- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) trečiadienį Rusijos vadovui Vladimirui Putinui telefonu pažadėjo, kad Pekinas ir toliau rems Maskvą „suvereniteto ir saugumo“ klausimais, praneša valstybinė žiniasklaida.
„Kinija yra pasirengusi ir toliau remti Rusiją klausimais, susijusiais su pagrindiniais interesais ir pagrindiniais rūpesčiais, tokiais kaip suverenitetas ir saugumas“, – Xi Jinpingą citavo Kinijos valstybinis transliuotojas CCTV.
Tai buvo antrasis abiejų lyderių pokalbis nuo vasario 24 dienos, kai V. Putinas pasiuntė savo kariuomenę į Ukrainą.
Kinija atsisakė pasmerkti Rusijos agresiją prieš Ukrainą ir yra kaltinama, kad diplomatiškai dengia Maskvą, kritikuodama Vakarų sankcijas ir ginklų pardavimą Kyjivui.
Pasak CCTV, Xi Jinpingas gyrė „gerą dvišalių santykių vystymosi pagreitį“ nuo metų pradžios, „pasaulinės sumaišties ir pokyčių akivaizdoje“.
Pekinas nori „stiprinti abiejų šalių strateginį koordinavimą“, sakė kinų prezidentas.
Kinija pasirengusi „stiprinti ryšius ir koordinavimą“ su Rusija tarptautinėse organizacijose ir „skatinti teisingesnį ir geresnį tarptautinės tvarkos ir pasaulinio valdymo vystymąsi“, pridūrė jis.
Tuo metu Kremlius pareiškė, kad V. Putinas ir Xi Jinpingas sutarė stiprinti ekonominį bendradarbiavimą „neteisėtų“ Vakarų sankcijų Maskvai akivaizdoje.
Susitarta plėsti bendradarbiavimą energetikos, finansų, pramonės, transporto ir kitose srityse, atsižvelgiant į padėtį pasaulio ekonomikoje, kuri tapo sudėtingesnė dėl neteisėtos Vakarų sankcijų politikos.
„Susitarta plėsti bendradarbiavimą energetikos, finansų, pramonės, transporto ir kitose srityse, atsižvelgiant į padėtį pasaulio ekonomikoje, kuri tapo sudėtingesnė dėl neteisėtos Vakarų sankcijų politikos“, – po pokalbio telefonu pranešė Kremlius.
Europos Sąjunga ir JAV perspėjo, kad bet kokia Pekino parama Rusijos karui Ukrainoje arba pagalba Maskvai išsisukti nuo Vakarų jai taikomų sankcijų pakenktų jų ryšiams su Kinija.
Kinija ir Indija yra dvi didelės ekonomikos, kurios nesiėmė atsakomųjų priemonių prieš Maskvą dėl jos invazijos į Ukrainą.
Kinijos pareigūnų nuomone, europiečiai remia Ukrainą Vašingtono iniciatyva, nors tai prieštarauja jų, kaip Rusijos dujų vartotojų, interesams.
Šaltojo karo laikais Maskva ir Pekinas buvo nesutaikomi priešai, bet pastaraisiais metais sustiprino savo bendradarbiavimą, siekdamos atsverti pasaulyje dominuojančių Jungtinių Valstijų įtaką.
Abi šalys glaudžiau bendradarbiauja politikos, prekybos ir karinėje srityse, plėtodamos savo, jų teigimu, „ribų neturinčius“ santykius.
Praėjusią savaitę jos atidarė pirmąjį abi šalis jungiantį automobilių tiltą. Kilometro ilgio tiltas per Amūro upę jungia Rusijos Tolimųjų rytų miestą Blagoveščenską su Heihe Kinijos šiaurėje.
Trečiadienį vykęs Kinijos ir Rusijos lyderių pokalbis sutapo su Xi Jinpingo 69-uoju gimtadieniu. Tai buvo jų pirmas pokalbis po to, kai Rusija pradėjo invaziją į Ukrainą.
Xi Jinpingas, kuris V. Putiną vadina „senu draugu“, taip pat pakvietė savo Rusijos kolegą atvykti į Pekino žiemos olimpinių žaidynių atidarymą vasario pradžioje.
Kinija yra didžiausia Rusijos prekybos partnerė. Jų prekybos apimtys praėjusiais metais siekė 147 mlrd. JAV dolerių, rodo Kinijos muitinės duomenys.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Įsigaliojo ES draudimas importuoti rusiškas anglis
Europos Sąjungoje trečiadienio vidurnaktį įsigaliojo draudimas importuoti anglis iš Rusijos, įvestas kaip dalis sankcijų už Maskvos invaziją į Ukrainą, nors šis žingsnis dar labiau aštrina bloką apėmusią energijos krizę. ...
-
Maskva teigia neturėjusi jokių kontaktų su Šveicarija dėl Ukrainos interesų atstovavimo1
Trečiadienį Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, jog Maskva neturėjo jokių kontaktų su oficialiais Šveicarijos pareigūnais dėl galimo Berno atstovavimo Ukrainos interesams Rusijoje, praneša „Kommersant“. ...
-
JAV išaiškino numanomą Irano sąmokslą nužudyti buvusį Baltųjų rūmų pareigūną J. Boltoną1
JAV Teisingumo departamentas trečiadienį pranešė atskleidęs Irano sąmokslą nužudyti buvusį Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo patarėją Johną Boltoną (Džoną Boltoną) ir pareiškęs kaltinimus vienam Islamo revoliucinės gvardijos ...
-
Juodkalnijoje vieno baro darbuotojų aprangą „puošia“ raidė Z – Ukrainos ambasada laukia reakcijos
Ukrainos ambasada Juodkalnijoje kreipėsi į atitinkamas šios Balkanų šalies institucijas dėl Podgoricoje veikiančios kavinės „Ruski Bar“ administracijos veiksmų – mat šios visuomeninio maitinimo įstaigos darbuotoj...
-
D. Trumpas nesutinka atsakyti į Niujorko civilinio tyrimo klausimus
Donaldas Trumpas (Donaldas Trumpas) trečiadienį nesutiko su priesaika atsakyti į klausimus Niujorke dėl įtariamo sukčiavimo jo šeimos verslo imperijoje. ...
-
Estija pareiškė Rusijai protestą dėl šalies oro erdvės pažeidimo
Trečiadienį Rusijos ambasadorius Taline buvo iškviestas į Estijos užsienio reikalų ministeriją, kur jam buvo pareikštas protestas ir įteikta nota dėl Estijos oro erdvės pažeidimo rugpjūčio 9 d., praneša portalas ERR. ...
-
Čekija ketina permesti prie rytinės NATO sienos 1 200 karių
Siekiant stiprinti NATO gynybą per dvejus artimiausius metus prie rytinės Aljanso sienos gali būti permesta iki 1 200 Čekijos kariškių. ...
-
Slovakija vėl gauna rusiškos naftos
Slovakijos naftos perdirbimo įmonės „Slovnaft“ trečiadienį pranešė, kad jai buvo atnaujintas rusiškos naftos tiekimas vamzdynu, sustabdytas dėl sankcijų Maskvai. ...
-
D. Trumpas: FTB galėjo „pakišti“ įrodymus rezidencijoje Floridoje2
Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį skundėsi, kad jam neleidžiama sugrįžti į savo rezidenciją Floridoje, ir tvirtino, kad FTB agentai galėtų ten „pakišti“ įrodymų po respublikonų pasipiktinim...
-
JAV Baltijos šalims žada karinį mokymą ir paramą2
Jungtinės Valstijos rengs daugiau karinių pratybų su Baltijos valstybėmis ir sieks stiprinti pajėgų rengimą, trečiadienį sakė JAV gynybos sekretorius Lloydas Ostinas (Loidas Ostinas). ...