Gimdyti, viliantis, kad vaikas nebus invalidas, o gal nutraukti nėštumą? Moterys Kolumbijoje – nežinioje...
24 metų Margarita Rosa Barrios buvo šešias savaites nėščia, kai pajautė pirmuosius simptomus, kurie pasireiškia užsikrėtus Zikos virusu. Ji netrukus apsilankė pas gydytoją ir sužinojo, kad nutiko tai, kas blogiausia, – jai diagnozuotas užsikrėtimas šiuo virusu.
Margarita puikiai suprato, kad tai gali sukelti vaisiaus apsigimimus, t.y. vadinamąją mažagalvystę (mikrocefaliją), kuri jau diagnozuota tūkstančiams kūdikių Brazilijoje ir dėl kurios kaltinamas virusas, kurį platina Lotynų Amerikoje paplitę Aedes aegypti uodai.
Skaičiuojama, kad Kolumbijoje šiuo metu yra apie 3 tūkst. besilaukiančių moterų, kurios buvo ar yra užsikrėtusios Zikos virusu. Visoms joms kyla vienas ir tas pats klausimas – rizikuoti ir gimdyti, o gal rinktis abortą?
Kitaip nei Brazilijoje, Kolumbijoje leidžiama nutraukti nėštumą, tiesa, tik labai kraštutiniais atvejais, kurie yra griežtai reglamentuojami įstatymų. Abortą leidžiama daryti tik tais atvejais, jeigu moteris buvo išprievartauta, gimdymas gali sukelti rimtą pavojų moters sveikatai arba egzistuoja labai didelė rizika, kad kūdikis gali būti nesveikas.
O situacija dėl Zikos viruso šalyje darosi sudėtinga – prognozuojama, kad užsikrėtusiųjų juo skaičius šalyje gali išaugti iki daugiau nei pusės milijono. Jeigu taip nutiks, po Brazilijos Kolumbija taps antrąja pagal sergamumą šalyje visoje Lotynų Amerikoje.
Tiesa, valstybės prezidentas Juanas Manuelis Santosas ramino besilaukiančias kolumbietes – jis pažymėjo, kad kol kas nebuvo patvirtintas nei vienas mikrocefalijos ar vadinamojo Guillain-Barré sindromo atvejis Kolumbijoje. Kita vertus, pirmasis susirgimas Zikos virusu Kolumbijoje užfiksuotas tik pernai spalį, o Brazilijoje jau 2014 m. virusu buvo užsikrėtę per 1,5 mln. žmonių. Vadinasi, daugelis moterų Kolumbijoje, kurios galėjo užsikrėsti ar užsikrėtė Zikos virusu, kol kas dar negimdė, tad nėra ir įrodymų, patvirtinančių apie mikrocefaliją.
Įtampą sumažinti pabandė ir Kolumbijos sveikatos ministro pavaduotojas Fernandas Ruizas Gómezas. Pasak jo, nereikėtų skubėti daryti išvadas.
"Mes dar labai daug nežinome apie šį virusą. Galiu pasakyti tik tiek, kad, palyginti su Brazilija, mūsų situacija – kitokia. Ir yra daug kriterijų, pagal kuriuos mūsų ir brazilų atvejai skiriasi."
Lyg šiol abortų skaičius katalikiškoje Kolumbijoje nebuvo didelis, bet siaučiant Zikos viruso epidemijai nemažai moterų gali pasinaudoti įstatymo išlyga. Dalis sveikatos priežiūros įstaigų jau pranešė, kad suteiks moterims galimybę nutraukti nėštumą, jeigu jos to panorės ir jeigu bus nustatyta, kad vaisius pažeistas.
M.R.Barrios patvirtino, kad daktaras jai užsiminė apie tokią galimybę. "Taip. Manęs daktaras tiesiai šviesiai paklausė – ar aš esu pasirengusi, kad mano vaikas bus invalidas? Žinote, sunku to klausti motinos", – sakė ji.
Kita vertus, realybė yra tokia, kokia yra, – ne veltui Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) įspėjo, kad ryšys tarp Zikos viruso ir naujagimių apsigimimų – labai tikėtinas.
28 metų Vanesa jau apsisprendė, kad negimdys. Pasak jos, sprendimą nulėmė medikų verdiktas – apžiūrėję vaisių ultragarsu jie pastebėjo, kad yra labai didelė tikimybė, jog jau pasireiškė mikrocefalija.
"Ilgai verkiau, – prisipažino kolumbietė, kuri nenorėjo atskleisti pavardės, kad nebūtų smerkiama už šį poelgį. – Mes, Kolumbijos žmonės, esame katalikai, labai tikime Dievą. Deja, reikėjo apsispręsti... apsisprendėme, kad vaiko neturėsime.“
Mokslininkai sako, kad kol kas negali nei tvirtai įrodyti, nei paneigti hipotezės, esą Zikos virusas iš tiesų sukelia naujagimių apsigimimus. Kol kas tik vyrauja požiūris, kad ryšys yra, tačiau reikia laiko išsamiems tyrimams.
Kitas reikšmingas dalykas – net jeigu Zika iš tiesų sukelia mikrocefaliją, niekas negali prognozuoti, kokio lygio apsigimimai yra tikėtini.
Kolumbijoje Zikos protrūkis paskelbtas 250 miestų. Cúcutos miestas, esantis netoli sienos su Venesuela – vienas iš jų. Teritorijoje, kur įsikūręs šis miestas, yra labai išplitę virusą platinantys uodai. Tad, daugelis miestiečių arba patys buvo pasigavę šį virusą, arba pažįsta ką nors, kas užsikrėtė.
Cúcutos mieste įsikūrusi stovykla, kurioje gyvena benamiai – juos pernai iš Venesuelos išprašė šios šalies pareigūnai. Karakaso teigimu, kolumbiečiai neturėjo būtinų dokumentų būti šalyje.
Ši stovykla, vietinių teigimu, – tikra virusų veisykla, žmonės čia ne tik gyvena susispaudę it silkės statinėje, bet čia knibžda ir įvairių parazitų, tarp jų – Aedes aegypti uodų. Stovykloje gyvena ir dvi besilaukiančios moterys – kol kas, kaip sakė, nė viena iš jų neužsikrėtė Zikos virusu, tačiau abi pripažino, kad daugelis stovyklos gyventojų arba buvo užsikrėtę, arba vis dar nešioja šį virusą.
Kolumbijos vyriausybė įspėjo moteris, kad šios neplanuotų nėštumų bent jau iki 2018 m., kai, kaip tikimasi, virusas bus suvaldytas.
Tropinių ligų specialistas iš Kolumbijos Ivánas Darío Vélezas nusiteikęs optimistiškai. Jis atlieka bandymus su parazitais ir, anot jo, infekavus juos bakterijomis, regis, pavyko sukurti imuninę sistemą, kuri ateityje galbūt leis pažaboti Zikos virusą.
"Mane džiugina rezultatai... ką tik atlikome eksperimentus su uodais, kurie nešioja virusą, ir jie pavyko" , – patvirtino jis.
Vis dėlto Cúcutos ligoninės vyriausiasis gydytojas Juanas Agustínas Ramírezas pažymėjo, kad moterys neturi laiko laukti, kol virusas išnyks. Besilaukiančios moterys dabar sudaro apie 80 proc. ligoninės pacientų.
M.R.Barrios – viena iš jų, tiesa, ji kol kas rami – daktarų teigimu, jokių vaisiaus pažeidimų nėra. Vis dėlto moteris nuolatos lankosi ligoninėje – tikrina, ar vaisiui nepasireiškė mikrocefalija.
Kita vertus, net jeigu gims ir nesveikas vaikas, ji jo neišsižadės..." Jeigu Dievas taip norėjo, vadinasi, taip turėjo būti", – sakė ji.
Naujausi komentarai