Pereiti į pagrindinį turinį

Valdžios nedėmesingumas stumia graikus į prarają

2012-04-05 09:30
Valdžios nedėmesingumas stumia graikus į prarają
Valdžios nedėmesingumas stumia graikus į prarają / Scanpix nuotr.

Nesulaukdami valdžios dėmesio ir supratimo, graikai vis dažniau ryžtasi savižudybei. Vieni nusprendžia išeiti tyliai, kiti – su dideliu trenksmu.

Paliko atsisveikinimo raštelį

Atėnų gyventojus, vakar ryte skubėjusius į darbą, sukrėtė šiurpus pagyvenusio vyriškio poelgis. Graikijos sostinės centrinėje Konstitucijos aikštėje, kurioje dažnai vyksta demonstracijos prieš vyriausybės vykdomą diržų veržimą, prie įėjimo į judrią metro stotelę daugelio žmonių akivaizdoje nusišovė 77 metų pensininkas.

Tuo metu aikštėje buvo dešimtys į darbą skubančių žmonių. Vietos žiniasklaida citavo incidento liudininkus, kurie girdėjo paskutinius šio vyro šūksnius „Turiu skolų ir daugiau nebegaliu kentėti!“ ir „Nenoriu palikti savo vaikų skolose!“.

„Tai nutiko apie 8.45 val. – išgirdau pokštelėjimą, bet nesupratau, jog tai šūvis, – vienas pagyvenęs praeivis sakė naujienų portalui newsit.gr. – Tada pamačiau ant žemės gulintį vyrą ir aplink jį susirinkusius žmones.“

Į įvykio vietą iškviesta greitoji pagalba, o vyras nuvežtas į netoliese esančią ligoninę, tačiau jis jau buvo miręs. Pensininko kišenėje pareigūnai rado atsisveikinimo raštelį, kuriame vyras kaltino politikus ir finansinius sunkumus, pastūmėjusius jį žengti lemtingą žingsnį.

„Vyriausybė sunaikino mano paskutinę viltį išgyventi, ir aš negaliu rasti teisybės. Negaliu rasti kito pasipriešinimo būdo, tik orią pabaigą, kol dar netapau priverstas ieškoti maisto šiukšlynuose“, – rašoma atsisveikinimo laiške.

Maži atlyginimai ir nedarbas

Ekonomikos krizės apimtoje Graikijoje padaugėjo depresijos atvejų ir savižudybių, šalyje smarkiai padidėjus nedarbui ir mažėjant atlyginimams bei pensijoms.

Pernai šimtai tūkstančių graikų neteko darbo, o šiuo metu šalyje bedarbių daugiau nei milijonas – apie ketvirtadalis darbingo amžiaus žmonių.

Vyriausybė vykdo didelio masto ekonomikos pertvarką nuo 2010 m., kai Graikija buvo priversta prašyti finansinio gelbėjimo paketų iš ES ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF), kai Atėnams taikomos skolinimosi palūkanos smarkiai padidėjo.

Kad gautų šias paskolas, Graikija turėjo drastiškai mažinti viešąsias išlaidas, taip pat iki 40 proc. apkarpyti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus bei pensijas.

Savižudybių skaičius auga

2009 m. 100 tūkst. gyventojų teko trys savižudybės, o šis rodiklis buvo apie trečdalį mažesnis negu Europos vidurkis. Pernai šalies vyriausybė pranešė, kad savižudybių skaičius per ankstesnius dvejus metus, t. y. 2009-uosius ir 2010-uosius, šoktelėjo 40 proc.

Šį antradienį vienas 38 metų albanas nusižudė Kretos saloje – iššoko iš savo buto balkono antrame aukšte. Jis jau kurį laiką neturėjo darbo ir buvo patekęs į sunkią finansinę padėtį.

Per pastaruosius kelis mėnesius, šaliai sparčiai grimztant į recesiją, taip pat nusišovė keli verslininkai.

Vasarį viena viešojo sektoriaus darbuotoja grasino iššoksianti pro valstybinės aprūpinimo būstu organizacijos OEK langą, kai vyriausybė paskelbė uždarysianti šią valdybą, tačiau galiausiai moterį pavyko įkalbėti nesižudyti.


Italijoje – panašios tendencijos

Recesija, augantis nedarbas ir skausmingos taupymo priemonės tampa nepakeliamos ir dažnam Italijos gyventojui.

78-erių pensininkė pietiniame Italijos mieste Dželoje antradienį iššoko pro ketvirto aukšto buto balkoną. Vaikai pasakojo, kad neseniai jos pensija buvo sumažinta nuo 800 iki 600 eurų (nuo 2700 iki 2000 litų), ir moteris labai išgyveno, kad nesudurs galo su galu.

Pirmadienį Romoje pasikorė paveikslų rėmų gamintojas. Atsisveikinimo raštelyje vyras parašė, kad atsisveikinti su gyvenimu jį privertė neįveikiamos ekonominės problemos.

Praėjusią savaitę Šiaurės Italijoje per du nesusijusius incidentus bandė susideginti du vyrai. Abu išgyveno, bet patyrė sunkių sužalojimų.

Italijos vyriausybė bando atgaivinti ekonomikos augimą, bet tuo pat metu priversta griežtai taupyti. Graikijos scenarijaus pernai per plauką išvengusi valstybė apkarpė išlaidas, padidino mokesčius ir pradėjo pensijų reformą.

Pirmadienį vyriausybė pranešė, kad vasarį nedarbo lygis šalyje pasiekė 9,3 proc. ir buvo didžiausias per pastarąjį dešimtmetį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra