Pereiti į pagrindinį turinį

S. Cichanouskaja teigia daugiau kaip 400 dienų negavusi jokių žinių apie įkalintą vyrą

2024-05-03 09:24
BNS inf.

Tremtyje gyvenanti Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja ketvirtadienį pareiškė jau 421 dieną negavusi jokios žinios apie savo įkalintą vyrą.

Sviatlana Cichanouskaja
Sviatlana Cichanouskaja / I. Gelūno / BNS nuotr.

Ji teigė, kad jos vyro laikymas be ryšio su išoriniu pasauliu yra vyriausybės represinės politikos dalis.

Siarhejus Cichanouskis planavo mesti iššūkį autoritarui Aliaksandrui Lukašenkai 2020 metų rugpjūtį vykusiuose Baltarusijos prezidento rinkimuose, tačiau prieš balsavimą buvo sulaikytas.

Jo žmona S. Cichanouskaja, tuo metu buvusi politikos naujokė, užėmė jo vietą rinkimuose. Baltarusijos pilietinė visuomenė ir Vakarų šalys ją laiko šių rinkimų laimėtoja, nors režimas nugalėtoju paskelbė A. Lukašenką.

S. Cichanouskis buvo nuteistas kalėti 19 su puse metų, o S. Cichanouskaja Baltarusijoje už akių nuteista penkiolikai metų.

Ji teigė, kad laikydamos jos vyrą visiškoje izoliacijoje valdžios institucijos bando „įtikinti S. Cichanouskį, kad visi jį pamiršo“.

„Daugiau nei metus nežinau, kokia Siarhejaus būklė, nežinau, ar jam buvo leista gauti grynųjų pinigų, ar jis turi dantų pastos, tualetinio popieriaus“, – sakė S. Cichanouskaja.

Jau daugiau nei metus be ryšio su visuomene laikomi ir keli kiti žymūs šalies opozicijos veikėjai.

Tarp jų – vienuolikos metų laisvės atėmimo bausmę atliekanti Maryja Kalesnikava, apie kurią artimieji teigė nieko negirdėję 443 dienas, Mikalajus Statkevičius, apie kurį žinių nėra 448 dienas, advokatas Maksimas Znakas, be ryšio su išoriniu pasauliu laikomas 449 dienas.

„Mūsų pareiga garsiai apie juos kalbėti ir visokeriopai juos remti“, – sakė S. Cichanouskaja.

Po 2020-ųjų rinkimų, paskelbus, kad per juos šeštą kadenciją užsitikrino A. Lukašenka, Baltarusiją sukrėtė beprecedenčiai masiniai protestai. Vakarai ir opozicija rinkimus pasmerkė kaip suklastotus.

Reaguodama į protestus valdžia sulaikė daugiau kaip 35 tūkst. žmonių ir tūkstančius jų žiauriai sumušė. Daugelis svarbiausių opozicijos veikėjų buvo sulaikyti ir nuteisti ilgus metus kalėti, o kiti pabėgo į užsienį.

Baltarusijos valdžios institucijos ignoruoja Jungtinių Tautų prašymus pateikti informaciją apie izoliacijoje laikomus opozicijos aktyvistus.

Svarbiausios Baltarusijos žmogaus teisių grupės „Viasna“ duomenimis, šalyje yra 1 401 politinis kalinys. Tarp jų yra šios grupės įkūrėjas Alesis Bialiackis, 2022 metais gavęs Nobelio taikos premiją.

„Viasna“ atstovas Pavelas Sapelka teigė, kad opozicijos veikėjų laikymas izoliacijoje yra „kankinimo forma ne tik politiniams kaliniams, bet ir jų šeimoms“. Jis apibūdino tai kaip dalį „politinių oponentų baudimo ir žiauraus elgesio bei kankinimų įrodymų slėpimo strategijos“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų