Saugoma atokių Ramiojo vandenyno salų jūrų teritorija (angl. Pacific Remote Islands Marine National Monument, PRIMNM) buvo įkurta 2009 m. tuometinio prezidento George‘o W. Busho nurodymu, o jo įpėdinis Barackas Obama 2014 m. pratęsė jai suteikto statuso galiojimą.
Šiandien ji apima aplink septynias salas ir atolus plytintį apie 1,3 milijono kvadratinių kilometrų plotą, beveik dukart didesnį nei JAV Teksaso valstijos teritorija.
Ligi šiol komercinės žvejybos ir išteklių gavybos, pavyzdžiui, povandeninės kasybos veikla šioje teritorijoje buvo draudžiama, nors tradicine ir sportine žūkle joje užsiimti galima.
Ketvirtadienį pasirašytame vykdomajame įsakyme D. Trumpas teigė, kad šiuo draudimu „sukuriamos nepalankios sąlygos doriems Jungtinių Valstijų komerciniams žvejams“, kurie „verčiami... žvejoti toliau nuo kranto esančiuose tarptautiniuose vandenyse ir varžytis su prastai prižiūrimomis ir smarkiai subsidijuojamomis užsienio flotilėmis“.
„Tinkamai tvarkoma komercinė žvejyba nekeltų jokios rizikos PRIMNM esantiems mokslinės ir istorinės reikšmės objektams“, – pridūrė jis.
PRIMNM vandenyse auga nepaliesti koralų rifai ir gyvena daugybė nykstančių gyvūnų rūšių – jūrinių paukščių, banginių ir ryklių.
Būdama viena iš mažiausiai paliestų tropinių zonų planetoje, PRIMNM yra itin pažeidžiama klimato kaitos atžvilgiu.
Dideliuose, už 50–200 jūrmylių (93–370 kilometrų) nuo kranto esančiuose jos vandenų plotuose nuo šiol komercinę žvejybą su tam tikrais apribojimais galės vykdyti po JAV vėliava plaukiantys laivai.
Užsienio šalių laivams gali būti išduoti „leidimai... pervežti Jungtinių Valstijų žvejų sugautas žuvis“, – teigiama vykdomajame įsakyme.
D. Trumpas taip pat nurodė vyriausybei „pakeisti arba panaikinti visus sunkumų sukeliančius teisės aktus, draudžiančius vykdyti komercinę žvejybą PRIMNM“.
Respublikonų partijai atstovaujantis prezidentas yra prisiekęs klimato kaitos skeptikas, o grįžęs į Baltuosius rūmus nusitaikė į aplinkos apsaugą reglamentuojančius teisės aktus, siekdamas sumažinti jų poveikį verslui.
Naujausi komentarai