Pereiti į pagrindinį turinį

JAV prezidento rinkimai: kandidatai nebegalvoja, ką sako?

Mūšis tarp Donaldo Trumpo ir Hillary Clinton intensyvėja. Milijardierius savo varžovę pavadino velniu, be kita ko, pareiškė, kad rinkimai bus klastojami. H.Clinton atrėžė, kad D.Trumpas nusišneka, o jo meilikavimas Rusijai esą kelia pavojų šalies saugumui.

JAV prezidento rinkimai: kandidatai nebegalvoja, ką sako?
JAV prezidento rinkimai: kandidatai nebegalvoja, ką sako? / Scanpix nuotr.

Prieštaringi veikėjai

Absurdiškų pasisakymų netrūksta nei iš respublikonų, nei iš demokratų stovyklų, tačiau problema yra net ne komentarai, o tai, kad vis daugiau rinkėjų laiko tiek D.Trumpą, tiek ir H.Clinton nevertais vadovauti Jungtinėms Valstijoms.

Nuogąstaujama, kad nemaža dalis rinkėjų gali nenorėti sutikti su rinkimų baigtimi, kad ir kokia ji būtų. O tai gali susilpninti naująjį prezidentą.

"Pripažinkime, politika niekada nebuvo gerų manierų, bet apskritai abi partijos ir jų lyderiai pripažindavo proceso legitimumą. Dabar ta nuostata atrodo blėstanti", – įspėjo respublikonas Steve'as Schmidtas, senatoriaus Johno McCaino 2008 m. prezidento rinkimų kampanijos vyriausiasis strategas.

Respublikonai per partijos suvažiavimą Klivlande kaskart prapliupdavo skanduoti "Uždarykite ją kalėjime!", taip reaguodami į skandalą dėl H.Clinton privataus elektroninio pašto serverio naudojimo tarnybiniams reikalams.

Filadelfijoje vykusiame demokratų partijos suvažiavime taip pat laidytos kritikos strėlės D.Trumpo atžvilgiu.

Kita vertus, tiek demokratų, tiek respublikonų stovyklose vargiai vyrauja vienybė.

D.Trumpas daugelio jo partijos kolegų akimis yra pernelyg radikalus, o H.Clinton, ko gero, niekuomet neįtiks ištikimiems jos buvusio varžovo Bernie Sanderso šalininkams. Suvažiavimo metu jie išėjo į gatves protestuoti prieš H.Clinton nominaciją, teigdami, kad ji buvo "pavogta iš Vermonto senatoriaus".

Suklastoti rinkimai?

Nebūtų tikslu sakyti, kad JAV anksčiau nėra buvę rinkimų, aptemdytų didelio susipriešinimo.

2000 m., kai dėl Baltųjų rūmų varžėsi respublikonas George'as W.Bushas ir demokratas Alas Gore'as, po užsitęsusio balsų skaičiavimo Floridos valstijoje prireikė įsikišti Aukščiausiajam Teismui, o jis penkiais balsais prieš keturis atvėrė Baltųjų rūmų duris G.W.Bushui.

Chrisas Lehane'as, A.Gore'o kampanijos vadovas, teigė, kad nors anuomet priešprieša buvusi didelė, "dabar viskas dar šališkiau".

Jis prisiminė, kaip ruošėsi spaudos konferencijai būdamas Kapitolijoje, kai teismas paskelbė nutartį, sužlugdžiusią A.Gore'o viltis tapti prezidentu.

"Prisimenu, kad turėjau vieną pirmųjų "Blackberry" (mobiliųjų telefonų), o pirmoji žinutė, kurią gavau (priėmus teismo nutartį), buvo atsiųsta A.Gore'o: "Tik nepliek Aukščiausiojo Teismo." Jis žinojo, kad jo reakcija svarbi G.W.Bushui", – pridūrė Ch.Lehane'as.

O štai D.Trumpas šią savaitę pareiškė, kad prezidento rinkimų rezultatai, jo nuomone, gali būti klastojami. Savo šalininkams Ohajo valstijoje nekilnojamojo turto magnatas pasakė, kad "vis dažniau girdi, kad balsavimas bus nesąžiningas".

Konkrečių įrodymų D.Trumpas nepateikė, bet pareiškė, kad respublikonai turėtų labai rimtai į tai reaguoti.

"Turiu būti sąžiningas: bijau, kad rinkimai bus suklastoti", – aiškino D.Trumpas, o vėliau "Fox News" eteryje pridūrė: "Tikiuosi, kad respublikonai atidžiai stebės balsavimą, antraip pergalė bus iš mūsų atimta".

Anksčiau D.Trumpas nesutarė su Respublikonų partijos lyderiais per savo pirminių rinkimų kampaniją.

Be to, jis tvirtino, kad H.Clinton pergalė demokratų stovykloje buvo vien nesąžiningos sistemos rezultatas.

Pagaliau prieš pasukdamas į politiką jis aktyviai reiškė abejones, ar Barackas Obama buvo teisėtai išrinktas šalies prezidentu. Milijardierius teigė esąs įsitikinęs, kad B.Obama nėra gimęs JAV, todėl neturi teisės būti valstybės vadovu. Vis dėlto tai, ką sakė D.Trumpas, nebuvo tiesa.

Riejasi dėl visko

Dabar pagrindinis kandžiojo respublikono taikinys – H.Clinton. Nors ši, regis, neketina pasiduoti.

Pensilvanijoje milijardierius vėl išjuokė senatoriaus B.Sanderso sprendimą palaikyti savo buvusią varžovę H.Clinton. D.Trumpas pareiškė, kad B.Sandersas "sudarė sandorį su velniu".

D.Trumpas ne kartą įvardydavo B.Sanderso poelgį kaip "sandorį su velniu", bet šįsyk jis pirmąkart tiesiogiai prilygino buvusią valstybės sekretorę nelabajai jėgai.

H.Clinton atsikirto varžovui, kad jo meilikavimas Rusijai esą kelia pavojų JAV saugumui. Be to, ji pareiškė, kad jai abejonių kelia D.Trumpo temperamentas.

Milijardierius į tai atrėžė, kad nepalaiko jokio ryšio su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir niekada nėra su juo susitikęs arba kalbėjęsis telefonu, nors čia pat pridūrė, kad "jeigu mūsų šalis sutartų su Rusija, būtų puiku".

Duodamas interviu televizijai ABC respublikonas žadėjo neketinantis atsiriboti nuo V.Putino, kuris respublikonų lyderį yra apibūdinęs kaip "labai ryškų žmogų, ir, be jokių abejonių, talentingą".

Negana to, D.Trumpas vėl pakurstė aistras, pareiškęs, kad tapęs prezidentu jis svarstytų, ar turėtų būti pripažintas Rusijos suverenumas Kryme.

"Krymo žmonės, kiek esu girdėjęs, mieliau liktų su Rusija, – teigė pokalbių laidoje respublikonas. – V.Putinas neina į Ukrainą – supraskite tai. Jis neina į Ukrainą, aišku? Galite tai pasižymėti. Galite tai užsirašyti."

H.Clinton vyriausiasis politikos patarėjas Jake'as Sullivanas pareiškė, kad D.Trumpo pasisakymai yra bauginantys.

"Apie ką jis kalba? Ko dar jis nežino? – klausė J.Sullivanas. – Nors neperprato pagrindinių faktų apie pasaulį, jis kažkaip perprato pagrindinius V.Putino teiginius dėl Krymo."

Ginčas dėl Rusijos – tai dalis platesnių nesutarimų dėl JAV veiksmų pasaulyje, o D.Trumpas argumentuoja, kad susilpnėjusi Amerika privalo sumažinti savo vaidmenį ir reikalauti didesnio savo sąjungininkių indėlio.

H.Clinton tvirtina, kad dešimtmečius gyvuojantys JAV įsipareigojimai savo partnerėms užsienyje turi būti palaikomi. Duodama interviu televizijos "Fox News" laidai, ji pakomentavo kaltinimus, kad Rusija yra susijusi su Demokratų partijos elektroninių laiškų nutekinimu.

Tuose laiškuose, kurie publikuoti tinklalapyje "WikiLeaks", rašyta, kad demokratų partijos elitas buvo pasiruošęs kaišioti pagalius į ratus B.Sandersui, kad partijos kandidate būtų nominuota H.Clinton.

Tai sukėlė didžiulį Vermonto senatoriaus gerbėjų pasipiktinimą.

D.Trumpas išjuokė H.Clinton kalbas apie Rusijos dalyvavimą elektroninių laiškų istorijoje, sakydamas: "Rusija, jeigu klausaisi – tikiuosi, kad sugebėsi rasti dar 30 tūkst. elektroninių laiškų, kurių trūksta. Manau, tau dosniai atsilygintų mūsų žiniasklaida."

H.Clinton atrėžė, kad D.Trumpo pareiškimai "kelia klausimų dėl Rusijos įtakos rinkimams".

Anksčiau dienraščiui "The New York Times" D.Trumpas yra sakęs, kad spręstų, ar reikėtų suteikti pagalbą kitoms NATO valstybėms jų užpuolimo atveju. O tai, pasak jo, būtų daroma tik tuo atveju, jeigu jis padarytų išvadą, kad tos šalys "vykdė įsipareigojimus mums".


D.Trumpas nepalaikys partijos bičiulių?

• D.Trumpas pareiškė esantis nevisiškai pasiruošęs palaikyti JAV Atstovų Rūmų pirmininko Paulą Ryaną prieš artėjančius pirminius rinkimus. Taip pat jis pareiškė, kad tikrai nepalaikys senatoriaus Johno McCaino, kuris siekia būti perrinktas Arizonoje.

• D.Trumpo atsisakymas išreikšti palaikymą panašus į tiesmuką politinį kerštą: trimis mėnesiais anksčiau P.Ryanas kalbėjo labai panašiai, sakydamas, kad "tiesiog nesu pasiruošęs" palaikyti milijardieriaus kandidatūros į prezidento postą. Tas prieštaringai vertinamas pareiškimas išprovokavo kelias savaites virusius konservatyvių pažiūrų veikėjų debatus, ar reikėtų palaikyti D.Trumpą. P.Ryanas galiausiai išreiškė palaikymą D.Trumpui, nors ir be didelio entuziazmo.

• D.Trumpas taip pat tvirtai pasakė nepalaikysiantis J.McCaino. "Niekada nesutariau su J.McCainu, nes man visada atrodė, kad jis turėjo daug labiau pasidarbuoti veteranų labui, – aiškino milijardierius. – O jis nieko gera nenuveikė veteranų labui. Su mūsų veteranais nėra tinkamai elgiamasi. Su jais nesielgiama sąžiningai." J.McCainas, siekiantis būti išrinktas šeštai kadencijai Senate, per respublikonų pirminius rinkimus Arizonoje rugpjūčio 30 d. varžysis su dviem kitais kandidatais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra