Taip teigiama operatyvinės komandos „Pietūs“ pranešime.
„Južnobugo krypties operatyvinėje zonoje padėtis stabiliai sunki, bet kontroliuojama. Tęsiamas priešo atsargų ir rezervų naikinimas, komandų postų naikinimas ir transporto kelių ugnies kontrolė“, – rašoma pranešime.
Anot operatyvinės komandos, priešo kariuomenė desperatiškai priešinasi.
„Stengdamasis išlaikyti gynybą sausumoje, priešas tęsia artilerijos ir minosvaidžių apšaudymą, taip pat oro ir raketų atakas prieš mūsų pozicijas, civilių gyvenvietes, vietinius gyventojus. Tris kartus per dieną naikintuvai ir atakos lėktuvai pradėjo raketų atakas į mūsų pozicijas Berislavo srityje, bet nuostolių nepridarė. Vienas iš atakos lėktuvų buvo nugalėtas. Rezultatai tikslinami“, – pažymima pranešime.
Priešas 500 kilogramų sveriančiomis sprogstamosiomis bombomis subombardavo Mykolajivo sritį, kur buvo sužeistas vienas civilis.
„Mūsų orlaivis smogė 18 kartų į tvirtoves, sandėlius su šaudmenimis, kuru ir tepalais bei į logistikos ir transporto įrenginius. Raketų ir artilerijos padaliniai atliko daugybę ugnies misijų devyniuose valdymo punktuose, dvejose keltų perėjose, dvejų bepiločių orlaivių valdymo punktuose“, – pažymima pranešime.
Ugniagesių kontrolė ant Antonovskio, Kakhovskiy ir Daryevskiy tiltų tęsiasi.
V. Zelenskis: rusų okupantai neįsileido žurnalistų į Zaporižios AE kartu su TATENA
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad okupantai TATENA misiją Zaporižios atominėje elektrinėje bando paversti betiksle ekskursija po stotį.
Tai jis pareiškė ketvirtadienio vakaro vaizdo žinutėje.
„TATENA misija atvyko į Zaporižios AE. Smagu pats faktas, nepaisant visų Rusijos kariuomenės provokacijų ir ciniško „Energodaro“ ir atominės elektrinės teritorijos apšaudymo. Ukraina padarė viską, kad ši misija įvyktų, bet blogai, kad okupantai bando šią TATENA misiją paversti bevaise ekskursija po stotį. Tikiu, kad tam bus užkirstas kelias“, – kalbėjo šalies vadovas.
V. Zelenskio teigimu, šioje situacijoje pagrindinis dalykas yra tai, kad misijos atstovai, nepaisant nuolatinių apšaudymų, Rusijos kariuomenės ir ginkluotės buvimo stotyje bei patyčių, „turėjo valios padaryti objektyvias išvadas“ dėl situacijos stotyje.
„Turime aiškių įrodymų, kad Rusija padarė daug ciniškų dalykų, kad apgautų misiją, tarp jų – ir Energodaro gyventojų bauginimas. Okupantai privertė žmones meluoti TATENA atstovams...“ – sakė Ukrainos prezidentas.
Jis pridūrė, kad per susitikimą su TATENA generaliniu direktoriumi Rafaeliu Grossi ir misijos nariais Kyjive, šalys susitarė, kad misiją lydės Ukrainos ir tarptautiniai žurnalistai.
„Nepriklausomi žurnalistai, kad pasaulis pamatytų tiesą, kas iš tikrųjų vyksta. Deja, taip neįvyko, nors buvo žadėta. Okupantai žurnalistų neįsileido – suorganizavo minią savo propagandistų. TATENA atstovai neapsaugojo nepriklausomos žiniasklaidos atstovų“, – sakė V. Zelenskis.
Šalies vadovas viliasi, kad iš stotyje susiklosčiusių aplinkybių misija vis tiek padarys objektyvias išvadas.
„Pagrindinis dalykas, kuris turi įvykti, yra stoties teritorijos demilitarizavimas. Tai yra Ukrainos ir tarptautinių pastangų tikslas“, – pridūrė jis.
