Pereiti į pagrindinį turinį

Rusijai – papildomi 50 tūkst. kvadratinių kilometrų šelfo Ochotsko jūroje

2015-08-22 13:05
BNS inf.
Rusijai – papildomi 50 tūkst. kvadratinių kilometrų šelfo Ochotsko jūroje
Rusijai – papildomi 50 tūkst. kvadratinių kilometrų šelfo Ochotsko jūroje / Reuters nuotr.

Rusijos vyriausybė šeštadienį paskelbė įsaką, išplečiantį žemyninio šelfo plotą Ochotsko jūroje, atsižvelgdama į praėjusiais metais priimtą Jungtinių Tautų nutarimą perduoti šią teritoriją Maskvai.

Šis sprendimas buvo suderintas su JT Žemyninio šelfo ribų komisija ir kaimyninėmis šalimis, tarp jų Japonija, Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas sakė viešėdamas Kurilų salose, į kurias pretenzijas reiškia Tokijas.

„Pasirašiau nutarimą, įtvirtinantį Rusijos kontinentinio šelfo ribą Ochotsko jūroje. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad galėsime užsiimti savo šelfu, juk kaip tik ten yra milžiniški žaliavų tekiniai, milžiniški energijos ištekliai“, – premjeras sakė dalyvaudamas jaunimo švietimo forume Iturupo saloje.

„Tokiu būdu Rusijos Federacijos šelfo plotas padidėjo daugiau negu 50 tūkst. kv. kilometrų“, – pridūrė D.Medvedevas.

Šeštadienį vyriausybės tinklalapyje paskelbtas nutarimas, nustatantis Rusijos ekonominės zonos ribas, yra datuotas rugpjūčio 15 dieną.

Pagal tarptautinę teisę šalis turi išskirtines teises žemyniniame šelfe – 200 jūrmylių (370 km) pločio juostoje nuo jos krantų.

Maskva, reikšdama pretenzijas į didelius žemyninio šelfo plotus, anksčiau šį mėnesį pateikė dokumentus JT komisijai, prašydama perduoti jos kontrolei apie 1,2 mln. kv. km teritoriją Arktyje, taip pat ir Šiaurės ašigalį.

Tolimuosiuose Rytuose Rusijai perduota šelfo dalis, vadinama „riestainio skyle“, apima atviros jūros plotą, esantį už 200 km pločio juostos Ochotsko jūroje, plytinčioje tarp Rusijos Kamčiatkos pusiasalio ir Sachalino salos.

Dėl šios „riestainio skylės“ ginčai nerimo nuo praėjusio amžiaus 10-ojo dešimtmečio, kai joje iškilo problemų dėl per intensyvios žvejybos.

Rusija pirmąjį prašymą, kad šis plotas būtų perduotas jos kontrolei, pateikė 2001 metais, o 2013 metų vasarį jį pateikė pakartotinai. Galiausiai prašymas buvo išnagrinėtas ir patvirtintas praėjusiais metais, o Japonija tam neprieštaravo. Tačiau Tokijas iki šiol pretenduoja į keturias iš Kurilų salų, esančių į pietus nuo Kamčiatkos.

Rusija eksploatuoja kelis naftos ir dujų telkinius Ochotsko jūroje netoli Sachalino ir planuoja didinti gavybą, nors kai kurie projektai stringa, Jungtinėms Valstijoms paskelbus sankcijas dėl Maskvos vaidmens Ukrainos krizėje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra