Pereiti į pagrindinį turinį

Po kaltinimų valstybės tarnautojų engimu atsistatydina JK premjero pavaduotojas

2023-04-21 13:32

Jungtinės Karalystės ministro pirmininko pavaduotojas Dominicas Raabas (Dominikas Rabas) atsistatydino penktadienį, praėjus mažiau nei 24 valandoms po to, kai buvo pateikta ataskaita dėl įtarimų jam engus valstybės tarnautojus.

Dominicas Raabas
Dominicas Raabas / Scanpix nuotr.

D. Raabas, kuris taip pat pasitraukė iš teisingumo sekretoriaus pareigų, atsistatydinimo laiške teigė, kad jaučia „pareigą priimti tyrimo pasekmes“, tačiau atkreipė dėmesį, kad per tyrimą buvo atmesti visi, išskyrus du, jam pareikšti kaltinimai.

D. Raabas užsitraukė nemalonę dėl to, kad galimai engė valstybės tarnautojus trijuose skirtinguose vyriausybės departamentuose.

Jo atsistatydinimas labai neparankus ministrui pirmininkui Rishi Sunakui (Rišiui Sunakui), likus maždaug dviem savaitėms iki vietos valdžios rinkimų. Juose, kaip prognozuojama, konservatoriai praras kažkiek vietų.

R. Sunakas taip pat stengiasi prieš kitais metais įvyksiančius visuotinius rinkimus atkovoti prarastas pozicijas iš pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos.

D. Raabas, kuris pavadavo buvusį ministrą pirmininką Borisą Johnsoną (Borisą Džonsoną), kai šis 2020 metais kovojo su COVID-19, pažadėjo pasitraukti, jei kokie nors jam mesti kaltinimai bus patvirtinti.

Tačiau net panaikinus daugumą kaltinimų, jis nesutiko su tyrimo išvadomis.

Nors jaučiu pareigą priimti tyrimo pasekmes, jo metu buvo atmesti visi, išskyrus du, man pareikšti kaltinimai.

„Nors jaučiu pareigą priimti tyrimo pasekmes, jo metu buvo atmesti visi, išskyrus du, man pareikšti kaltinimai, – rašė jis atsistatydinimo laiške. – Taip pat manau, kad dvi neigiamos išvados yra ydingos ir sukuria geram valstybės valdymui pavojingą precedentą.“

Anot jo, engimo kartelė nustatyta tokia žema, kad „skatins nepagrįstus skundus prieš ministrus ir atgrasys tuos, kas skatina pokyčius“.

D. Raabas taip pat atsistatydino iš teisingumo sekretoriaus posto, kur jam teko grumtis su neišnagrinėtų baudžiamųjų bylų sankaupa, susidariusia dėl metų metus trukusio nepakankamo finansavimo ir pandemijos sukeltų trikdžių.

Anksčiau jis dirbo „Brexito“ ir užsienio reikalų sekretoriumi, tačiau buvo atšauktas iš šių pareigų pasigirdus kritikai dėl jo sprendimo negrįžti iš atostogų, kai Afganistane valdžią užgrobė Talibanas.

R. Sunakas, kuris praėjusių metų spalį pakeitė trumpai dirbusią Liz Truss (Liz Tras), pažadėjo atkurti „sąžiningumą, profesionalumą ir atskaitomybę“ vyriausybėje po nevienareikšmiškai vertinamo B. Johnsono darbo.

Sausį R. Sunakas atleido Nadhimą Zahawi (Nadimą Zahavį) iš Konservatorių partijos pirmininko pareigų – po to, kai buvo atliktas tyrimas dėl jo mokesčių reikalų.

Buvęs gynybos sekretorius Gavinas Williamsonas (Gevinas Viljamsonas), kuris, būdamas atsakingas už partijos drausmę parlamente, ant savo darbo stalo laikydavo tarantulą, pasitraukė iš pareigų dėl keiksmažodžiais „pagražintų“ žinučių.

Žemai nuleista kartelė

Karatė juodąjį diržą turintis buvęs teisininkas D. Raabas neigė engęs jam dirbančius valstybės tarnautojus ir savo laiške atmetė kaltinimus dėl valdingo elgesio su kolegomis.

Laiške jis primygtinai tvirtino, kad ministrai „turi turėti galimybę tiesiogiai prižiūrėti, kaip pareigūnai vykdo svarbias derybas britų vardu“.

Pasak jo, jei tas nebus padaryta, bus prarastas demokratinis ir konstitucinis ministrų atsakomybės principas.

Jis taip pat tvirtino, jog ministrai turi turėti galimybę tiesiogiai ir kritiškai vertinti pareigūnų pranešimus ir pastabas, kad galėtų nustatyti standartus ir paskatinti reformą, kurios tikisi visuomenė.

„Žinoma, tai turi būti daroma neperžengiant proto ribų“, – tęsė jis.

Lapkritį R. Sunakas paskyrė teisininką Adamą Tolley (Adamą Tolį) atlikti tyrimą ir ketvirtadienį jis pateikė ministrui pirmininkui ataskaitą dėl aštuonių kaltinimų D. Raabui.

Ataskaita viešai dar nepaskelbta.

Tačiau D. Raabas sakė, jog A. Tolley padarė išvadą, kad per puspenktų metų jis nė karto nieko nekeikė, nešūkavo, nekalbant jau apie tai, kad būtų ką nors sviedęs ar kitaip fiziškai gąsdinęs.

„Taip pat nė karto nesiekiau tyčia ką nors sumenkinti“, – pridūrė D. Raabas.

„Nuoširdžiai atsiprašau už bet kokį netyčinį stresą ar įžeidimą, kurį kokie nors pareigūnai [galėjo] pajusti dėl tempo, standartų ir iššūkių, kuriuos atnešiau į Teisingumo ministeriją, – sakė jis. – Tačiau visuomenė to tikisi iš jos vardu dirbančių ministrų.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų