Rusijos prezidentui atstatydinus Maskvos merą, ekspertai prognozuoja nuožmias turto dalybas mieste, kuriame sukasi milijardai.
Pašalintas pirma laiko
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pirmadienį pasirašė įsaką „Dėl pirmalaikių Maskvos mero įgaliojimų nutraukimo“.
„Atleisti Jurijų Michailovičių Lužkovą iš Maskvos mero pareigų netekus Rusijos Federacijos prezidento pasitikėjimo“, – rašoma dokumente.
Prezidentas, kuris šiuo metu su vizitu lankosi Kinijoje, laikinai eiti Maskvos mero pareigas paskyrė už statybų sektorių atsakingą vicemerą Vladimirą Resiną.
74-erių J.Lužkovas sostinės vadovo postą užėmė daugiau nei 18 metų. Jo įgaliojimų turėjo baigtis 2011 m.
Permainų vėjai
Per beveik du dešimtmečius, kai prie Rusijos sostinės vairo stovėjo J.Lužkovas, Maskva iš pilko ir niūraus sovietinės architektūros miesto virto prabanga tviskančiu megapoliu, įkūnijusiu staigų Rusijos ekonomikos augimą ir jos opiausias problemas.
Karingu būdu garsėjantis J.Lužkovas, kurio neatskiriama įvaizdžio dalimi tapo plokščia proletariška kepurė, buvo galingiausias tarp Rusijos Federacijos regionų lyderių, valdęs neginčijamą šalies prekybinę ir politinę sostinę su 320 mlrd. JAV dolerių ekonomika.
Vieno iš paskutinių valdžios sunkiasvorių, kurie prezidentaujant Borisui Jelcinui valdė regionus kaip savo feodus, pasitraukimas atveria kelią didesnės kontrolės siekiančiam Kremliui paskirti jaunesnį ir labiau įtakai pasiduodantį 10,5 mln. gyventojų turinčios sostinės vadovą. Apžvalgininkai ir ekspertai prognozuoja, kad Maskvoje prasidės nuožmios, galbūt net kruvinos turto dalybos.
Pasiruošę dalintis rinką
„Šeimos verslo ir valdžios sąveika Maskvoje pasiekė neregėtą lygį. Dabar padėtis keičiasi: nauja komanda bandys atimti iš J.Lužkovo komandos kąsnį po kąsnio. Pastarieji, aišku, priešinsis. Manau, į sostinę gali grįžti „laukiniai devyniasdešimtieji“, – įsitikinęs opozicinio judėjimo „Solidarumas“ lyderis Ilja Jašinas.
Rusijos žiniasklaida skelbia, kad Sankt Peterburgo verslininkai labai laukė J.Lužkovo atstatydinimo ir iš anksto registravo filialus Maskvoje, kad išėjus merui jau kitą dieną galėtų pradėti dalintis rinką.
Rusijos politologas Leonidas Radzichovskis sutinka, kad prasidės varžybos dėl „gardaus kąsnelio“, bet revoliucinių permainų neprognozuoja.
„Aišku, kai kurioms bendrovėms, maitinamoms J.Lužkovo ir J.Baturinos, taps ankšta gyventi šiame pasaulyje. Nėra abejonių, kad per dvejus ar trejus metus bus pakeista visa J.Lužkovo komanda. Bet nemanau, kad tai bus revoliucinės permainos, kurios, sakykime, nuves į aklavietę statybų rinką ar dar ką nors panašaus“, – sakė ekspertas.
Tamsus verslas
Rusijos laikraštis „Komersant“ išsiaiškino, kur Maskvoje keliauja didžiausi pinigų srautai, ir kur prasidės nuožmiausios dalybos.
Geidžiamiausi Maskvoje yra valstybės užsakymai. Sostinės merija skelbia šimtus konkursų, bendra jų vertė skaičiuojama šimtais milijardų rublių. Pelningiausi yra statybų konkursai, jų laimėtojų ratas yra gana siauras. Maskvos valdžia įteisino tokius techninius normatyvus, standartus ir saugumo reikalavimus, kad juos gali atitikti tik išrinktosios bendrovės.
Puikus pavyzdys – Maskvos kelių statyba, kur negalima naudotis vokiškomis statybinėmis medžiagomis. Asfaltas, kuris po 50 metų tarnauja Europos greitkeliuose, Rusijos sostinės normatyvų neatitinka.
Konkursą laimėjusi bendrovė privalo 20 proc. gautos sumos paskirstyti smulkesniems rangovams. Pastarieji dažnai būna susiję su Maskvos valdininkais.
Maskvos valdžia taip pat aukcionuose parduoda nekilnojamąjį turtą, bet jo nuomai aukcionai nebūtini. Verteivos dažnai nuomojasi patalpas iš miesto už skatikus, o vėliau išnuomoja jas kitiems rinkos kainomis. Toks „verslas“ neša didelį pelną.
Kas pakeis J.Lužkovą? Laikinuoju Maskvos vadovu tapo J.Lužkovo "dešinioji ranka", Maskvos statybų komplekso vadovas Vladimiras Resinas – pareigūnas, pagarsėjęs, be kita ko, rankiniu laikrodžiu iš katalogo, kainuojančiu 1 mln. dolerių. Tačiau politologai neabejoja, kad I.Resinas mero poste neužsisėdės. Tačiau kas pakeis J.Lužkovą – kitas jo komandos narys ar visiškai naujas žmogus – niekas prognozuoti nedrįsta. Nuolatinę J.Lužkovo pamainą parinks Kremlius, kuriam V.Putinas, dar būdamas prezidentu, perdavė iš piliečių teisę rinkti federacijos subjektų – respublikų, sričių ir dviejų sostinių – vadovus. Rusijos žiniasklaida aktyviai spėlioja, kas vadovaus šalies sostinei. Tarp kandidatų minimas vicepremjeras Sergejus Ivanovas, bet jis paneigė šiuos gandus ir tvirtai pareiškė, kad lieka dirbti vyriausybėje. Maskvos mero kėdėje apžvalgininkai mato ir kitą vicepremjerą – Sergejų Sobianiną. Jis gerai pasirodė eidamas Tiumenės srities gubernatoriaus pareigas ir trigubai padidinęs srities biudžetą. 2005 m. politikas persikėlė į Maskvą, kur vadovavo prezidento administracijai, o vėliau – D.Medvedevo prezidento rinkimų štabui. Tarp galimų kandidatų į Maskvos mero postą taip pat minimi Nižnij Novgorodo srities gubernatorius Valerijus Šancevas, nepaprastųjų situacijų ministras Sergejus Šoigu, prezidento reikalų valdytojas Vladimiras Kožinas, buvęs prezidento administracijos vadovas Aleksandras Vološinas, pirmasis vicepremjeras Igoris Šuvalovas bei buvęs Kaliningrado srities gubernatorius Georgijus Boosas. |
Naujausi komentarai