo fasadas, slepiantis to meto Rusijos technologinį atsilikimą, korupciją ir kompetencijos stoką, užvaldžiusius šios valstybės kariuomenę, laivyną ir visuomenę.

Nikolajus taip pat itin įtariai žiūrėjo į kone visus revoliucinio pobūdžio reiškinius Vakarų Europoje, o jo valdymo laikais susiformavo vadinamoji panslavizmo ideologija, raginusi visas slavų tautas vienytis po Rusijos imperijos vėliava.

1853 m. liepą Rusijos pajėgos užėmė tais laikais Osmanų imperijai priklausiusias dabartinės Rumunijos valstybės žemes (Moldaviją ir Valachiją). Tų pačių metų spalį osmanai paskelbė Rusijai karą, o po kelių mėnesių, 1854 m. kovą, rusams karą paskelbė ir Didžioji Britanija bei Prancūzija.

1854 m. rugsėjį sąjungininkų pajėgos išsilaipino Krymo pusiasalyje tam, kad apgultų Rusijos bazę Sevastopolyje. Sąjungininkai laimėjo kautynes prie Almos upės (rugsėjo 20 d.), tačiau jų apsiausties linijos buvo skylėtos ir pažeidžiamos – didžioji dalis Rusijos pajėgų liko neapsuptos ir galėjo susisiekti su apsiaustu miestu (spalio 25 d. rusai pabandė užpulti britų bazę Balaklavoje).

1854 m. ankstų lapkričio 5-osios rytą Aleksandro Sergejevičiaus (1787–1869) vadovaujamos pajėgos pradėjo puolimą, kuriuo siekta nutraukti apsiaustį. Rusų išteklių pranašumas ir netikėto puolimo poveikis jiems neužtikrino pergalės, tačiau pirminiai mūšio padariniai buvo neigiami abiems pusėms.

„Kokia skerdykla! (Quel abbatoir!)“, – skelbia prancūzui Pierre’ui Francoisui Josephui Bosquetui (1810–1861) priskiriami žodžiai, kuriuos jis veikiausiai ištarė apžvelgdamas lavonų krūvas aplink smėlio maišų bateriją.

Rusai turbūt tikėjosi, kad ir šį kartą jiems padės generolas Žiema. 1854–1855 m. žiemos orai sunaikino sąjungininkų tiekimo laivus ir Balaklavos bazę, jų žmonės ir gyvuliai sirgo bei badavo, tačiau šį kartą atėjūnai pergyveno atšiaurųjį metų laiką ir netgi sulaukė pastiprinimo, o 1855 m. rugsėjį, praėjus šešiems mėnesiams po Nikolajaus mirties, miestas kapituliavo.

P. S. Mirė iškilus vakarėlių liūtas, iš sekso skandalų neišlendantis plevėsa, nuoseklus Kremliaus lobistas, pasak liežuvautojų, turėjęs ryšių su organizuotu nusikalstamumu. Neberengs Silvio (1936–2023) Bunga Bunga vakarėlių. Jo liūliuojantis pilvas nebeneš šį italų eržilą apžergusių, į anūkes ir dukras tinkančių Rytų Europos mergužėlių materialinės gerovės tolių link.


Šiame straipsnyje: Rusijaistorijakarai

NAUJAUSI KOMENTARAI

taigi

taigi portretas
Mergaitė uždirbo tris Judo sorososo sidabrinius. Žiema nepadėjo, nes 2022 vasarą buvo maksimaliai užpildytos talpyklos, net LT pumpavo per terminalą milžiniškus RU suskystintų dujų kiekius ir nuomojama bačka tapo pagaliau rentabili, kas bus 2023 žiemą kita kalba.

Kęstas

Kęstas portretas
Korupcija Ukrainoje - buvęs gynybos viceministras suimtas: "Ukrainos saugumo tarnyba išsiuntė pranešimą apie įtarimą, padarius nusikaltimą, buvusiam Ukrainos gynybos viceministrui ir jo pavaldiniui, kuris, kaip įtariama, pasisavino iš valstybės biudžeto daugiau, nei 1 mlrd. hryvnų." Oi žiūrėk, Jurgi, tie ukrainiečiai visai tokie patys, kaip mes, lietuviai. Auksinius šaukštus tik plauna ir plauna. Reikia skubiai juos į NATO. Kartu auksinius šaukštus plausim, daugiau išplausim. (Apie mokslą-studijas-ekonomiką)

leonas lietuviškai liūtas

leonas lietuviškai liūtas portretas
būt įdomiau ne apie rusus o kodėl liūtas sau ant paskuigalinių kojų myža.
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

  • Jūrlapių braižymas
    Jūrlapių braižymas

    Naujasis Rusijos Federacijos gynybos ministras Andrejus Removičius Belousovas naujajame poste vos daugiau nei dešimt dienų, o štai jau ėmė ir sužibėjo. Kalba ne apie jo griežtą dienotvarkę, kuri tapo vieša kibernetiniams auksarank...

    3
  • Konservatorius: kodėl Kauno vadovas užstrigo praeityje?
    Konservatorius: kodėl Kauno vadovas užstrigo praeityje?

    Kažkas atsitiko Kauno merui. Žmogus, kuris kalbėjo apie svajonę, kad Kaunas bus kaip Niujorkas, paniro į atsiminimus apie Kauną ir Lietuvą prieš dešimtmetį. ...

    21
  • Kad išsvajotos atostogos neapkarstų
    Kad išsvajotos atostogos neapkarstų

    Artėjant vasarai visos mintys sukasi apie laukiantį poilsį, keliones ir nekasdienes patirtis. Aptarkime, ką pravartu apgalvoti, kad šios nekasdienės patirtys neapkarstų, pavyktų išvengti netikėtų išlaidų ir netektų permokėti u...

  • Į kuriuos vartus beldžiamės?
    Į kuriuos vartus beldžiamės?

    Sovietų okupacijos metais turėjome idealias sąlygas išmokti okupantų kalbą, anglų, vokiečių ar prancūzų dauguma mokėsi tik formaliai, be vilties kada nors ją panaudoti. Grįžus į laisvąjį pasaulį tapo aišku: svetima kalba –...

    1
  • Kas mokės pensijas senstančiai visuomenei?
    Kas mokės pensijas senstančiai visuomenei?

    Vienas svarbiausių šiandienos iššūkių Lietuvai yra demografinė situacija. Pastaraisiais metais Lietuva susiduria su gimstamumo mažėjimu ir senėjančia visuomene. Tai turi įtakos ne tik socialinei apsaugai, bet ir visai šalie...

    5
  • Trys raidės – lyg stichinė nelaimė
    Trys raidės – lyg stichinė nelaimė

    Vis dar kažkur gyvuojančio Sąjūdžio atstovai kreipėsi į Prezidentą, Seimo ir Vyriausybės vadovus beigi visą tautą ir pareikalavo atšaukti 2022-ųjų sausio 18 dieną priimtą įstatymą, kuriuo įteisintas trijų raidžių „w“, &b...

    21
  • Gurmanų saulė ir UV spinduliai
    Gurmanų saulė ir UV spinduliai

    Lietuviai gyvena gerai. Rengiasi gražiai. Valgo skaniai. Ir vis pro petį pasidairo į latvius, estus – jie tai turi mišlenų, o mes niekaip nepramušame. Tad pernai gruodį ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės p...

    1
  • Žanrų niveliacijos era
    Žanrų niveliacijos era

    Šiomis dienomis, kai kino teatruose rodomas lietuvių autorių sukurtas filmas „Prezidentas“, pasakojantis mūsų šalies prezidento Valdo Adamkaus biografiją, daugelis kelia nebūtinai naują, tačiau retai tiksliai atsakomą klausim...

    1
  • Iššūkis moterims – įgyvendinti pokyčius versle
    Iššūkis moterims – įgyvendinti pokyčius versle

    Didesnis moterų verslumas rodo ne vien didesnį šalies ir pasaulio bendrąjį vidaus produktą (BVP). Savą verslą nuolat kuriančios moterys Lietuvoje gali paspartinti perėjimą prie tvaresnės visuomenės. ...

    3
  • Lietuvis ir azijietis
    Lietuvis ir azijietis

    Lietuvis J. turėjo viziją, kurią paskatino viskis, ir ėjo gatve migloto tikslo link. Nieko čia nebūtų tragiško – tegul sau eina linksmas, jei kitiems netrukdo. Tačiau štai niuansas: turėdamas savo viziją, lietuvis J. beveik nemat...

    5
Daugiau straipsnių