„Per paskutinę viešnagę ligoninėje jis aiškiai prašė, kad jokiomis aplinkybėmis nebūtų atliekama intubacija“, – laikraščiui, kurio publikacija pasirodė ketvirtadienį, sakė Sergio Alfieris – vyriausiasis popiežiaus gydytojas 38 dienas trukusios hospitalizacijos Romos Gemelli ligoninėje metu anksčiau šiais metais.
Pranciškus panašų prašymą jau buvo pateikęs per ankstesnę hospitalizaciją 2021-aisiais – jis prašė, kad būtų vengiama „beprasmiško gydymo kritiniu atveju“.
Atliekant intubavimo procedūrą į trachėją įvedamas vamzdelis, per kurį pacientas gali būti dirbtinai ventiliuojamas.
Paskutinės popiežiaus valandos
Pranciškui per nosies kaniulę buvo tiekiamas deguonis, o dėl plaučių uždegimo jam ant veido kartais būdavo uždedama deguonies kaukė, tačiau jis nebuvo intubuotas.
Popiežius mirė Velykų pirmadienį savo rezidencijoje Vatikane, būdamas 88-erių metų amžiaus. Pranešama, kad jo gyvybė užgeso dėl insulto padarinių. Jo kūnas šiuo metu pašarvotas Šv. Petro bazilikoje.
Duodamas interviu laikraščiui S. Alfieris taip pat apibūdino paskutines popiežiaus gyvenimo valandas pirmadienį. „5 val. ryto (vietos, 6 val. Lietuvos laiku) Šventasis Tėvas pabudo išgerti stiklinę vandens. Jis pasisuko ant šono ir slaugytoja pastebėjo, kad kažkas yra negerai“, – prisiminė gydytojas.
Popiežius tada „sunkiai reagavo. Buvo iškviestas budintis Vatikano gydytojas, atsakingas už gaivinimą. Jie man paskambino apie 5.30 val. ir aš atvykau per 15 minučių. Radau jį su deguonimi ir lašeline“.
Popiežius mirė „namuose“, kaip ir norėjo
S. Alfieris sakė, kad klausėsi popiežiaus plaučių. „Jie buvo švarūs, be jokių traškėjimo garsų. Jo akys buvo atmerktos, bet jis nereagavo į klausimus ar gnybimo skausmą. Jis jau buvo paniręs į komą. Jo pulsas sulėtėjo, o kvėpavimas tapo vis silpnesnis“, – kalbėjo gydytojas.
Buvo trumpai svarstoma vėl perkelti Pranciškų į ligoninę. „Tačiau jis būtų miręs pervežimo metu“, – teigė S. Alfieris. Jo mirtis oficialiai konstatuota 7.35 val.
Popiežiaus gyvenimas baigėsi „be skausmo ir namuose“, kaip jis tikriausiai ir norėjo, tikino S. Alfieris. „Gemelli ligoninėje jis nesakė: „Noriu grįžti į Šv. Mortos (svečių namus)“. Jis sakė: „Aš noriu grįžti namo.“ Kalbėdamas apie popiežių ištikusį insultą, gydytojas paaiškino: „Tai buvo vienas iš tokių insultų, kurie žmogų pasiglemžia per valandą.“
Gydytojas spėliojo, kad „galbūt susidarė kraujo krešulys ir smegenyse užblokavo kraujagyslę. Galbūt buvo ir kraujavimas. Tokie dalykai gali nutikti bet kam. Tačiau vyresnio amžiaus žmonėms kyla didesnė rizika, ypač jei jie nėra labai aktyvūs.“
(be temos)