Indija gedi populiariausios šalies politikės Pereiti į pagrindinį turinį

Indija gedi populiariausios šalies politikės

2016-12-06 09:14
BNS inf.

Indijoje mirus vienai populiariausių šalies politikių Jayalalithaa Jayaram (Džajalalitai Džajaram), sielvartaujantys jos gerbėjai antradienį gedi, bet jos valstijoje, kurioje ji buvo laikoma kone dievybe, baiminamasi neramumų.

Pirmadienį mirusi 68-erių metų buvusi kino žvaigždė savo gimtojoje Tamil Nadu valstijoje buvo vadinama paprasčiausiai Amma („Motina“) ir buvo nepaprastai populiari, nors dėl įtarimų korupcija du kartus trumpam buvo atsidūrusi už grotų.

Didžiule sarių kolekcija garsėjusi politikė, kuri dėl to buvo lyginama su buvusio Filipinų diktatoriaus našle Imelda Marcos (Imelda Markos), taip pat buvo viena labiausiai visuomenę skaldžiusių Indijos politikos veikėjų. Kai kas ją laikė autokratiška ir uždara lydere.

Nepaisant to niekas nepakenkė jos populiarumui Tamil Nadu, kur ši politikė tris kadencijas dirbo vyriausiąją ministre. Jai vadovaujant Tamil Nadu tapo viena labiausiai klestinčių Indijos valstijų.

„Mūsų mylimos lyderės, Indijos „Geležinės ledi“ Ammos nebėra“, – „Twitter“ paskelbė jos politinė partija AIADMK.

Ji buvo pašarvota viešoje salėje valstijos sostinėje Čenajuje, atvirame karste, uždengta Indijos vėliava, ir antradienį nuo ankstyvo ryto atsisveikinti su ja plūsta tūkstančiai gerbėjų.

Televizijos reportažuose matėsi, kaip keli gedėtojai, eidami pro karstą, apsiverkia.

Šimtai sekėjų ištisomis paromis budėjo prie privačios ligoninės Čenajuje, į kurią ji rugsėjo mėnesį buvo paguldyta dėl karščiavimo.

Kai ji susirgo, vienas jos šalininkas padegė save, o vienas pagyvenęs vyras pasikabino ant krano plieniniais per jo odą pervertais kabliais.

Indijos premjeras Narendra Modi (Narendra Modis), kuris vėliau antradienį turi nuvykti į Čenajų, pareiškė užuojautą.

„Visuomet branginsiu tas nesuskaičiuojamas progas, kai turėdavau galimybę pabendrauti su Jayalalithaa. Tegu jos siela ilsisi ramybėje“, – „Twitter“ parašė N. Modi.

Populistinės schemos

Įtampa pietinėje Tamil Nadu valstijoje tvyro nuo sekmadienio, kai pasirodė pranešimų, kad jos sveikata pablogėjo ir kad jai buvo prijungti gyvybę palaikantys aparatai.

Pirmadienį prie ligoninės buvo kilusios muštynės, nes daugelis iš tūkstančių susirinkusių gerbėjų bandė prasiveržti pro policijos užtvaras.

Indijos televizijų reportažuose iš Čenajaus, kuris anksčiau buvo vadinamas Madrasu, buvo matyti, kaip vyrai ir moterys verkia, patvirtinus naujienas apie jos mirtį.

Kai 1987 metais mirė jos politinis globėjas ir buvęs mylimasis kino ekrane M. G.Ramachandranas (M.G.Ramačandranas), visoje valstijoje kilo riaušės ir plėšikavimo banga.

Prieš Jayalalithaa mirtį, baiminantis, kad emocingi jos gerbėjai nesukeltų chaoso, visoje valstijoje buvo sustiprintas policijos ir saugumo pajėgų patruliavimas.

Jayalalithaa daugelio rinkėjų ištikimybę pelnė virtine populistinių schemų, tarp kurių buvo „Ammos valgyklos“ su pietumis vos už tris rupijas (maždaug 5 euro centus) ir priešrinkiminės dovanos nuo nešiojamųjų kompiuterių iki virtuvės rykų.

Kai ji 2014 metais buvo trumpam įkalinta dėl korupcijos, keli jos šalininkai žalojosi.

Jai paskelbtas nuosprendis, kuris vėliau, pateikus apeliaciją, buvo panaikintas, išprovokavo masinius protestus ir net, kaip pranešta, kelias savižudybes.

Tūkstančiai pelningos tamilų kino industrijos režisierių, aktorių ir prodiuserių reikalaudami jos paleidimo buvo pradėję bado streiką.

Jayalalithaa mirus Tamil Nadu – vienoje ekonomiškai galingiausių Indijos valstijų – prasidėjo politinės nežinomybės periodas.

Vyriausiuoju ministru buvo prisaikdintas patikimas jos padėjėjas O. Panneerselvamas (O. Panirselvamas), bet stebėtojai nerimauja, ar lojalus jos valdinys, neturintis tikros charizmos ir plačiosios visuomenės palaikymo, galės sklandžiai valdyti.

Po vidurnakčio tūkstančiai žmonių buvo susirinkę prie Čenajaus gatvių norėdami pasižiūrėti, kaip velionės lyderės palaikai vežami iš ligoninės į jos rezidenciją kitoje miesto dalyje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra