Pereiti į pagrindinį turinį

JAV smogė džihadistų artilerijai: Irako armijos vadas tikisi milžiniškų pokyčių

2014-08-08 14:30
AFP-„Reuters“-BNS inf.
AFP nuotr.

Tikisi „milžiniškų pokyčių“ kovoje su džihadistais 

Irako armijos štabo vadas išreiškė viltį, kad federalinės pajėgos ir kurdų saugumo pajėgos (pešmergai) susigrąžins didžiules šalies teritorijas, kai JAV aviacija penktadienį pradėjo atakas prieš džihadistų kovotojų pozicijas.

„Artimiausiomis valandomis įvyks milžiniškų pokyčių“, – generolas leitenantas Babakeras Zebari (Babakeras Zebaris) sakė naujienų agentūrai AFP tuojau po to, kai Pentagonas patvirtino surengęs pirmuosius aviacijos reidus prieš sunitų džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ kovotojus.

Smogė Irako džihadistų artilerijai

JAV aviacija smogė ekstremistų pozicijoms šiaurės Irake, kai kovotojų artilerija apšaudė vietą netoli toje šalyje esančių JAV pareigūnų, penktadienį pranešė Pentagonas.

Pentagonas nurodė, kad du JAV naikintuvai numetė bombas ant islamistų kovotojų, kurių automobiliai tempė artilerijos pabūklus netoli Arbilio miesto ir teritorijos, kur dirba amerikiečiai pareigūnai.

JAV gynybos departamento atstovas kontradmirolas Johnas Kirby (Džonas Kerbis) savo žinutėje socialiniame tinkle „Twitter“ nurodė, kad JAV pajėgos smogė po to, kai džihadistų kovotojų artilerija apšaudė kurdų pajėgas, ginančias strategiškai svarbų Arbilio miestą.

Pasak J.Kirby, du šturmo lėktuvai F/A-18 numetė 500 svarų bombas ant artilerijos pabūklo ir jį tempusio sunkvežimio.

Tokius smūgius ketvirtadienį leido rengti JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama), kai sunitų džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ kovotojai priartėjo prie Arbilio šiaurės rytų Irake, kur dirba JAV kariniai instruktoriai.

Popiežius siunčia kardinolą 

Popiežius Pranciškus siunčia kardinolą į Iraką padėti tūkstančiams krikščionių, kurie bėga nuo sparčiai priekin žengiančių sunitų džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ kovotojų, penktadienį pranešė Vatikanas.

Kardinolas Fernando Filoni (Fernandas Filonis), kuris anksčiau buvo popiežiaus nuncijus Irake, yra siunčiamas į Kurdistaną tam, kad „parodytų popiežiaus solidarumą su kenčiančiais žmonėmis“, sakoma Apaštalų Sosto atstovo spaudai Federico Lombardi (Federiko Lombardžio) pranešime.

Didina spaudimą premjerui Al Maliki atsistatydinti

Irako šiitų aukščiausiasis dvasinis lyderis didysis ajatola Ali al Sistani (Alis Sistanis) penktadienį pareiškė, kad politikai, kurie laikosi įsikibę savo postų, daro „pragaištingą klaidą“, toliau didindamas spaudimą premjerui Nuri al Maliki (Nuriui Malikiui) atsisakyti ketinimų vadovauti vyriausybei trečią kadenciją.

A.al Sistani, kurio savaitinį pamokslą jo atstovas paskelbė šiitų šventajame Kerbelos mieste, ragino susipriešinusius Irako politinius lyderius išrinkti premjerą, kuris galėtų užbaigti saugumo krizę, keliamą sunitų džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ kovotojų.

Džihadistų kovotojai kontroliuoja Mosulo užtvanką

Irake džihadistai užėmė didžiausią šalies užtvanką į šiaurę nuo savo tvirtovės Mosulo, tuo pačiu perimdami vandens ir elektros kontrolę didžiulėje teritorijoje, penktadienį pranešė pareigūnai.

„Mosulo užtvanka nuo praeitos nakties yra sukilėlių rankose“, – sakė kurdų pešmergų pajėgų, kurios anksčiau saugojo tą svarbų infrastruktūros objektą, atstovas Holgardas Hekmatas.

Londonas pats neketina prisidėti

Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovas Davidas Cameronas (Deividas Kameronas) penktadienį išreiškė didžiulį susirūpinimą padėtimi Irake ir sveikino JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) sprendimą sankcionuoti oro smūgius prieš sunitų ekstremistus.

Tačiau Dauning Strito atstovas spaudai pažymėjo, kad Didžioji Britanija, 2003-iaisiais prisijungusi prie JAV vadovaujamos invazijos į Iraką, dabar neplanuoja imtis jokių karinių veiksmų.
„Man didžiulį susirūpinimą kelia baisi situacija Irake ir beviltiška padėtis, kurioje yra atsidūrę šimtai tūkstančių irakiečių“, - sakoma D.Camerono pareiškime.

„Ir aš absoliučiai smerkiu barbariškas atakas, kurias visame regione rengia teroristai iš ISIL („Irako ir Levanto islamo valstybės“, dabar vadinamos „Islamo valstybe“ (IS)“, - pažymima premjero pareiškime.

„Sveikinu prezidento Obamos sprendimą patenkinti Irako vyriausybės pagalbos prašymą ir esant būtinybei rengti tikslinius oro smūgius, padedant su ISIL teroristais kovojančioms Irako pajėgoms išlaisvinti civilius, kurie yra įkalinti ant Sindžaro kalno“, - priduriama jame.

Vis dėlto Dauning Strito atstovas spaudai pažymėjo: „Neplanuojame karinės intervencijos“.

JT Saugumo Taryba ragina pasaulį padėti Irakui

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba ketvirtadienį paragino pasaulį padėti Irakui susidoroti su humanitarine krize, kurią sukėlė džihadistų puolimas, privertęs bėgti šimtus tūkstančių irakiečių.

15 narių Saugumo Taryba savo pareiškime, kuris buvo priimtas vieningai, paragino „tarptautinę bendruomenę paremti Irako vyriausybę bei žmones ir padaryti viską, ką ji gali, kad būtų padėta kenčiantiems gyventojams.“

Kovotojų islamistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS), kuri didelėse Sirijos ir Irako teritorijoje birželio pabaigoje paskelbė „kalifatą“, naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį užėmė Irako Karakošo miestą, kurio dauguma gyventojų sudaro krikščionys, kai iš jo pasitraukė kurdų pešmergų pajėgos.

Religinių lyderių teigimu, IS kovotojai, kurie užiminėja bažnyčias, griauna kryžius bei naikina rankraščius,privertė iš šiaurinio Irako pabėgti apie 100 tūkst. krikščionių.

Irako ambasadorius Ali al Hakimas (Alis al Hakimas) po nepaprastojo Saugumo Tarybos posėdžio, sušaukto Prancūzijos iniciatyva, sakė, kad jo dalyviai susitelkė į klausimą, kaip galima skubiai padėti nuo smurto bėgantiems civiliams gyventojams, bet paneigė pranešimus, kad džihadistų pozicijoms buvo suduoti oro smūgiai.
„Smūgių dar nebuvo suduota“, - sakė A. al Hakimas.

JAV spartina karinę pagalbą Irako kurdams

Jungtinės Valstijos paspartins karinę pagalbą kurdų pešmergų pajėgoms Irake, ketvirtadienį pareiškė JAV administracijos aukšto rango pareigūnas.

Tai bus papildoma pagalba prie šiuo metu Irako saugumo pajėgoms siunčiamų raketų „Hellfire“, šaudmenų ir prieštankinių šaudmenų.

„Dabar forsuojame pagalbą kurdams“, - sakė pareigūnas žurnalistams.

Pareigūnas, pageidavęs likti neįvardytu, nenurodė, kokio pobūdžio pagalba bus suteikta kurdų pajėgoms.

B. Obama sankcionavo oro smūgius Irake

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) ketvirtadienį pranešė, kad sankcionavo oro smūgius Irake ir humanitarinės pagalbos paketų tiekimą iš oro siekiant užkirsti kelią radikalių islamistų „genocidui“ prieš tos šalies mažumas.

„Galime veikti - atsargiai ir atsakingai - kad būtų užkirstas kelias potencialiam genocidui“, - sakė JAV lyderis, turėdamas galvoje atakas prieš apsiaustą kurdų jezidų bendruomenę, kurios tūkstančiai narių yra apsiausti ant kalno Irako šiaurėje.

„Dėl šios priežasties sankcionavau tikslinius oro smūgius, kurie bus vykdomi, jei jų reikės siekiant padėti Irako pajėgoms, mėginančioms pralaužti apsiaustį ir apsaugoti ten įkalintus civilius“, - sakė B.Obama.

Prezidentas sakė, kad JAV lėktuvai taip pat gali smogti džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ kovotojams, jei jie mėgins užimti Arbilio miestą, kuriame yra amerikiečių diplomatų ir patarėjų, padedančių Irako armijai.

„Ketiname būti budrūs ir imtis veiksmų, jei jie kels grėsmę mūsų objektams kur nors Irake, įskaitant konsulatą Arbilyje ir ambasadą Bagdade“, - sakė JAV vadovas.

