Teisininko išsilavinimą turintis 38 metų V.Hroismanas laikomas geru koalicijų formuotoju ir yra vertinamas už tai, kad nuo tada, kai 2014-ųjų lapkritį buvo paskirtas Aukščiausiosios Rados pirmininku, jam pavyko užtikrinti palyginti ramų parlamento, garsėjančio audringais posėdžiais, darbą.
Tačiau kai kurie ekonomistai būgštauja, kad ramaus būdo P.Porošenkos protežė gali stigti tvirtumo pasipriešinti saujelei oligarchų, dominavusių Ukrainos politikoje ir nugramzdinusių šalį į gilų korupcijos liūną.
370 tūkst. gyventojų turinčioje Vinycioje žydų šeimoje gimusiam V.Hroismanui, kuris 2006 metais tapo šio šalies vakaruose įsikūrusio miesto meru, prieš ketvirtadienio paskyrimą į vienas sunkiausių politinių pareigų Rytų Europoje nestigo pasitikėjimo savo jėgomis.
„Aš tam tinku. Galiu dirbti 24 valandas per parą“, – sakė V. Hroismanas žurnalistams.
Jis patikino, jog ketina tęsti griežto taupymo politiką, kurią vykdyti Kijevas įsipareigojo pagal Tarptautinio valiutos fondo (TVF) suteiktą 17,5 mlrd. dolerių (15,4 mlrd. eurų) finansinio gelbėjimo paketą.
Premjerui bus būtinas geležinis ryžtas, kad susigrąžintų pasitikėjimą tų protestuotojų, kurie džiūgavo dėl Maskvos remto prezidento nušalinimo per 2014-ųjų Maidano revoliuciją, po kurios Rusija aneksavo Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį, o šalies rytuose įsiplieskė prorusiškų separatistų sukilimas.
Dėl tuo pat metu ištikusios ekonomikos griūties ir oligarchų nebaudžiamumo atmosferos visuomenė nusigręžė nuo V.Hroismano pirmtako Arsenijaus Jaceniuko, dramatiškai krito ir pačio P.Porošenkos populiarumas.
Verslumo gyslelė
P.Porošenkos partijos sprendimas premjeru siūlyti V.Hroismaną, kurio kandidatūrai parlamentas pritarė ketvirtadienį, laikomas mėginimu užbaigti ne vieną mėnesį trunkančią politinę aklavietę, dėl kurios buvo paralyžiuotas vyriausybės darbas ir buvo įšaldyta būtina užsienio finansinė pagalba.
A.Jaceniukas atsistatydino praėjus dviem mėnesiams po to, kai parlamente laimėjo balsavimą dėl pasitikėjimo, kuris buvo inicijuotas stiprėjant visuomenės įsitikinimui, kad premjeras dirba ranka rankon su tais oligarchais, kurių įtaką žadėjo pažaboti.
V.Hroismanas visą tą laiką kantriai laukė savo valandos, ir dabar su juo siejami dideli lūkesčiai.
Jis įrodė turįs verslumo gyslelę, kai dešimtojo dešimtmečio pradžioje, dar būdamas moksleivis, ėmėsi vadovauti nedidelei prekybos įmonei, kurią įsteigė jo tėvas, o vėliau stovėjo prie dar kelių kompanijų vairo.
Užimdamas Vinycios mero postą, V.Hroismanas pelnė pagarbą už tai, kad pradėjo svarbius infrastruktūros projektus, padėjusius rekonstruoti duobėtas miesto gatves ir pertvarkyti sovietinių laikų viešojo transporto sistemą.
Be to, jo pastangomis Vinycia senų miesto poilsio parkų paupy renovacijai užsitikrino didžiules investicijas iš P.Porošenkos konditerijos imperijos „Roshen“, kuri, taip jau sutapo, ten turi didžiulį fabriką.
V.Hroismanas pademonstravo lojalumą būsimam prezidentui, pavadinęs naują miesto krantinę su fontanais „Roshen“ vardu.
Per 2014-ųjų vasario proeuropinę revoliuciją V.Hroismanas persikėlė į Kijevą ir tapo vienu iš premjero A.Jaceniuko pavaduotojų.
Jo pagrindinis uždavinys buvo pradėti įgyvendinti vadinamąjį decentralizacijos planą dėl kai kurių valdžios įgaliojimų perdavimo regionų taryboms, kurį palaikė Jungtinės Valstijos.
V.Hroismanas taip pat buvo paskirtas vadovauti valstybinei komisijai, koordinavusiai tyrimą dėl oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo numušimo virš separatistų kontroliuojamos rytinės šalies teritorijos 2014 metų liepą. Per katastrofą, dėl kurios Kijevas kaltina Maskvos remiamus maištininkus, žuvo visi 298 tame laineryje buvę žmonės.
V.Hroismanas į parlamentą buvo išrinktas 2014 metų spalį kaip P.Porošenkos partijos narys, o vos po mėnesio tapo Rados pirmininku.
„Siauras pasaulio suvokimas“
Vis dėlto į V.Hroismaną lekia ir kritikos strėlės.
2014-2015 metais su juo dirbęs patarėjas, pageidavęs neviešinti savo pavardės, naujienų agentūrai AFP sakė, kad V.Hroismanas „norėtų būti nepriklausomas (nuo P.Porošenkos), bet nežino, kaip tai pasiekti“.
„Jo pasaulio suvokimas apsiriboja Vinycia“, – sakė patarėjas.
V.Hroismanui taip pat gali trukdyti tai, kad jis prastai moka anglų kalbą, be to, naujojo premjero reputacijai šešėlį meta kaltinimai, esą jis anksčiau padėjo artimam savo sąjungininkui tapti pelningai dirbančio Ukrainos pašto vadovu.
Jo kritikai taip pat tvirtina, kad eidamas Rados pirmininko pareigas, V.Hroismanas yra pažeidęs parlamento procedūras, nes vertė deputatus keliskart balsuoti dėl ginčijamo prezidento teisės akto, kol jis galiausiai buvo priimtas.
2015 metų lapkritį V.Hroismanas taip pat sulaukė griežtos žmogaus teisių gynėjų kritikos už tai, kad kategoriškai atmetė tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimo Ukrainoje galimybę.
„Šeimos vertybės yra svarbiausia, - sakė jis įstatymų leidėjams. – Tos pačios lyties asmenų santuokos Ukrainoje neįmanomos.“
V.Hroismanas su žmona Olena augina dvi dukteris - Kristiną bei Juliją - ir sūnų Davydą.