Slėpynes pamėgęs lyderis paliko tautą nežinioje Pereiti į pagrindinį turinį

Slėpynes pamėgęs lyderis paliko tautą nežinioje

2009-01-16 19:20
Slėpynes pamėgęs lyderis paliko tautą nežinioje
Slėpynes pamėgęs lyderis paliko tautą nežinioje / "Scanpix"

Šiaurės Korėja yra tipiška šeimyninė diktatūra, kurioje Kimas Jaunesnysis perėmė valdžią iš mitais apaugusio Kimo Vyresniojo. Jiedu visada jautėsi apsupti daugybės priešų, todėl gynė savo numarintą valstybę nuo priešiško išorės pasaulio, grasindami branduoline ataka kaimyninei Pietų Korėjai ir Jungtinėms Valstijoms. Jiems ilgą laiką sekėsi terorizuoti pasaulį, nes Kinija, pagrindinė Pchenjano globėja, yra suinteresuota išlaikyti branduolinę ir skurdžią valstybę stabilią.

Tačiau dabar tvirti Šiaurės Korėjos pamatai pradėjo klibėti. Jau kelis kartus iš akiračio dingdavęs Kim Jong Ilas vėl nesirodo visuomenei. Komunistinės valstybės lyderis rimtai susirgo, tvirtina Vokietijos žurnalas "Der Spiegel". Ligos teoriją iš dalies patvirtina ir šios savaitės pabaigoje paskelbta neoficiali žinia, kad savo įpėdiniu Kim Jong Ilas paskirs vieną iš trijų sūnų. Tik neaišku, ar kuris nors iš jų sugebėtų vadovauti valstybei.

Kur dingo Kim Jong Ilas?

Rugsėjo 9 d. Kim Jong Ilas neatvyko į Šiaurės Korėjos 60-ųjų metinių minėjimą, nors šalies vadovo dalyvavimas tokiame renginyje neabejotinai yra privalomas. Vėliau jis pasirodydavo tik nuotraukose, kurias platino valstybinė žiniasklaida. Tačiau jos atrodo taip, tarsi Kim Jong Ilo figūra būtų tiesiog uždėta ant kito atvaizdo. Ir patys korėjiečiai, ir visas pasaulis sunerimo dėl to, kas nutiks šalies lyderiui mirus arba tapus neveiksniam.

Pietų Korėjos žiniasklaida pranešė, kad 66 metų Kim Jong Ilą ištiko insultas, jis yra iš dalies paralyžiuotas, bet vis dar gali savarankiškai valytis dantis. Pasak Japonijos žvalgybos, Šiaurės Korėjos vadovas negaluoja, bet dar gali valdyti šalį. Kinijos žurnalistai atsekė gydytoją prancūzą, kuris neva važiavo į Pchenjaną padėti Kim Jong Ilui, bet medikas tai paneigė.

Pchenjanas griežtai paneigė visus šiuos gandus ir vieną po kitos pradėjo viešinti nuotraukas, kuriose Kim Jong Ilas lankosi gamyklose, armijos barakuose, futbolo rungtynėse. Tačiau kur ir kada vyko šios varžybos, Šiaurės Korėja taip ir nepranešė.

Pchenjanui nepavyko išsklaidyti abejonių dėl lyderio sveikatos, ir visas pasaulis pradėjo spėlioti, kas pakeis Šiaurės Korėjos vadovą.

Vyriausias sūnus - paklydėlis

Kai prieš 14 metų mirė Kim Il Sungas, jo sūnus buvo jau pasirengęs perimti valdžią. Skirtingai nuo tėvo, Kim Jong Ilui teko sunkesnė dilema.

Šiaurės Korėjos lyderis turi tris sūnus. Pirmojo, 37 metų Kim Jong Namo, jis susilaukė kartu su aktore Sung Hae Rim, kuri mirė 2003 m. Maskvoje. Vyriausiasis sūnus mokėsi Šveicarijoje, bet 2001 m. smarkiai susigadino reputaciją, kai su padirbtu pasu bandė įvažiuoti į Japoniją. Sienos apsaugos pasieniečiams jis aiškino, kad nori aplankyti Tokijo Disneilendą.

Po to Kim Jong Namas su savo palyda persikėlė į vilą Kinijos lošimų rojuje Makao, kur jis ne kartą buvo pastebėtas viešbutyje "Mandarin Oriental" ir įvairiuose kazino. JAV buvo įšaldžiusi Šiaurės Korėjos sąskaitas banke "Banco Delta Asia", nes Kim Jong Namas per jį plovė pinigus, uždirbtus iš prekybos narkotikais ir dolerių klastojimo. Šiandien vyriausiasis Šiaurės Korėjos lyderio sūnus gyvena Pekine.

Jaunėliams trukdo amžius

Žymiai daugiau vilčių teikia jaunesnis Kim Jong Ilo sūnus, 27 metų Jong Cholas. Jo ir 24 metų Jong Uno motina yra šokėja Ko Young Hee. Šiaurės Korėjos propagandos mašina padarė iš jos tautos motiną, kuri žuvus vyrui galėtų laikinai perimti valdžią ir vėliau perduoti vienam iš atžalų. Deja, 2004 m. moteris mirė nuo vėžio.

Jong Cholas, kaip ir vyriausias brolis, irgi studijavo Šveicarijoje, taip pat užėmė aukšta postą Šiaurės Korėjos valdančiojoje partijoje. 2005 m. jis dalyvavo bankete, kurį Pchenjanas surengė Kinijos prezidentui ir Komunistų partijos lyderiui Hu Jintao.

Tačiau Šiaurės Korėjos valstybinė žiniasklaida beveik nieko nekalba apie Johg Cholą. Jis ir Jong Unas yra pernelyg jauni, kad pretenduotų užimti šalies vadovo postą.

Pretendentų yra apstu

Kim Jong Ilo klanas yra labai gausus, tad į jo vietą galėtų pretenduoti ir kiti giminaičiai. Vieni įtakingiausių asmenų Šiaurės Korėjoje šiandien yra Kim Jong Ilo svainis, 62 metų Chang Song Taekas, ir jo 62 metų sesuo Kim Kyung Hee. Tačiau jie abu nori, kad valstybei vadovautų Kim Jong Namas.

Didelę patirtį ir silpnybę gražiems kostiumams turintis Chang Song Taekas atsakingas už partijos reikalus ir valstybės vidaus saugumą, taigi yra antras asmuo Šiaurės Korėjos lyderių hierarchijoje. Tačiau kartą Kim Jong Ilas išsiuntė jį į kaimo švietimo stovyklą, šitaip pademonstruodamas, kad net artimiausi šalies vadovo patikėtiniai yra visiškai priklausomi nuo jo malonės.

Analitikai įtaria, kad dabar Šiaurės Korėjos valstybiniams reikalams vadovauja pianistė Kim Ok, nauja Kim Jong Ilo meilė, kuri yra 20 metų už jį jaunesnė. Kalbama, kad prieš meilės romaną ji buvo Šiaurės Korėjos lyderio asmeninė sekretorė.

Valdžios dalybose taip pat galėtų dalyvauti Kim Jong Ilo dukra Sol Song ir pusbrolis Kim Pyongas II, aukšto rango pareigūnas, kuris buvo nusiųstas į Suomiją ir Lenkija dirbti diplomatu.

Analitikai šifruoja signalus

Pagrindinis Šiaurės Korėjos Darbo partijos ruporas yra laikraštis "Rodong Sinmun" (liet. - "Darbininkų laikraštis"). Seulas, Tokijas ir Pekinas kasdien įsiskaito į kiekvieną jo išspausdintą raidę, ieškodami permainų signalų.

Neseniai "Rodong Sinmun" parašė: "Mūsų revoliucija įžengė į stadioną, kuriame pagrindiniai žaidėjai yra trečia ir ketvirta karta. Tik kai jos gerai įsitvirtins, revoliucijos estafetę galės perimti penkta ir šešta karta." Vieni analitikai spėlioja, kad šiose eilutėse yra užuominų į Kim Jong Ilo palikuonį. Kiti įtaria, kad čia užslėpta kitokia mintis - kitą šalies lyderį išsirinks partija.

Kinijos ekspertai turi savo teoriją. Jie prognozuoja, kad Šiaurės Korėjos vairą perims chunta, sudaryta iš aukštų karininkų ir civilių pareigūnų. Aišku, jeigu Kim Jong Ilas nenustebins ir neišeis iš užkulisių į dienos šviesą.

Lyderio nuopelnai valstybei

Kim Jong Ilo valdymas Šiaurės Korėjai atnešė daug skausmo. Praėjusio dešimtmečio viduryje jis numarino 2 mln. žmonių. Maždaug 200 tūkst. ir dabar laikomi koncentracijos stovyklose. Čia žmonės dažnai siunčiami visomis šeimomis.

Kim Jong Ilo šeima, kaip ir kiti valdančiosios klasės atstovai, gyvena atsiskyrę nuo nepriteklių kenčiančios tautos. O paprasti piliečiai jau metų metus vos pajėgia prasimaitinti. Kuras yra didelis deficitas, todėl ūkininkai priversti dirbti žemę plikomis rankomis, į pagalbą pasitelkiant galvijus.

Korumpuota valdžia, remiama privilegijuotos karininkų kastos, akylai stebi savo tautą. Apdovanojimais gausiai pasipuošusiems generolams, kurie padarė sėkmingą karjerą po Kim Jong Ilo sparnu, giliai įskiepytas įsitikinimas, kad Jungtinės Valstijos vieną dieną užpuls Šiaurės Korėja. Norėdamas išlaikyti karininkus lojalius, Kim Jong Ilas pernai išdalijo jiems naujutėlaičius baltus "VW Passat".

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra