Pereiti į pagrindinį turinį

J. Bushas oficialiai įsitraukė į kovą dėl Baltųjų rūmų

2015-06-16 11:46
AFP-BNS inf.
Reuters nuotr.

Jebas Bushas (Džebas Bušas) pirmadienį oficialiai įsitraukė į kovą dėl Baltųjų rūmų, pareiškęs, kad „Amerika nusipelnė daugiau“ po aštuonerių Baracko Obamos (Barako Obamos) prezidentavimo metų.

Respublikono laukia nelengva užduotis mėginant palenkti į savo pusę rinkėjus, kurie skeptiškai vertina jo kandidatūrą dėl priklausymo Bushų politinei dinastijai.

Po pusmetį trukusių svarstymų J.Bushas oficialų pareiškimą apie kandidatavimą paskelbė Majamio-Deido universitete - ši didžiulę ir įvairiapusę studentų bendruomenę turinti švietimo įstaiga buvo pasirinkta siekiant parodyti, kad J.Bushas ketina vykdyti inkliuzyvią 2016 metų prezidento rinkimų kampaniją.

„Priėmiau sprendimą. Esu kandidatas į Jungtinių Valstijų prezidentus“, - paskelbė jis.

J.Bushas - dviejų buvusių JAV prezidentų sūnus ir brolis - šioje kalboje pristatė savo politinę viziją ir darbus, kuriuos nuveikė dvi kadencijas eidamas Floridos gubernatoriaus pareigas.

„Pasiekėme, kad Florida taptų pirmaujančia valstija pagal naujų darbo vietų kūrimą ir pagal smulkiojo verslo kūrimą“, - sakė J.Bushas, pažymėjęs, kad nurėžė 19 mlrd. JAV dolerių mokesčių.

„Žinau, kad galime tai sutvarkyti. Nes jau esu tai daręs“, - sakė jis.

Šeimos naratyvas

J.Bushas taip pat pabrėžė, kad keliaudamas po šalį vykdys aktyvią rinkimų kampaniją ir stengsis atsakyti į visus klausimus, o ne kliausis savo dešimtmečio senumo pasiekimais ar garsia pavarde.

„Nė vienas iš mūsų nėra nusipelnęs gauti darbą dėl savo anketinių duomenų, partijos, vyresnumo, artimųjų ar šeimos naratyvo“, - pabrėžė J.Bushas, atmesdamas dažnai girdimą kritiką, esą jis tiesiog siekia gauti postą, kuriame jau dirbo jo tėvas ir brolis.

„Dabar niekieno eilė. Tai išbandymas visiems, ir jis atviras - būtent tokia ir turėtų būti kova dėl prezidento posto“, - sakė jis.

„Nelaikau nieko garantuotu. Kandidatuosiu iš visos širdies. Kandidatuosiu, kad laimėčiau“, - pabrėžė J.Bushas.

Iš viso jau 11 respublikonų oficialiai paskelbė dalyvausiantys kovoje dėl teisės būti partijos kandidatu 2016 metų prezidento rinkimuose. Viskonsino gubernatorius Scottas Walkeris (Skotas Volkeris) ir Ohajo gubernatorius Johnas Kasichas (Džonas Kasičas) yra tarp įtakingų respublikonų figūrų, tebesvarstančių tokią galimybę.

Amerika nusipelnė daugiau

Savo kalboje akcentuodamas darbus, kuriuos nuveikė gubernatoriaus poste, J.Bushas taip pat pažėrė griežtos kritikos B.Obamos administracijai už „atsainią užsienio politiką, Obamos-Clinton-Kerry komandą, kuri palieka nesuvaldytas krizes, atkirčio nesulaukusį smurtą, nežinomus priešus, neginamus draugus ir byrančius aljansus“.

„Jūs ir aš žinome, kad Amerika nusipelnė daugiau“, - sakė jis.

J.Bushas taip pat pabrėžė, kad tapęs prezidentu pasiektų, kad „Vašingtonas nebebūtų linkęs kelti problemų“.

Tai buvo kirtis keturiems apie savo kandidatavimą jau paskelbusiems respublikonų senatoriams - Tedui Cruzui (Tedui Krusui), Randui Paului, Lindsey Grahamui (Lindsiui Grejemui) bei J.Busho kolegai iš Floridos Marco Rubio (Markui Rubijui), ir raginimas amerikiečiams prezidentu rinkti Vašingtono autsaiderį su vykdomosios valdžios patirtimi.

62 metų J.Bushas jau pusmetį vykdė neoficialią rinkimų kampaniją, kurios metu rinko pinigus ir stengėsi sustiprinti savo tarptautinį autoritetą, įskaitant ir praėjusios savaitės šešių dienų kelionę į Europą.

Nacionaliniu mastu daugumoje viešosios nuomonės apklausų J. Bushas lenkia savo varžovus respublikonus, tačiau priešingai nei tikėtasi, jis nėra akivaizdžiai dominuojantis kandidatas.

Gegužę Ajovoje surengtoje apklausoje J.Bushas užėmė tik septintą vietą, tačiau jis neteikia didelės reikšmės faktui, kad jam nesiseka atsiplėšti nuo nemenko būrio varžovų.

Bushų dinastijos šešėlis

Praėjusį mėnesį J. Bushas buvo patekęs į keblią padėtį, kai kelis kartus nesugebėjo tiesiai atsakyti į klausimą, ar būtų davęs nurodymą surengti invaziją į Iraką.

Šios nemalonios situacijos išryškino tai, kas rinkimų kampanijos metu veikiausiai bus vienas rimčiausių iššūkių J.Bushui: mėginimas atsiriboti nuo jo brolio George'o W.Busho (Džordžo V.Bušo) palikimo, jo nepopuliarios Irako politikos ir jo antrosios kadencijos prezidento poste, kuri baigėsi ekonomine krize.

„Jau matėme, kokia yra bušiška ekonomika, - sakė Demokratų nacionalinio komiteto (Democratic National Committee - DNC) pirmininkė Debbie Wasserman Schultz (Debi Vaserman Šulc). - Jebas padvigubintų statymus“.

Vis dėlto ne visi rinkėjai taip kritiškai žiūri į Bushų pavardę.

„Man ši pavardė kelia didžiulę pagarbą“, - naujienų agentūrai AFP sakė J.Busho kalbos klausęsis verslininkas Carlosas Musivay'us (Karlosas Musivajus).

„Ji taip pat reiškia jo brolio iššūkius, tačiau turime į Jebą žiūrėti tik kaip į Jebą, - sakė jis. - Jis yra jis. Kai dirbo gubernatoriumi, ne George'as W. vadovavo Floridai“.

Nei Jebo Busho tėvas, buvęs prezidentas George'as H.W. Bushas (Džordžas H.V.Bušas), nei brolis, buvęs prezidentas G.W.Bushas pirmadienio renginyje nedalyvavo.

Iš šeimos narių J.Busho kalbos pasiklausyti atvyko jo motina, buvusi pirmoji ponia Barbara Bush (Barbara Buš), kuri kažkada yra pasakiusi, kad šaliai nebereikia dar vieno prezidento Busho, taip pat jo sūnus George'as P.Bushas (Džordžas P.Bušas), neseniai išrinktas Teksaso žemėtvarkos biuro vadovu.

Sekmadienį J. Busho rinkimų štabas pristatė jo kampanijos logotipą, kuriame matyti baltame fone didelėmis raudonomis raidėmis užrašytas jo vardas „Jeb!“, o po juo smulkesniu šriftu mėlyna spalva užrašyti 2016 metai. Logotipe sąmoningai nėra jo pavardės.

Demokratų stovykloje aiškia favorite tapti partijos kandidate prezidento rinkimuose laikoma buvusi valstybės sekretorė Hillary Clinton (Hilari Klinton), iš esmės neturinti rimtą iššūkį pirminiuose rinkimuose jai mesti galinčio konkurento.

Galima J.Busho ir H.Clinton dvikova lemiamame prezidento rinkimų etape prisimintų 1992 metų rinkimus, kuriuose buvusios valstybės sekretorės vyras Billas Clintonas (Bilas Klintonas) iškovojo pergalę prieš perrinkimo siekusį G.H.W.Bushą.

Netinkamas ultrakonservatoriams

Per pastaruosius šešis mėnesius J.Bushas leido aiškiai suprasti, kad kampanijos metu tvirtai laikysis savo svarbiausių įsitikinimų, nors jo pozicija dėl imigracijos ir švietimo standartų yra itin nepopuliari tarp respublikonų konservatyviojo sparno, turinčio neproporcingai didelę įtaką per partijos pirminius rinkimus.

Ultrakonservatyvaus Arbatėlės judėjimo lyderis Markas Meckleris (Markas Mekleris) sakė, kad J.Busho pozicija dėl švietimo ir imigracijos yra visiškai nepriimtina daugeliui konservatorių.

Pirmadienį J.Bushas neketino kalbėti apie imigraciją, tačiau protestuotojai nepaliko jam pasirinkimo. Kai J.Bushas pristatė savo motiną, keli renginį stebėję žmonės nusivilko marškinius, po kuriais vilkėjo marškinėlius su užrašu „Teisinio statuso nepakanka“.

Reaguodamas į tai, J.Bushas nusprendė nukrypti nuo iš anksto parengto kalbos teksto ir pareiškė: „Kaip ir žino mūsų draugai, kitas Jungtinių Valstijų prezidentas patvirtins prasmingą imigracijos reformą, kad tai būtų išspręsta, - ir ne prezidento įsaku“.

Jis pasisako už tai, kad vykdant migracijos sistemos reformą milijonams šiuo metu šalyje nelegaliai gyvenančių imigrantų būtų atverta galimybė įgyti teisinį statusą, o ne galimybė gauti JAV pilietybę, kaip siūlo H.Clinton.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų