Diplomatas Vygaudas Ušackas sako, jog su D. Trumpo pasaulio politikoje prasideda nauja era. Šalių – net sąjungininkių – bendravimas keisis.
„Gyvename išvakarėse, kai tarptautinio bendravimo taisyklės bus perrašomos. Apie tai jis yra pasakęs, taip jis elgiasi ir tam reikia būti pasiruošus. Aišku, nereaguoti per daug stoiškai“, – teigė diplomatas V. Ušackas.
Diplomatas Antanas Valionis sako, jog su D. Trumpu baigiasi aiškiomis taisyklėmis grįsta pasaulio sistema.
„Tik Europa kartu su Amerika per transatlantinį ryšį, bendrą kooperaciją gali apsiginti ir plėsti demokratinį pasaulį. Dabar matome konfliktą ir matome ne tik D. Trumpo pasisakymus apie Šiaurės jūrą, bet ir Elono Musko – jo didžiausio sąjungininko“, – kalbėjo A. Valionis.
EPA-ELTA nuotr.
Anot A. Valionio, sunku tvarka vadinti naują sistemą, kai tiesa to, kas stipresnis.
„Čia nėra nauja pasaulio tvarka. Čia yra teisėtų ar kabutėse išskirtinių interesų deklaravimas, kokį jau seniai daro Vladimiras Putinas. Sako, kad D. Trumpas dabar randasi maždaug toje pačioje vietoje, kur buvo V. Putinas prieš 20 metų“, – akcentavo diplomatas.
Kad Amerikai svarbi Grenlandija, D. Trumpas kalbėjo ir per pirmą kadenciją, bet prieš pradėdamas antrąją sudrebino pareiškimais, neva dėl Danijos valdos – Grenlandijos ir Panamos kanalo neatmeta net karinės jėgos panaudojimo.
Dar pasiūlė Kanadai jungtis prie Jungtinių Valstijų, o Meksikos įlanką pervadinti Amerikos įlanka.
LNK stop kadras
Vienintelė Meksikos prezidentė D. Trumpui atsakė „trampiškai“. Priminė, kad ir Jungtinių Valstijų žemės anksčiau vadinosi kitaip.
„Meksikos Amerika. Gražiai skamba, ar ne?“, – klausė Claudia Sheinbaum.
Anot V. Ušacko, D. Trumpas specialiai kelia įtampą absurdiškais reikalavimais, kad vėliau derybose gautų naudingų kompromisų.
V. Ušackas siūlo politikams suprasti ir tai, kad pagrindiniai Amerikos sprendimai bus priimami ne Vašingtone, o D. Trumpo viloje Floridoje.
„Yra ir lietuvių Amerikoje, kurie gerai pažįsta D. Trumpą, turi prieigą prie tos šeimos virtuvės, kuri ir bus svarbiausi sprendimų priėmėjai. Ne vyriausybė, ne administracija, bet artimiausi šeimos nariai ir artimiausi draugai“, – aiškino diplomatas.
Iškalbinga, kad dar iki priesaikos pas D. Trumpą, lyg pas naują vadą, vienas po kito važiuoja turtuoliai iš viso pasaulio. D. Trumpo įtaka milijardams žmonių gali sklisti ir per socialinius tinklus.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Artimiausio D. Trumpo bendražygio E. Musk tinklo „X“ algoritmai jau seniai į viršų kelia dešiniųjų žinutes. Pats E. Musk vokiečius primygtinai paragino balsuoti už prorusišką partiją „Alternatyva Vokietijai“.
„Jis kišasi į Europos valstybių vidaus reikalus ir viską gadina“, – pabrėžė A. Valionis.
Dabar „Facebook“ ir „Instagram“ pranešė, kad E. Musk pavyzdžiu nori naikinti faktų tikrinimo įrankį. Į „Facebook“ vadovybę paskirta D. Trumpo bendražygių. Yra sakančių, kad „Facebook“ platformoje dėl to smarkiai padaugės dezinformacijos, propagandos ir manipuliacijų.
„Didžiausio pirmo pasaulio galios žmogaus milžiniška valdžia jungiasi su milžiniškais socialinių tinklų kūrėjų pinigais“, – pabrėžė A. Valionis.
Anot V. Ušacko, D. Trumpai įspūdį darys tik tai, ką šalys daro, o ne ką šalių lyderiai kalba.
„Reikės atsisakyti šabloniškos, vertybėmis grįstos politikos, kuri Lietuvoje buvo hipertrofuota“, – savo nuomone dalinosi diplomatas.
Pagrįstas yra D. Trumpo reikalavimas Europai didinti išlaidas gynybai.
„Išaušo Europos valanda, ji turi rūpintis savo saugumu, ne tik savo gerove“, – teigė V. Ušackas.
Europai ir Lietuvai milžiniškos svarbos bus D. Trumpo žadamos derybos dėl taikos Ukrainoje. Būsimas JAV prezidentas sako esantis pasirengęs susitikti su V. Putinu.
(be temos)
(be temos)