Pereiti į pagrindinį turinį

JT ragina Iraną išlaisvinti šių metų Nobelio taikos premijos laureatę ir kitus aktyvistus

2023-10-06 10:48

Jungtinės Tautos (JT) penktadienį paragino Iraną išlaisvinti šių metų Nobelio taikos premijos laureatę Narges Mohammadi (Narges Mohamadi) ir visus Teherano įkalintus žmogaus teisių gynėjus.

N. Mohammadi.
N. Mohammadi. / Scanpix nuotr.

51 metų žurnalistė ir aktyvistė N. Mohammadi didžiąją dalį pastarųjų dviejų dešimtmečių praleido kalėjime už kampaniją prieš privalomą hidžabo dėvėjimą moterims ir mirties bausmę.

„Irano moterys įkvėpė pasaulį“, – sakė JT žmogaus teisių biuras naujienų agentūrai AFP.

„Jų drąsa ir ryžtas susidūrus su represijomis, bauginimais, smurtu ir sulaikymu yra nepaprasta. Jos buvo persekiojamos dėl to, ką dėvi ir ko nedėvi, ir susiduria su vis griežtėjančiomis teisinėmis, socialinėmis ir ekonominėmis priemonėmis prieš jas“, – priduriama pranešime.

„Narges Mohammadi atvejis yra didžiulės rizikos, kurią moterys prisiima gindamos visų iraniečių teises, pavyzdys. Raginame paleisti ją ir visus Irane įkalintus žmogaus teisių gynėjus“, – pabrėžė agentūra.

Žmogaus teisių biuro atstovė spaudai Elizabeth Throssell (Elizabet Trosel) per spaudos konferenciją Ženevoje pridūrė, kad Nobelio premija N. Mohammadi „iš tikrųjų pabrėžia Irano moterų drąsą ir ryžtą bei tai, kad jos įkvepia pasaulį“.

JT atstovė spaudai Alessandra Vellucci (Alesandra Veluči) sakė, kad pagarba moterų teisėms visada buvo labai svarbus Jungtinių Tautų klausimas.

„Mes pasisakome už moterų teises visame pasaulyje, taip pat ir Irane“, – sakė ji.

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) „labai aiškiai gynė moterų ir mergaičių žmogaus teises Irane“, pridūrė ji.

N. Mohammadi šeima: tai istorinis momentas Irano kovoje dėl laisvės

Sprendimas Nobelio taikos premiją skirti N. Mohammadi yra „istorinis ir gilus momentas Irano kovai už laisvę“, penktadienį teigė jos šeima.

N. Mohammadi šeima jos oficialiame „Instagram“ puslapyje, kurį jie prižiūri jai būnant už grotų, teigė, kad šis apdovanojimas priklauso visiems iraniečiams, „ypač drąsioms Irano moterims ir merginoms, kurios sužavėjo pasaulį savo drąsa kovodamos už laisvę ir lygybę“.

„Šis prestižinis pripažinimas pasitarnauja kaip N. Mohammadi nenuilstamo pilietinio ir taikaus darbo siekiant pokyčių ir laisvės Irane tvirtas liudijimas“, – sakė šeima.

„Deja, Narges nėra su mumis ir ji negali kartu pasidžiaugti šia nepaprasta akimirka, – sakė šeima. Dėl jos neteisingo kalinimo negalime matyti jos džiaugsmingos reakcijos į šias nepaprastas ir puikias naujienas.“

Tačiau šeima pariškime pridūrė: „Kaip visuomet sako Narges, pergalė nėra lengva, bet ji neabejotina.“

Berlynas: Nobelio taikos premija N. Mohammadi rodo moterų galią Irane

Nobelio taikos premija, paskirta N. Mohammadi, rodo, kad moterų vaidmuo kovoje už laisvę yra labai svarbus, sakė Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock (Analena Bėrbok).

A. Baerbock socialiniame tinkle „X“ teigė, kad N. Mohammadi įvertinimas „rodo moterų galią siekiant laisvės“, ir pridūrė, kad jos „bebaimis balsas negali būti užrakintas, Irano ateitis yra jo moterys“.

E. Macronas giria sprendimą Nobelio taikos premiją paskirti N. Mohammadi

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) penktadienį gyrė N. Mohammadi drąsą po to, kai buvo paskelbta, kad jai skiriama šių metų Nobelio taikos premija.

E. Macronas gyrė „tvirtą pasirinkimą kovotojos už laisvę, kuri kaskart susidūrė su realybe, tikrove, šio režimo žiaurumu, įskaitant kelerius metus kalėjime ir baisias bausmes“.

E. Macronas taip pat pasveikino N. Mohammadi šeimą, kurios dalis, pasak jo, gyvena Prancūzijoje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra