Kadaise jis buvo vienas įtakingiausių žmonių Rusijoje. Tačiau buvo priverstas sprukti iš tėvynės, kai supykdė Vladimirą Putiną. Gyvenimą Borisas Berezovskis baigė Londone, slegiamas skolų.
Pažadėjo nuodugnų tyrimą
Temzės slėnio regiono policija šeštadienio pavakare buvo sukelta ant kojų. Rastas rusų oligarcho B.Berezovskio kūnas.
Negi vėl nunuodijimas –to klausė daugelis britų dienraščių.
B.Berezovskis buvo stambi žuvis. Stambesnė nei 2006 m. Londone nunuodytas Aleksandras Litvinenka. Į verslininką buvo ne sykį pasikėsinta. Buvo metas, kai buvęs oligarchas net samdėsi 100 vyrų apsaugai.
Ar oligarchą ištiko jo draugo A.Litvinenkos likimas?
Britų policijai teko į įvykio vietą netoli Askoto – pasiturinčių miestelio šalia Londono – kartu su policija siųsti chemijos, biologijos ir radiologijos tarnybos ekspertų.
Tačiau šie pareiškė, kad pavojingų medžiagų oligarcho namuose neaptiko.
„Cheminės, biologinės, radiologinės ir branduolinės saugos pareigūnai tose valdose nerado nieko, kas galėtų kelti susirūpinimą, ir dabar mes normaliai tęsiame tyrimą“, – patvirtino policijos vyresnysis inspektorius Simonas Bowdenas.
Norėjo grįžti į tėvynę?
Kas iš tiesų nutiko 67-erių buvusio įtakingo Rusijos oligarcho vonioje, aiškinasi policija.
Keliamos kelios versijos: kad B.Berezovskį ištiko širdies smūgis, kad jis galėjo nusižudyti, nes sirgo depresija, galiausiai, kad tapo žmogžudystės auka. Ar tai Kremliaus darbas – sunku pasakyti.
Pasak V.Putino atstovo Dmitrijaus Peskovo, oligarchas net buvo prašęs Rusijos prezidento Vladimiro Putino, kad šis atleistų jam už kritiką ir leistų grįžti į tėvynę.
„Prieš kurį laiką, gal porą mėnesių, B.Berezovskis atsiuntė V.Putinui laišką, kurį pats asmeniškai parašė ir kuriame prisipažino, kad padarė labai daug klaidų. Jis paprašė V.Putino atleisti už tas klaidas ir kreipėsi į jį su prašymu suteikti galimybę grįžti į tėvynę“, – sakė prezidento atstovas.
B.Berezovskis prieš pat mirtį duotame interviu pripažino, kad jo šeima griūva ir jis nori grįžti į tėvynę.
Jis pareiškė, kad neįvertino, kokia jam brangi Rusija. Taip pat sakė, kad vakarietiškos demokratijos Rusijoje nebeįsivaizduoja, esą pasikeitė jo pažiūros.
Oligarcho artimieji sakė, kad B.Berezovskis sirgo depresija. Todėl pareigūnai iškėlė versiją dėl savižudybės. Timas Bellas, B.Berezovskio atstovas, tvirtino, kad verslininką slėgė rūpesčiai.
„Viena priežasčių buvo jo finansiniai sunkumai, taip pat jis nerimavo dėl užgriuvusių teisinių problemų, – sakė atstovas. – Jie (Rusijos teisėsauga) jį persekiojo dėl “Aeroflot„, taip pat dėl “AvtoVAZ„ ir kitų interesų.“
Nepaisant to, rimtai vertinama ir žmogžudystės versija. Juolab kad į verslininką kelis kartus buvo pasikėsinta. 1995 m. B.Berezovskis vos liko gyvas per pasikėsinimą, kai sprogimas nutraukė galvą jo šarvuoto „Mercedeso“ vairuotojui.
Finansinės bėdos ir teismai
Į Didžiąją Britaniją 2000 m. B.Berezovskis atvyko būdamas milijardierius, tačiau įsivėlęs į brangius ir nesėkmingus ginčus su oligarchu Romanu Abromovičiumi netrukus savo milijonus iššvaistė.
Teismą prieš buvusį verslo partnerį B.Berezovskis pralaimėjo prieš kelis mėnesius.
B.Berezovskis siekė daugiau kaip 3 mlrd. svarų (3,8 mlrd. eurų) kompensacijos ir kaltino R.Abramovičių šantažu, piktnaudžiavimu pasitikėjimu ir vienos naftos sutarties sąlygų pažeidimu.
Kadangi pralaimėjo, jam buvo priteista sumokėti R.Abramovičiui teismo išlaidas – 35 mln. svarų sterlingų.
Be to, oligarchas mėgo svaidytis pinigais kur pakliūva. Jis Didžiojoje Britanijoje pirko nekilnojamojo turto, brangių automobilių, samdėsi milžinišką apsaugą, laidė pinigus politinėms akcijoms, tokioms kaip Oranžinė revoliucija Ukrainoje.
B.Berezovskio privatus gyvenimas jam taip pat nemažai atsiėjo.
2011 m. įvykusios skyrybos su antrąja žmona Galina Bešarova buvo vadinamos brangiausiomis Didžiojoje Britanijoje, o vėliau jis teisiškai kovojo su buvusia meiluže Jelena Gorbunova.
J.Gorbunova reikalavo, kad B.Berezovskis atiduotų jai 5 mln. svarų sterlingų už parduotą jų bendrą nekilnojamąjį turtą.
Teisininkas Aleksandras Dobrovinskis, pažinojęs oligarchą, sakė: „Pastaruoju metu B.Berezovskio būklė buvo baisi. Jis buvo prasiskolinęs. Jis jautėsi sunaikintas. Jis buvo priverstas parduoti savo paveikslus ir kitus daiktus.“
Šio mėnesio pradžioje B.Berezovskis už 50 tūkst. svarų pardavė amerikiečių menininko Andy Warholo nutapytą Lenino portretą, taip pat savo prabangų automobilį „Rolls-Royce“.
Advokatas dar tvirtino, kad „baisus smūgis B.Berezovskiui buvo ir buvusio verslo partnerio Badrio Patarkašvilio mirtis“.
„Aš taip pat žinau iš mūsų bendrų pažįstamų, jog neseniai jis paprašė jų paskolinti 5 tūkst. dolerių, kad galėtų kažkur skristi“, – pridūrė A.Dobrovinskis.
Tačiau oligarcho draugas Demjanas Kudriavcevas griežtai paneigė, kad B.Berezovskis galėjo nusižudyti.
„Nėra jokių išorinių savižudybės požymių, – sakė jis. – Nėra požymių, kad jis ko nors susileido ar išgėrė kokių nors tablečių. Niekas nežino, kodėl jam sustojo širdis.“
Naujausi komentarai