B. Obama džiaugiasi ,,puikiu pokalbiu“ su D. Trumpu Pereiti į pagrindinį turinį

B. Obama džiaugiasi ,,puikiu pokalbiu“ su D. Trumpu

2016-11-11 13:30
BNS inf.

Barackas Obama (Barakas Obama) ir Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ketvirtadienį per pusantros valandos trukusį susitikimą Baltuosiuose rūmuose, atidėję į šalį aštrius nesutarimus, aptarė valdžios perėmimą, vildamiesi išsklaidyti baimes dėl iššūkių demokratijai šioje supervalstybėje.

Dėl netikėtos nekilnojamojo turto magnato respublikono pergalės prezidento rinkimuose per JAV miestus nusirito protestų banga, o pasaulio sostinėms teko susitaikyti su staiga išaugusiu neapibrėžtumu dėl pasaulio tvarkos.  

Tvyrant tokiai slogiai atmosferai, B.Obama ir D.Trumpas pažadėjo užtikrinti sklandų valdžios perdavimą.

Šiuo susitikimu, surengtu po tūžmingos rinkimų kampanijos, pasibaigusios valstybės tarnyboje niekada nedirbusio 70-mečio milijardieriaus ir buvusios televizijos realybės šou žvaigždės triumfu, visuomenei buvo pasiųsta žinia: demokratijoje tai įprasta.

Kadenciją baigiantis prezidentas demokratas ir jo būsimas įpėdinis susitiko akis į akį ir sėdėdami kėdėse aukštais atlošais priešais židinį Baltųjų rūmų Ovaliniame kabinete, pasak B.Obamos, „puikiai pasikalbėjo“, o tada, demonstruodami pabrėžtiną mandagumą, drauge pasirodė viešai.

„Kokia bebūtų mūsų partinė priklausomybė ir politinės pažiūros, mums visiems dabar svarbu susitelkti, drauge dirbti ir spręsti daugybę iššūkių, su kuriais susiduriame“, – sakė B.Obama.  

D.Trumpas atrodė neįprastai santūrus, atsargiai rinko žodžius ir kalbėjo pagarbiu tonu.

„Pone prezidente, man didžiulė garbė būti su jumis“, – sakė D.Trumpas ir pavadino B.Obamą „labai geru žmogumi“.

Malonus susitikimas

Nebūtų keista, jei šis susitikimas, surengtas praėjus mažiau nei 36 valandoms po neįtikėtinos D.Trumpo pergalės rinkimuose prieš demokratų kandidatę Hillary Clinton (Hilari Klinton), nebūtų buvęs malonus.

D.Trumpas ir B.Obama nekart yra pažėrę vienas kitam aštrių žodžių per tūžmingą prezidento rinkimų kampaniją.  

Respublikonas daug kartų viešai išsakė abejonių, ar B.Obama iš tiesų gimė Jungtinėse Valstijose, o ši jo prielaida turėjo aiškią rasinę potekstę. Be to, jei išrinktasis prezidentas imsis įgyvendinti savo rinkimų kampanijos pažadus, jis sugriaus daugelį svarbiausių B.Obamos prezidentavimo pasiekimų.

D.Trumpas, anksčiau vadinęs B.Obamą „labiausiai neišmanančiu prezidentu per mūsų istoriją“, ketvirtadienį sakė, jog mielai išklausys prezidento patarimus.   

B.Obama, anksčiau sakęs, kad D.Trumpas yra niurzglys ir yra „absoliučiai netinkamas“ būti vyriausiuoju ginkluotųjų pajėgų vadu, pažadėjo išrinktajam prezidentui savo paramą.

Jis sakė D.Trumpui, kad dabartinė administracija „padarys viską, kad jus lydėtų sėkmė, nes jei seksis jums, seksis visai šaliai“.

Neįtikėtiną ir istorinį savo susitikimą abu vyrai užbaigė rankų paspaudimu. Jie atsisakė atsakyti į žurnalistų klausimus.

„Štai gera taisyklė – neatsakinėkite į klausimus vos jiems pradėjus šaukti“, – pasakė prezidentas D.Trumpui, turėdamas galvoje žiniasklaidą.

Dabartinė ir būsima pirmosios ponios pasišnekučiavo apie vaikus

Kol jų vyrai kalbėjosi akis į akį, pirmoji ponia Michelle Obama (Mišel Obama) ir jos būsima įpėdinė Melania Trump (Melanija Tramp) Baltuosiuose rūmuose aptarė vaikų auginimo iššūkius.

Tuo tarpu viceprezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) savo biure Baltųjų rūmų Vakarų sparne susitiko su išrinktuoju viceprezidentu Mike’u Pence’u (Maiku Pensu). 

Ketvirtadienio vakarą D.Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Fantastiška diena Kolumbijos apygardoje. Pirmą kartą susitikau su prezidentu Obama. Išties geras susitikimas, puiki chemija. Melaniai labai patinka ponia O!“

Baltųjų rūmų pareigūnai sakė, kad B.Obama ir D.Trumpas aptarė virtinę įvairių klausimų, įskaitant pasaulines krizes ir būsimus prezidento susitikimus su Vokietijos, Graikijos, taip pat Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalių lyderiais per kitą savaitę numatytą užsienio kelionę. 

Tos kelionės metu B.Obama tikriausiai bus užverstas klausimais apie Amerikos vaidmenį tarptautinėje arenoje po visą pasaulį sukrėtusio D.Trumpo triumfo rinkimuose, kurio neprognozavo praktiškai nė viena apklausa. 

Baltieji rūmai viliasi, kad ištiesę D.Trumpui raudonąjį kilimą, jie įpareigos jį   laikytis tam tikrų prezidentui įprastų taisyklių.

Trys prioritetai

D.Trumpas ketvirtadienį Kapitolijuje taip pat susitiko su respublikonų lyderiais, kurių reakciją į jo iškėlimą partijos kandidatu prezidento rinkimuose galima pavadinti mažų mažiausiai šalta.

Išrinktasis prezidentas paskelbė, kad sveikatos apsauga, sienų saugumas ir darbo vietų kūrimas bus trys svarbiausi jo prioritetai, kai sausio pabaigoje jis persikels į Baltuosius rūmus.

Jis surengė derybas su Atstovų Rūmų pirmininku Paulo Ryanu (Polu Rajenu), o vėliau susitiko su Senato daugumos lyderiu Mitchu McConnellu (Miču Makonelu).

„Susitikimas buvo labai išsamus, – sakė išrinktasis prezidentas žurnalistams. – Kaip žinote, sveikatos apsauga – padarysime ją visiems prieinamą. Imsimės realių darbų sveikatos apsaugos srityje“.

D.Trumpas žadėjo savo pergalės atveju skubiai imtis veiksmų panaikinti „absoliučiai visą „Obamacare“ – prezidento inicijuotą sveikatos apsaugos reformą, ir pastatyti tvorą palei sieną su Meksika. Šie du pažadai buvo kertiniai per jo rinkimų kampaniją.

D.Trumpas sakė, kad kartu su respublikonų kontroliuojamu Kongresu jis padarys neabejotinai „įspūdingų dalykų Amerikos žmonių labui“, ir pridūrė, jog nekantrauja imtis darbo.

Kiek vėliau, po maždaug valandą trukusio susitikimo su M.McConnellu, išrinktasis prezidentas, stovėdamas greta Senato daugumos lyderio, pareiškė, kad „turime daug nuveikti“.

„Itin įdėmiai žiūrėsime į imigraciją, – sakė D.Trumpas.  

„Itin įdėmiai žiūrėsime į sveikatos apsaugą, į darbo vietų – perspektyvių darbo vietų – kūrimą“, – aiškino jis.

Daugiau jokių detalių apie savo planus jis nepateikė.

D.Trumpo komanda pristatė pasirengimui perimti valdžią skirtą tinklalapį www.greatagain.gov. Viena iš jo skilčių pavadinimu „Reikalinga pagalba: 4 tūkst. prezidento skiriamų pareigūnų“ atspindi, koks milžiniškas žmogiškųjų išteklių iššūkis laukia būsimos administracijos.

Tūžmingos rinkimų kampanijos metu verslo magnatas žadėjo tapęs prezidentu deportuoti nelegalius migrantus, uždrausti musulmonams įvažiuoti į Jungtines Valstijas ir atšaukti JAV laisvosios prekybos sutartis su kitomis šalimis.

Šie pažadai padėjo D.Trumpui palenkti į savo pusę nemažą dalį amerikiečių, nepatenkintų socialinių ir ekonominių permainų, įvykusių prezidento poste dirbant B.Obamai, mastu. 

Tačiau H.Clinton šalininkai aiškiai parodė nepritariantys D.Trumpo pasirinktam kursui.  

Protestuotojai antrą dieną įvairiuose Amerikos miestuose, pradedant Niujorku ir baigiant Los Andželu, rengė demonstracijas, reikšdami nepasitenkinimą būsimuoju šalies lyderiu, kurį jie kaltina rasizmu, seksizmu ir ksenofobija. Tūkstančiai žmonių protestavo ir trečiadienį.

Kitoje savo žinutėje, kurią paskelbė socialiniame tinkle „Twitter“, D.Trumpas parašė: „Ką tik įvyko labai atviri ir man sėkmingi prezidento rinkimai. Dabar protestuoja žiniasklaidos kurstomi profesionalūs protestuotojai. Labai nesąžininga!“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra