„Pasitaręs su kolegomis ir atsižvelgdamas į aplinkybes parlamente nusprendžiau, kad tas asmuo negaliu būti aš“, – B.Johnsonas sakė kalbėdamas Londono centre po to, kai jo sąjungininkas euroskeptikas Michaelas Gove'as (Maiklas Gouvas) sumažino buvusio mero galimybes, iškėlęs savo kandidatūrą į partijos ir vyriausybės vadovo postą.
Vidaus reikalų ministrė Theresa May (Teresa Mei), taip pat paskelbusi, kad kandidatuos, dabar yra aiški favoritė tapti vienijančia veikėja po referendumo kampanijos, atskleidusios gilius nesutarimus Konservatorių partijoje.
„Mano vaidmuo bus teikti visą įmanomą palaikymą kitai Konservatorių administracijai“, – pareiškė B.Johnsonas, daugelio laikytas favoritu tapti D.Camerono įpėdiniu.
B.Johnsonas pridūrė, kad būsimi partijos lyderio rinkimai yra „galimybė suvienyti mūsų šaly ir mūsų visuomenę“.
„Gyvybiškai svarbu, kad sutelktume visus partijoje“, – pabrėžė jis.
„Tai mūsų galimybė atkurti Britanijos – nepriklausomos, suverenios ir save valdančios valstybės – pozicijas“, – aiškino buvęs sostinės meras, taip pat ragindamas sukurti „balais pagrįstą imigracijos sistemą“, panašią į veikiančią Australijoje.
Praeitą ketvirtadienį 52 proc. referendume balsavusių britų nubalsavo už šalies pasitraukimą iš Europos Sąjungos, o Britanija taps pirmąja tai padariusia šalimi per 60 metų gyvuojančio bloko istoriją.
Nori būti ministre pirmininke
Didžiosios Britanijos vidaus reikalų sekretorė Theresa May (Teresa Mei) ketvirtadienį paskelbė sieksianti pakeisti Davidą Cameroną (Deividą Kameroną) ministro pirmininko poste, sakydama, kad derybos dėl šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos neturėtų prasidėti iki šių metų pabaigos.
„Šiandien pakviečiau jus čia, kad paskelbčiau savo kandidatūrą tapti Konservatorių partijos lydere ir Jungtinės Karalystės ministre pirmininke“, – ji sakė kalbėdama Londone.
Sekretorė taip pat paragino užtikrinti vienybę ir užbaigti didelį susipriešinimą Konservatorių partijoje.
„Mūsų šaliai reikia stiprios išbandytos vyriausybės, kad vestų mus šiuo politinio ir ekonominio netikrumo laikotarpiu, – sakė ji. – Mums reikia vadovybės, kuri galėtų suvienyti mūsų partiją ir mūsų šalį.“
Th.May taip pat pabrėžė, kad iki 2020 metų nereikėtų rengti jokių pirmalaikių rinkimų. Be to, ji atmetė galimybę surengti pakartotinį referendumą.
„Brexit“ reiškia „Brexit“. Kampanija buvo surengta, balsavimas įvyko, aktyvumas buvo didelis, o visuomenė pateikė savo sprendimą“, – aiškino ji.
Be kita ko, Th.May išsakė savo poziciją dėl ES sutarties 50-ojo straipsnio, numatančio šalies narės išstojimo iš ES procedūrą, oficialaus inicijavimo, kurį D.Cameronas paliko atlikti savo įpėdiniui.
„50-asis straipsnis neturėtų būti inicijuotas iki šių metų pabaigos“, – sakė ji.
Teisingumo ministras sieks posto
Didžiosios Britanijos teisingumo ministras Michaelas Gove'as (Maiklas Gouvas), iškilus kampanijos už Jungtinės Karalystės pasitraukimą iš Europos Sąjungos („Brexit“) veikėjas, ketvirtadienį netikėtai paskelbė sieksiantis pakeisti premjero poste Davidą Cameroną (Deividą Kameroną), stulbinamai užsipuolęs referendumo kampanijos sąjungininką Borisą Johnsoną (Borisą Džonsoną), kuris taip pat tikriausiai mėgins tapti šalies lyderiu.
„Nenoromis padariau išvadą, kad Borisas negali užtikrinti lyderystės arba suburti komandos priešakyje laukiančiai užduočiai (spręsti). Dėl to nusprendžiau iškelti savo kandidatūrą į lyderio postą“, – sakoma jo pranešime.
Šis pareiškimas tapo tarsi perkūnas iš giedro dangaus buvusiam Londono merui B.Johnsonui, kuris, kaip tikimasi, iškels savo kandidatūrą vėliau ketvirtadienį.
„Aš pakartotinai sakiau, kad nenoriu būti ministru pirmininku. Tai visada buvo mano požiūris. Bet nuo praėjusio ketvirtadienio įvykiai ėmė mane smarkiai spausti“, – aiškino M.Gove'as.
Buvęs švietimo ministras pažymėjo, kad sensacingas ketvirtadienio balsavimas pasitraukti iš ES parodė, jog britai nori „atkurti demokratinę imigracijos kontrolę ir leisti savo pinigus nacionaliniams prioritetams, tokiems kaip sveikata, švietimas ir mokslas, užuot atidavus juos Briuseliui“.
„Jie atmetė įprastą politiką ir įprastą vyriausybę. Jie nori naujos prieigos dėl to kaip valdyti šią šalį“, - pridūrė jis.
M.Gove'as buvo minimas kaip potencialus iždo kancleris tikėtinoje B.Johnsono vyriausybėje, bet dabar klostosi palankesnė padėtis vidaus reikalų sekretorei Theresai May (Teresai Mei), kuri ketvirtadienį irgi paskelbė sieksianti pakeisti atsistatydinti nusprendusį D.Cameroną.
M.Gove'as – vienas iš kelių kandidatų, kurie, kaip prognozuojama, varžysis dėl partijos lyderio posto. Konservatorių įstatymų leidėjai iš šio rato išrinks du kandidatus, iš kurių vienas bus išrinktas partijos pirmininku per visuotinį narių, kurių yra apie 150 tūkst., balsavimą.
Tikėtina, kad rinkimų rezultatai bus paskelbti rugsėjo 9 dieną.
Šiuo metu Konservatorių partijos nariai labiau linkę palaikyti Th.May (37 proc.) negu B.Johnsoną (27 proc.), rodo ketvirtadienį viešosios nuomonės tyrimo agentūros „YouGov“ paskelbti apklausos rezultatai.
Teisingumo ministras palaikė glaudžius ryšius su D.Cameronu, bet jo sprendimas nepaisyti vyriausybės vadovo pozicijos ir agituoti už „Brexit“ premjerui buvo skaudus smūgis.
48 metų buvęs žurnalistas tapo rimtesniu ir racionalesniu pasitraukimo iš ES šalininkų kampanijos veidu.
Tačiau jo reputacija pablogėjo, kai M.Gove'as, kalbėdamas apie ekonomikos ekspertus, perspėjančius dėl „Brexit“ padarinių, prilygino juos naciams, kurie kritikavo fiziką Albertą Einsteiną (Albertą Einšteiną) 4-ame dešimtmetyje.
Teisingumo sekretorius vėliau atsiprašė dėl to pareiškimo.
Naujausi komentarai