B.Obama nenurodė, ar Irake jau vykdomi antskrydžiai, tačiau sakė, kad amerikiečių pajėgos jau pradėjo mėtyti paketus su vandens ir maisto atsargomis irakiečiams, mėginantiems išsigelbėti nuo sunitų kovotojų iš „Islamo valstybės“.

Pentagonas pranešė, kad iš JAV oro pajėgų lėktuvo C-17 ir dviejų C-130, kuriuos lydėjo du naikintuvai F/A-18, buvo išmesta tūkstančiai litrų geriamojo vandens ir 8 tūkst. paketų su maisto produktais ant Sindžaro kalno apsiaustai jezidų bendruomenei.

B.Obama pripažino, kad Jungtinės Valstijos negali imtis veiksmų kaskart, kai mato neteisybę, tačiau pabrėžė, jog oro smūgiai gali būti būtini siekiant apsaugoti kovotojų apsuptyje atsidūrusius civilius žmones.

„Būtent tai darome ant to kalno“, - pridūrė prezidentas.

Nepaisant šio ryžtingo pareiškimo, B.Obama stengėsi užtikrinti nuo karo pavargusius amerikiečius, kad jis - prezidentas, išvedęs amerikiečių pajėgas iš Irako, tikrai nesirengia įtraukti šalies į dar vieną karą.

„Amerikos kovinės pajėgos negrįš kovoti į Iraką, nes negali būti Amerikos karinio sprendinio didžiulei krizei Irake“, - pabrėžė jis.

B.Obama stojo prie Jungtinių Valstijų vairo pasiryžęs užbaigti Amerikos karinį dalyvavimą Irako konflikte. Per jo pirmąją kadenciją iš Irako buvo išvestos didžiulės amerikiečių sausumos pajėgos, kurios buvo toje šalyje nuo 2003-iųjų invazijos.

Tačiau pastaruoju metu džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS), kuri anksčiau buvo žinoma kaip „ Irako ir Levanto islamo valstybė“ (ISIL), pasiekti laimėjimai privertė B.Obamą sugrąžinti amerikiečių karinius patarėjus į Bagdadą įvertinti situacijos.

Sunitų ekstremistai kartu su kitomis sunitų kovotojų formuotėmis kariauja su Irako premjero Nuri al-Maliki (Nurio Malikio) šiitų vyriausybės pajėgomis ir pešmergų pajėgomis iš kurdų autonominio regiono.

Birželio pabaigoje IS paskelbė įkūrusi „kalifatą“ savo kontroliuojamose teritorijose Irake bei Sirijoje ir užėmė didelį Mosulo miestą. Pastarosiomis dienomis IS kovotojai įsitvirtino miestuose, kuriuose anksčiau gyveno krikščionys ir jezidai.

„Dabar žinau, kad Karakošo, Tal Kaifos, Bartelos ir Karamlešo miestuose nebeliko jų tikrųjų gyventojų ir kad juos dabar kontroliuoja kovotojai“, – Kirkuko ir Suleimanijos chaldėjų katalikų arkivyskupas Josephas Thomas (Džozefas Tomas) ketvirtadienį sakė naujienų agentūrai AFP.

Krikščionių Karakošo miestas yra tarp Mosulo, tapusio pagrindiniu džihadistų bastionu Irake, ir kurdų regiono sostinės Arbilio. Jame anksčiau gyveno apie 50 tūkst. žmonių.

Tal Kaifa, kurioje gyveno nemaža krikščionių bendruomenė ir šabakų mažumos atstovai, per naktį taip pat ištuštėjo.

„Praėjusią naktį girdėjau šūvius. Kai pažiūrėjau į lauką, pamačiau „Islamo valstybės“ karinę koloną... Jie skandavo „Allahu Akbar“ („Dievas (visų) didesnis“)“, - pasakojo vienas pabėgėlis, su kuriuo pavyko susisiekti telefonu Arbilyje.

Tuo tarpu keli tūkstančiai jezidų, senovinės ikiislamiškos religinės mažumos atstovų, kurie IS kovotojų buvo išvaryti iš savo gimtojo Sindžaro miesto, yra įstrigę aukštumų vietovėje.
Turkų pareigūnai pranešė, kad apie 800 namus palikusių sindžariečių atkeliavo į Turkiją.

Tuo tarpu kurdų separatistų Kurdistano darbininkų partija (PKK) nurodė, jog  evakavo kelias šeimas, užtikrinusi saugų koridorių į Siriją.

IS gyrėsi savo naujomis pergalėmis. „Mums malonu paskelbti islamo tautai apie naują Ninevės provincijos išvadavimą ir pamoką sekuliariems kurdams“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų