Rinkimai Moldovoje: kerštas valdantiesiems Pereiti į pagrindinį turinį

Rinkimai Moldovoje: kerštas valdantiesiems

Skurdžiausios Europos valstybės Moldovos gyventojai vėl tiesiogiai rinko šalies prezidentą. Kaip parodė rinkimų komisijos duomenys, paskelbti pirmadienį, pirmajame rinkimų ture niekam vilčių nepaliko Igoris Dodonas, pasisakantis už glaudesnę šios buvusios sovietinės respublikos sąjungą su Rusija.

Rinkimai Moldovoje: kerštas valdantiesiems
Rinkimai Moldovoje: kerštas valdantiesiems / Scanpix nuotr.

Įtikinamas pranašumas

Ilgą laiką Moldova neapsisprendžia, kuriuo keliu sukti – ES ar Rusijos. Tarp Ukrainos ir Rumunijos įsiterpusi valstybė – labai skurdi, o nuolatinė geopolitinė konkurencija tiek šalies viduje, tiek išorėje riboja ekonomikos plėtrą. Negana to, kaip ir daugelyje buvusių SSRS šalių, Moldovoje klesti korupcija.

Pirmajame prezidento rinkimų ture I.Dodonas, pasisakantis už glaudesnį Moldovos ir Rusijos ekonominį dialogą, surinko beveik 50 proc. rinkėjų balsų.

Jam pritrūko palaikymo, kad nugalėtų savo varžovus jau pirmajame rinkimų ture. Tam reikėjo gauti bent 51 proc., o I.Dodonui palaikymą išreiškė 48,5 proc. rinkėjų. Politiko pagrindinė konkurentė Maia Sandu gavo 38,2 proc. balsų.

Būtent šie du politikai surems ietis antrajame rinkimų ture. Likusiems septyniems kandidatams nepavyko peržengti 5 proc. barjero.

Nusivylimas valdžia

Šie rinkimai – pirmieji po 20 metų tiesioginiai prezidento rinkimai Moldovoje. Nuo 2000 m. šalies vadovą rinkdavo parlamentas. Anot vyriausiosios Moldovos rinkimų komisijos, juose balsavo mažiau nei pusė – 48,97 proc. registruotų rinkėjų.

"Noriu padėkoti rinkėjams už jų aktyvų dalyvavimą rinkimuose. Pagrindinė išvada yra ta, kad rinkėjai nebetiki šia vyriausybe. Mūsų pergalė – neišvengiama", – kalbėjo I.Dodonas, turėdamas omenyje į korupcijos skandalus įsivėlusią provakarietiška save vadinančią valdžią.

Moldova, turinti 3,5 mln. gyventojų, yra skurdžiausia Europos valstybė, kurią pastaraisiais metais sukrėtė virtinė didžiulio masto korupcijos skandalų, aptemdžiusių prezidento rinkimus.

Kandidatai į prezidentus pristatė kardinaliai priešingas valstybės ateities vizijas: vieni ragino siekti glaudesnių ryšių su Maskva ir skatinti dvišalę prekybą, kiti pasisakė už proeuropietišką kryptį. Rinkėjai taip pat yra pasidaliję į dvi priešingas stovyklas.

"Mes negalime būti be Rusijos, tai pagrindinė mūsų eksporto rinka. Tik Rusija gali aprūpinti mus pigiomis dujomis", – kalbėjo 66 metų pensininkas Igoris Lopuchovas, balsavęs už Socialistų partijos kandidatą I.Dodoną.

Pirmojo rinkimų turo favorito varžovė, buvusi šalies švietimo ministrė M.Sandu, tvirtai pasisakanti už glaudesnę integraciją su ES ir palaikoma jaunesnių Moldovos rinkėjų, padėkojo savo šalininkams. Prieš rinkimus ji pareiškė, kad jos tikslas – rungtis su konkurentu antrajame ture.

Skęsta skurde

Socialinė ir ekonominė padėtis Moldovoje – apverktina: remiantis Pasaulio banko duomenimis, net 41 proc. žmonių šalyje verčiasi už mažiau nei 5 JAV dolerius per dieną, o vidutinė mėnesio alga tesudaro 240 JAV dolerių.

Daugeliui moldavų sudurti galą su galu padeda tik pinigai, kuriuos jiems atsiunčia užsienyje dirbantys artimieji. Privačių asmenų piniginės perlaidos iš užsienio sudaro beveik ketvirtadalį viso šalies bendrojo vidaus produkto.

"Ačiū Dievui, dukra siunčia man pinigų (maistui) iš Italijos, – sakė 70 metų Zinovia Ilonel, balsavusi už I.Dodoną. – Deja, ji niekada nebesugrįš namo."

Ankstesni Moldovos prezidento tiesioginiai rinkimai vyko 1996 m., o nuo 2000 m., priėmus Konstitucijos pataisą, valstybės vadovą rinko tik parlamentas. Moldovos Konstitucinis Teismas anksčiau šiais metais grąžino tiesioginius prezidento rinkimus.

Nubaudė valdžią

Moldovą politiniai neramumai ir protestai krečia nuo 2014 m. rudens, kai prieš tų metų lapkritį vykusius parlamento rinkimus iš trijų šalies bankų paslaptingai dingo daugiau nei 1 mlrd. JAV dolerių. Šis skandalas pakirto žmonių pasitikėjimą valdančiąja provakarietiška koalicija.

Sekmadienį vykusiuose prezidento rinkimuose dalyvavo iš viso devyni kandidatai. Dešimtas kandidatas Marianas Lupu, atstovavęs valdančiajai partijai, paskutinę minutę pasitraukė iš varžybų, deklaravęs savo paramą M.Sandu.

Šįmet naują politinę partiją "Veiksmas ir solidarumas" įkūrusi M.Sandu rinkimų kampanijos metu daugiausia dėmesio stengėsi skirti kovai su korupcija.

"Neturėtume bijoti, turime įrodyti vagims ir korumpuotiems pareigūnams, kad mūsų yra daugiau, – aiškino politikė. – Drauge turime atkurti tvarką Moldovoje."

ES pareigūnai pripažįsta, kad jie nuleido rankas dėl skandalų krečiamos Moldovos, nes buvusi sovietinė respublika neįgyvendino jokių sėkmingų reformų, o Rytų ir Vakarų priešpriešos retorika čia dažnai stengiamasi dangstyti gilesnes problemas.

Dalis moldavų visiškai prarado tikėjimą savo valstybe ir neretai žvalgosi į kaimyninę Rumuniją, kuri yra ES ir NATO narė.

"Privalome pripažinti, kad projektą pavadinimu "Moldovos Respublika" ištiko bankrotas", – kalbėjo Vasile Prodanas, palaikęs proeuropietiškos Liberalų partijos kandidatą Mihai Ghimpu, raginantį jungtis prie Rumunijos.


Kaip atsirado Moldovos Respublika?

• Dabartinės Moldovos teritorija iki XIX a. buvo Moldovos kunigaikštystės dalis. Ši kunigaikštystė apėmė Pruto upės baseiną, t.y. teritorijas dabartinėje Rytų Rumunijoje ir dalį Ukrainos pietinių regionų. Svarbiausios kunigaikštystės žemės buvo į vakarus nuo Pruto (Rumunijoje).

• Susikūrusi XIV a., XVI a. Moldovos kunigaikštystė tapo pavaldi Osmanų imperijai, bet išsaugojo savarankiškumą ir vietos kunigaikščių dinastiją.

• Prielaidos atsirasti dabartinei Moldovai susiformavo 1912 m. po Bukarešto sutarties, kai rytinė Moldovos kunigaikštystės dalis (Besarabijos regionas) buvo aneksuota Rusijos imperijos. Vakarinė kunigaikštystės dalis išlaikė autonomiją ir susijungusi su Valachija 1859 m. sudarė Rumunijos karalystę. Besarabija iš dalies atitinka dabartinės Moldovos teritoriją, čia buvo įkurta Rusijos imperijos Besarabijos gubernija.

• Po pirmojo pasaulinio karo (1918 m.) Besarabija (išskyrus dabartinę Padniestrę) paskelbė nepriklausomybę nuo Rusijos ir prisijungė prie Rumunijos karalystės. 1940 m. Besarabiją okupavo SSRS – vakarinės ir šiaurinės teritorijos dalys buvo perduotos Ukrainai, o iš likusios dalies (dabartinė Moldovos teritorija) sudaryta Moldavijos Tarybų Socialistinė Respublika.

• Po SSRS žlugimo (1991 m.) Moldova paskelbė nepriklausomybę, o gruodį prisijungė prie Nepriklausomų Valstybių Sandraugos.

• Padniestrė, Moldovos dalis į rytus nuo Dniestro upės, kur gyventojų daugumą sudaro rusai ir ukrainiečiai, 1991 m. paskelbė nepriklausomybę, tačiau ji nėra pasaulio bendrijos pripažinta ir de jure išlieka Moldovos dalimi.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra