Burkina Faso kariškiai pirmadienį pažadėjo perduoti valdžią „konsensusu“ iškeltam lyderiui – po liaudies sukilimo, nuvertusio ilgai valdžiusį Blaise'ą Compaore (Blezą Kompaorę), Afrikos šalims davus režimui dvi savaites grįžti prie civilinio valdymo.
Kariškiai užėmė valdžios vakuumą, kuris susidarė po to, kai praėjusią savaitę B.Compaore turėjo atsistatydinti dėl demonstracijų, kurias išprovokavo bandymai pratęsti 27 metus trukusį jo valdymą ir kurias kai kas lygino su Arabų pavasariu.
Burkina Faso kariškiai laikinuoju valstybės vadovu paskyrė antrąjį pagal rangą prezidento gvardijos karininką, pulkininką leitenantą Isaacą Zidą (Isaaką Zidą), tuo išprovokuodami piktus protestus ir tarptautinės bendrijos grasinimus įvesti sankcijas.
I.Zida pareiškė, kad „valdžia kariškių „nedomina“, ir pažadėjo „plačiu konsensusu“ pagrįstą vienybės vyriausybę.
Tačiau Afrikos Sąjunga (AS) tęsė spaudimą ir pirmadienį per susitikimą Etiopijos sostinėje Adis Abeboje nustatė 14 dienų terminą Burkina Faso kariškiams perduoti valdžią.
„Po to periodo taikysime sankcijas, – sakė AS Taikos ir saugumo tarybos vadovas Simeonas Oyono Esono (Simeonas Ojonas Esonas). – Afrikos Sąjunga yra įsitikinusi, kad ši permaina prieštarauja demokratijai“.
Vašingtonas sakė, kad vis dar „renka faktus“ apie šią situaciją, bet galėtų atšaukti 14 mln. dolerių (11 mln. eurų) metinį pagalbos paketą Burkina Fasui.
Burkina Faso buvusi kolonijinė valdytoja Prancūzija pirmadienį vakare išreiškė viltį, kad apie grįžimą prie civilinio valdymo bus paskelbta „artimiausiomis valandomis“.
Kad būtų galima surengti rinkimus, „turi būti civilinė valdžia, kuri tai daro“, sakė Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) vizito Kvebeke užkulisiuose.
F.Hollande'as taip pat sakė, kad Prancūzija palaikė tiesioginius kontaktus su B.Compaore iki jo nušalinimo praėjusią savaitę.
„Penktadienį padariau pareiškimą, kuriuo prašiau Blaise'ui Compaore padaryti teisingą sprendimą, tai yra, pasitraukti“, – sakė Prancūzijos prezidentas, kuris pridūrė, kad jo šalis įsikišo siekdama užtikrinti, kad jis ištrūktų „be dramos“.
B.Compaore ir jo žmona rado prieglobstį kaimyniniame Dramblio Kaulo Krante, kur buvo apgyvendinti prabangiame vyriausybės name sostinėje Jamusukre.
I.Zida pirmadienį kreipdamasis į diplomatus pažadėjo, kad naujajai vyriausybei „vadovaus žmogus, paskirtas visų viešojo gyvenimo veikėjų konsensu“.
Jis nenurodė pereigos termino, bet sakė norintis, kad naujasis režimas pradėtų valdyti kaip įmanoma greičiau.
Po sekmadienio protestų prieš armijos sprendimą perimti valdžią pirmadienį gyvenimas sostinėje Vagadugu tekėjo normalia vaga, po šešių dienų vėl veikė didžiausias turgus, dirbo bankai. Armija vėl atidarė šios išėjimo prie jūros neturinčios valstybės sienas.
Naujausi komentarai