Europos Sąjungai šį pusmetį pirmininkaujanti Čekija pirmadienį neteisėtais pavadino rinkimus Pietų Osetijoje, po kurių prezidentas Eduardas Kokoity dar labiau sustiprino savo valdžią šiame nuo Gruzijos atsiskyrusiame regione.
"ES nepripažįsta nei šių "rinkimų" teisėtumo, nei jų rezultatų, - sakoma Čekijos pareiškime. - Tokių rinkimų surengimas yra neteisėtas ir reiškia nesėkmę ieškant taikaus ir ilgalaikio situacijos Gruzijoje išsprendimo."
Kaip rodo pirmadienį paskelbti negalutiniai balsavimo rezultatai, E.Kokoity partija "Vienybė" tvirtai pirmauja parlamento rinkimuose šioje nuo Gruzijos atsiskyrusioje kalnuotoje Kaukazo respublikoje. Pernai dėl Pietų Osetijos vyko Maskvos ir Tbilisio karas. Po jo respubliką nepriklausoma valstybe pripažino tik Rusija ir Nikaragva.
Rinkimuose nebuvo leista dalyvauti vietos opozicinėms partijoms, kurios kaltina E.Kokoity, kad šis siekia jam lojalios parlamento daugumos, kad galėtų prastumti konstitucijos pataisą. Tai leistų jam vėl siekti prezidento posto, kai 2011 m. baigsis antroji separatistų lyderio kadencija.
Kaip pranešė regiono Centrinė rinkimų komisija, remiantis duomenimis, gautais suskaičiavus 88,4 proc. balsų, "Vienybė" surinko 44,85 proc. balsų, o Liaudies partija, taip pat iš esmės vengianti kritikuoti E.Kokoity, gavo 22,69 proc. balsų.
Tik keturios partijos dalyvavo rinkimuose į 34 vietų parlamentą. Centrinė rinkimų komisija dalyvauti rinkimuose uždraudė abiem E.Kokoity nelojalioms partijoms.
"Vienybė" savo pavadinimu ne tik primena Rusijos valdančiąją partiją "Vieningoji Rusija" - ji savo rinkimų kampanijos leidiniuose panaudojo ir šios partijos lyderio Boriso Gryzlovo atvaizdą.
Rusija, kuri supykdė Vakarus, kai po rugpjūtį vykusio karo su Gruzija pripažino Pietų Osetijos nepriklausomybę, pareiškė, kad regionas neturėtų keisti konstitucijoje numatytų apribojimų dėl prezidento kadencijų skaičiaus.
E.Kokoity sakė, jog dar anksti kalbėti, ar jis gali nuspręsti dar kartą siekti šio 50 tūkst. gyventojų turinčio regiono prezidento posto, tačiau tokios galimybės neatmetė.
"Liko dar pustrečių metų ir reikia daug nuveikti. Mes dirbame ir dirbame dabar. Kol kas apie tai dar negalvoju", - sakė jis.
Tbilisis išjuokė sekmadienį Pietų Osetijoje vykusį balsavimą, o Gruzijos integracijos ministras Temuras Jakobašvilis pareiškė, kad šie rinkimai yra "ne kas kita kaip klaunada, farsas ir nusikaltėlių valdžios perskirstymas."
Tačiau E.Kokoity tvirtino, kad balsavimas vyko laikantis visų įstatymų normų, ir pareiškė, kad rinkimai buvo "mažos nepriklausomos valstybės brandos išbandymas."
Prezidento politiniai oponentai būgštavo, kad valdžia gali suklastoti rezultatus pasinaudodama balsavimo apylinkėmis etninių gruzinų kaimuose, kuriuose dabar beveik nelikę gyventojų.
Naujausi komentarai