Pirmą kartą parlamento rinkimuose, kuriuose varžosi ministras pirmininkas Edi Rama (Edis Rama) ir dešiniųjų opozicijos lyderis Sali Berisha (Salis Beriša), galės balsuoti ir užsienyje gyvenantys albanai.
60-metis E. Rama nuo 2005-ųjų vadovauja Socialistų partijai ir siekia beprecedentės ketvirtos kadencijos iš eilės, žadėdamas narystę ES iki 2030 metų.
Pasak jo, tai yra raktas į tai, kad „albanai gautų Europos pasą“ ir galėtų „naudotis tomis pačiomis teisėmis kaip ir visų kitų Europos šalių piliečiai“.
E. Ramos konkurentas rinkimuose yra 80-metis S. Berisha, kuris po 12 metų opozicijoje trokšta grįžti į valdžią.
Buvęs prezidentas vadovauja opozicinei koalicijai, kuri naudoja šūkį „Didi Albanija“, primenantį garsųjį JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) raginimą „Padaryti Ameriką vėl didžia“. Prieš rinkimus S. Berisha žadėjo atgaivinti ekonomiką.
„Mes vieninteliai galime atgaivinti šalies ekonomiką, vieninteliai galime Albaniją vesti į priekį. Edi Rama skaičiuoja paskutines savo režimo dienas“, – pažymėjo S. Berisha.
S. Berisha per šią kampaniją bando atkurti savo, kaip stipraus lyderio, įvaizdį, nepaisant to, kad jis atsidūrė Albanijos teisingumo sistemos akiratyje dėl įtarimų korupcija. Įtariama, kad jis dalyvavo korupciniuose veiksmuose, siekiant gauti naudos savo šeimos nariams.
Prieš pat kampanijos, per kurią būta ne vieno apsižodžiavimo, ypač socialiniuose tinkluose, pabaigą naujausios apklausos prognozuoja E. Ramos partijos pergalę.
Tuo metu Europos Saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) pareiškė, kad 2,8 mln. gyventojų turinčioje Balkanų šalyje vyrauja „didžiulė politinė poliarizacija“.
S. Berisha kaltina socialistus „balsų pirkimu, rinkėjų bauginimu, spaudimu, ministrų ir daugumos kandidatų viešųjų lėšų naudojimu rinkimų kampanijai“.
E. Rama atmetė šiuos teiginius kaip „tik pasiteisinimą dėl pralaimėjimo“.
Balsavimas bus atidžiai stebimas
Pirmą kartą Albanijos rinkimų istorijoje leidžiama balsuoti ir užsienyje gyvenantiems albanams.
Oficialiais centrinės rinkimų komisijos duomenimis, apie 246 tūkst. Albanijoje negyvenantys albanai yra užsiregistravę balsuoti.
„Albanija gerokai pasistūmėjo kelyje į ES ir parodė, kad atkakliai įgyvendina plataus užmojo reformas piliečių labui“, – naujienų agentūrai AFP sakė ES delegacijos Albanijoje ambasadorius Silvio Gonzato (Silvijus Goncatas).
Nuo komunizmo pabaigos XX amžiaus 10-o dešimtmečio pradžioje pralaimėjusieji užginčijo visų rinkimų rezultatus dėl įtariamo sukčiavimo.
Tačiau šį kartą balsavimas bus atidžiai stebimas ir pirmą kartą kartu su rinkimų komisija ir maždaug 300 tarptautinių stebėtojų dirbs valstybės tarnautojai ir teisingumo pareigūnai.
Tuo metu specialusis kovos su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu prokuroras ką tik pradėjo patikrinimo procedūrą dėl 6 mln. dolerių (5,3 mln. eurų) vertės sutarties, kurią balandį pasirašė albanų ir amerikiečių bendruomenės fondas Jungtinėse Valstijose ir JAV lobistinė įmonė „Continental Strategy“.
Įmonę „Continental Strategy“ įkūrė Carlosas Trujillo (Karlosas Truchiljas), vienas svarbiausių D. Trumpo patarėjų.
„Sutartimi siekiama sustiprinti Jungtinių Valstijų ir Demokratų partijos, pagrindinės opozicinės jėgos, santykius“, – teigia partija.
Briuselis atidžiai stebės sekmadienį Albanijoje, kuri nuo 2009 metų yra NATO narė, vyksiančius rinkimus.
„Laisvų ir sąžiningų rinkimų organizavimas laikantis demokratinių normų ir demokratinių vertybių bus esminis žingsnis stiprinant Albanijos demokratiją, didinant piliečių pasitikėjimą jų išrinktais atstovais ir skatinant šalies integraciją į Europą“, – sakė S. Gonzato.
Praėjus vos penkioms dienoms po rinkimų, Tiranoje vyks kitas Europos politinės bendrijos aukščiausiojo lygio susitikimas.
Naujausi komentarai