V. Zelenskis pabrėžė, kad kai Rusijos kariškiai pagaliau paliks teritoriją kartu su ginklais ir amunicija bei nustos apšaudyti Energodarą ir kaimyninius regionus bei kitas provokacijas, stotis galės grįžti prie saugaus veikimo, kuris visada buvo kontroliuojamas Ukrainos.
„Enerhoatom“: Rusija TATENA misijai duoda iškreiptą informaciją dėl padėties Zaporižios AE
Rusai visais įmanomais būdais bando neleisti Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) misijos nariams pamatyti realios padėties Zaporižios atominėje elektrinėje, per susirašinėjimo platformą „Telegram“ paskelbė Ukrainos branduolinės energetikos agentūra „Enerhoatom“.
„Rašistai meluoja, manipuliuoja ir iškraipo tikrąją padėtį Zaporižios AE, skleidžia tik jiems naudingą informaciją apie TATENA misijos vizitą. Rusų okupantai deda visas pastangas, kad TATENA misija neturėtų galimybės pamatyti realią padėtį Zaporižios AE. Jie skleidžia manipuliuojamą ir melagingą informaciją apie šį apsilankymą“, – pabrėžė „Enerhoatom“.
Agentūros teigimu, į elektrinę atvykusių „žiniasklaidos priemonių iš viso pasaulio“ didžioji dauguma yra rusų propagandistai.
„Autobusų su ukrainiečių ir užsienio žurnalistais, bandžiusių per Ukrainos teritoriją patekti į Zaporižios AE drauge su TATENA misija, rašistai nepraleido patikrinimo poste“, – nurodė „Enerhoatom“.
Pranešime taip pat pažymima, kad „okupantai meluoja, iškraipo faktus ir įrodymus, liudijančius apie jų [vykdomus] elektrinės apšaudymus, taip pat Zaporižios AE infrastruktūros pažeidimų pasekmes“, ir dėl to kaltina Ukrainos ginkluotąsias pajėgas.
„Visus savo nulemtus branduolinės ir radiacinės saugos pažeidimus jie bando paslėpti po melu ir manipuliacijomis. Rašistai neįleido misijos į Zaporižios AE krizių [valdymo] centrą, kur dabar yra rusų kariškiai, kurių neturėjo matyti TATENA atstovai. Tai yra, dalį ginkluotų rusų okupantų atominėje elektrinėje paprasčiausiai „paslėpė“. Misijai surengė iš anksto suplanuotą ir surežisuotą šou, esą „Enerhodaro gyventojai skundžiasi Ukrainos ginkluotųjų pajėgų apšaudymais“. Tiksliau – pasakoja apie apšaudymus, kuriuos grobikai atkakliai priskiria gynėjams ukrainiečiams“, – sakoma pranešime.
Ukrainos branduolinės energetikos agentūra taip pat pažymi, jog rusai tyčia nuslopino mobilųjį ryšį ir internetą Zaporižios AE mieste palydove Enerhodare, kad nebūtų galima perduoti nuotraukų ir filmuotos medžiagos iš elektrinės ir miesto.
„Dirbti Zaporižios AE rašistai leido tik operatoriams, reikšmingai apribojo žmonių buvimą ten, kur juda TATENA delegacijos nariai. Suprantame, kad tokiomis sąlygomis TATENA bus sunku objektyviai įvertinti padėtį Zaporižios AE. Pabrėžiame, kad neįmanoma įvykdyti visų misijos rekomendacijų dėl branduolinio ir radiacinio saugumo atkūrimo elektrinėje, kol ją kontroliuoja rusų okupacinės pajėgos“, – apibendrino „Enerhoatom“.
Kaip pranešta, rusų pajėgos Zaporižios AE ir Enerhodarą užėmė kovo 4 dieną. Rusija atsisako sukurti demilitarizuotą zoną aplink elektrinę. Ukraina praneša, kad nuo rugpjūčio pradžios rusų pajėgos periodiškai apšaudo atominę elektrinę ir teritoriją aplink ją.
Rusija savo ruožtu dėl apšaudymų kaltina Ukrainą.
Ukrainos vyriausybės prašymu TATENA surengė misiją į Zaporižios AE. Kyjivas iš pradžių baiminosi, kad TATENA vizitas legitimizuos Rusijos okupaciją, bet vėliau išreiškė visišką palaikymą tokiai misijai.
14 tarptautinių ekspertų misijai vadovauja TATENA generalinis direktorius Rafaelis Grossi (Rafaelis Grosis). Didžiausią dėmesį misija skirs trims dalykams: fizinei apsaugai, branduoliniam saugumui, garantijoms dėl branduolinių medžiagų neplitimo.
Misijos vizito išvakarėse paaiškėjo, kad per Zaporižios AE apšaudymą suveikė avarinė apsaugos sistema ir buvo išjungtas 5-asis elektrinės blokas. Rusai paskelbė, kad Enerhodaras liko be elektros.
TATENA delegacija į Zaporižios AE atvyko ketvirtadienį. R. Grossi pareiškė, kad jo agentūra sieks nuolatinio savo atstovų buvimo Zaporižios AE.
JAV pareigūnai surengė kratas su rusų milijardieriumi siejamuose objektuose
JAV teisėsaugos pareigūnai ketvirtadienį atliko kratas dviejuose Niujorko objektuose, siejamuose su Rusijos milijardieriumi Viktoru Vekselbergu, artimu prezidento Vladimiro Putino sąjungininku, kuriam taikomos sankcijos, pranešė televizija „NBC News“.
Pasak pranešimo, federaliniai agentai ir vietos policijos pareigūnai iš vieno buto prestižinėje Manhatano Parko aveniu ir namo prabangiomis vasarvietėmis netoli Niujorko garsėjančiame Hamptone išėjo nešini dėžėmis.
Abi šios nuosavybės siejamos su V. Vekselbergu, nurodė NBC, remdamasi JAV iždo departamento duomenimis.
Pareigūnai taip pat atlieka kratas vienu adresu Majamio Fišerio saloje, kuris, kaip manoma, yra susijęs su V. Vekselbergu, pranešė NBC.
V. Vekselbergas yra Maskvoje įsikūrusio konglomerato „Renova Group“ vadovas ir vienas iš rusų oligarchų, kuriems po Maskvos pajėgų invazijos į Ukrainą paskelbtos sankcijos.
Dėl taikomų sankcijų buvo įšaldytas V. Vekselbergo turtas JAV ir Amerikos bendrovėms uždrausta plėtoti verslą su juo ir jo bendrovėmis.
JAV teisingumo departamentas taip pat atlieka tyrimą dėl bankinio sukčiavimo, tačiau jokie kaltinimai jam nepareikšti, pranešė NBC.
Balandį Ispanijos pareigūnai JAV vyriausybės prašymu areštavo V. Vekselbergui priklausančią 90 mln. eurų vertės jachtą.
78 metrų ilgio jachta „Tanga“ buvo areštuota Viduržemio jūros Maljorkos Palmos uoste, sakoma tuo metu paskelbtame Ispanijos policijos pajėgų pareiškime.
Kremlius „labai teigiamai“ vertina TATENA inspektorių atvykimą į Zaporižios AE
Kremlius penktadienį pareiškė, kad „labai teigiamai“ vertina Jungtinių Tautų atominės energetikos programų priežiūros agentūros inspektorių atvykimą į Rusijos pajėgų kontroliuojamą Zaporižios atominę elektrinę pietų Ukrainoje.
„Apskritai labai teigiamai vertiname tai, kad nepaisant visų sunkumų ir problemų... komisija atvyko ir pradėjo darbą“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
Tačiau jis pridūrė, kad vertinti JT komandos darbą „dar anksti“.
„Svarbiausia, kad misija atvyko“, – sakė D. Peskovas.
Ukrainos branduolinės energetikos agentūra „Enerhoatom“ anksčiau penktadienį pareiškė, kad rusai visais įmanomais būdais bando neleisti Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) misijos nariams pamatyti realios padėties Zaporižios atominėje elektrinėje.
„Rašistai meluoja, manipuliuoja ir iškraipo tikrąją padėtį Zaporižios AE, skleidžia tik jiems naudingą informaciją apie TATENA misijos vizitą. Rusų okupantai deda visas pastangas, kad TATENA misija neturėtų galimybės pamatyti realią padėtį Zaporižios AE. Jie skleidžia manipuliuojamą ir melagingą informaciją apie šį apsilankymą“, – pabrėžė „Enerhoatom“.
Agentūros teigimu, į elektrinę atvykusių „žiniasklaidos priemonių iš viso pasaulio“ didžioji dauguma yra rusų propagandistai.
„Autobusų su ukrainiečių ir užsienio žurnalistais, bandžiusių per Ukrainos teritoriją patekti į Zaporižios AE drauge su TATENA misija, rašistai nepraleido patikrinimo poste“, – nurodė „Enerhoatom“.
Pranešime taip pat pažymima, kad „okupantai meluoja, iškraipo faktus ir įrodymus, liudijančius apie jų [vykdomus] elektrinės apšaudymus, taip pat Zaporižios AE infrastruktūros pažeidimų pasekmes“, ir dėl to kaltina Ukrainos ginkluotąsias pajėgas.
TATENA inspektorių komanda, vadovaujama agentūros generalinio direktoriaus Rafaelio Grossi (Rafaelio Grosio), ketvirtadienį apsilankė Zaporižios AE – didžiausioje Europos branduolinėje jėgainėje, kurią Rusijos pajėgos užėmė kovo mėnesį, netrukus po įsiveržimo į Ukrainą.
Rusija ir Ukraina kaltina viena kitą dėl Zaporižios AE komplekso ir jo apylinkių apšaudymų, sustiprinusių nerimą visame pasaulyje dėl galimo branduolinio incidento.
TATENA misijos vizito išvakarėse paaiškėjo, kad per Zaporižios AE apšaudymą suveikė avarinė apsaugos sistema ir buvo išjungtas 5-asis elektrinės blokas. Rusai paskelbė, kad Enerhodaras liko be elektros.
Praėjusią savaitę dėl gaisro šalimais esančios šiluminės elektrinės pelenų sąvartų aikštelėje Zaporižios jėgainė buvo atjungta nuo Ukrainos elektros tinklo, todėl regione nutrūko elektros energijos tiekimas. Tai sustiprino nuogąstavimus, kad gali įvykti dar viena branduolinė katastrofa, panaši į 1986 metais įvykusią tragediją Černobylyje.
1986 metais Ukrainos šiaurėje esančioje Černobylio atominėje elektrinėje įvyko iki šiol didžiausia branduolinė katastrofa, sprogus vienam iš jos reaktorių ir atmosferoje pasklidus didžiuliam kiekiui radioaktyvių teršalų.
Po ketvirtadienio vizito Zaporižios AE liko keli TATENA komandos nariai.
ES paskelbė sankcijas dar trims Rusijos parlamentarams
Europos Sąjunga ketvirtadienį paskelbė sankcijas dar trims Rusijos parlamentarams dėl jų vaidmens invazijoje į Ukrainą.
Kaip per platformą „Telegram“ penktadienį pranešė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio administracijos vadovas Andrijus Jermakas, į „juodąjį“ sąrašą įtraukti žemųjų parlamento rūmų – Valstybės Dūmos – deputatai Ala Poliakova ir Antonas Tkačiovas, taip pat senatorius Valerijus Ponomariovas.
Bendrijos oficialiajame leidinyje nurodoma, kad A. Poliakova ir A. Tkačiovas balsavo už rezoliuciją dėl kreipimosi į Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną dėl būtinybės pripažinti apsišaukėliškas ir beveik niekieno nepripažintas Donecko ir Luhansko „liaudies respublikas“ (DLR ir LLR), tad šie asmenys „rėmė ir įgyvendino veiksmus ir politiką, kuriais kenkiama Ukrainos teritoriniam vientisumui, suverenitetui ir nepriklausomybei, ir toliau destabilizavo Ukrainą“.
V. Ponomariovui sankcijos paskelbtos, nes jis ratifikavo Vyriausybės sprendimus dėl Rusijos draugystės, bendradarbiavimo ir savitarpio pagalbos sutarčių su DLR bei LLR.
Baudžiamosios priemonės, be kita ko, apima draudimą atvykti į ES.
Į šį sąrašą jau įtraukta apie 100 organizacijų ir daugiau kaip 1 tūkst. asmenų, tarp jų – Rusijos politikai, žiniasklaidos atstovai ir stambių bendrovių vadovai.
G-7 sieks skubiai nustatyti rusiškos naftos kainų viršutinę ribą
Didžiojo septyneto (G-7) valstybės, siekdamos sugriežtinti Maskvai taikomas sankcijas, penktadienį pareiškė, kad „skubiai“ sieks nustatyti rusiškos naftos kainų viršutinę ribą.
„Įsipareigojame skubiai baigti rengti ir įgyvendinti šią priemonę“, – sakoma G-7 finansų ministrų pareiškime, nenurodant viršutinės ribos dydžio.
„Rusija gauna ekonominę naudą iš karo sukelto neapibrėžtumo energijos rinkose ir gauna didelį pelną iš naftos eksporto, todėl norime tam ryžtingai pasipriešinti“, – spaudos konferencijoje sakė Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris (Kristianas Lindneris).
G-7 šalys nori „apriboti Rusijos pajamas ir sumažinti ekonominę žalą mūsų visuomenėms“, sakė Ch. Lindneris.
Jis pridūrė, kad kainų viršutinės ribos nustatymo tikslas – „sustabdyti svarbų agresijos karo finansavimo šaltinį ir sustabdyti pasaulinių energijos kainų augimą“.
Be to, G-7 pranešime nurodoma: „Norime suburti plačią koaliciją, kad ji būtų kuo veiksmingesnė, ir raginame visas šalis, kurios vis dar siekia importuoti rusišką naftą ir naftos produktus, įsipareigoti tai daryti tik tokiomis kainomis, kurios yra lygios arba mažesnės už viršutinę kainų ribą.“
Kaip pranešama, pradinė rusiškos naftos kainų viršutinė riba bus nustatyta „remiantis įvairiais techniniais duomenimis“, o jos veiksmingumas bus „atidžiai stebimas“.
Septynių labiausiai išsivysčiusių valstybių grupės lyderiai birželio pabaigoje susitarė siekti įvesti naftos pardavimo kainų „lubas“, tokiu būdu užgniaužiant Maskvai pajamų šaltinį, reikalingą karui Ukrainoje finansuoti, taip pat sumažinti pasaulines energijos kainas.
Pasak JAV iždo sekretorės Janet Yellen (Džanet Jelen), priemonės tikslas yra neleisti Kremliaus šeimininkui Vladimirui Putinui gauti lėšų, reikalingų tęsti karą Ukrainoje ir remti Rusijos ekonomiką.
Vienas G-7 grupės pareigūnas praėjusio mėnesio pabaigoje paaiškino, kad maksimali kaina išliks didesnė už gavybos savikainą, todėl Maskvai nebus ekonomiškai prasminga nutraukti pardavimus naftą importuojančioms šalims.
„Žinome, kad yra didelis skirtumas tarp gamybos kainos ir to, ką šiandien gauna Rusija“, – žurnalistams teigė pareigūnas, pažymėdamas, kad tikslas yra „sukurti ekonomines paskatas Rusijai toliau gaminti naftą, bet tuo pačiu metu neleisti jai gauti perteklinių pajamų“.
Pareigūnas pripažino, kad planas turi būti baigtas iki gruodžio 5 dienos, kai įsigalios ES draudimas draudikams ir perdraudikams apdrausti rusiškos naftos transportavimą.
Vašingtonas siekia susitarti dėl šio draudimo išimčių taikymo naftos, kuri bus parduodama už mažesnę nei viršutinė kainą, transportavimo draudimui.
Didžiausias iššūkis yra pasiekti, kad kuo daugiau šalių sutiktų su viršutine kainų riba ir manoma, kad šis klausimas bus pagrindinė Didžiojo dvidešimtuko (G-20) lyderių diskusijų tema susitikime Balyje lapkričio 15 ir 16 dienomis.
Okupantai negali kaupti rezervų Chersono regione
Okupuotose Chersono srities teritorijose rusų kariai nebegali kaupti rezervų – pakenkta jų logistikai, rašo UNIAN.
Tai pareiškė Ukrainos gynybos pajėgų Jungtinio koordinuojančio spaudos centro vadovė Natalija Gumeniuk.
Ji teigė, kad regione išlieka „tam tikri transporto maršrutai“, kuriais okupantai hipotetiškai gali pasinaudoti. Tuo pačiu metu juos visus kontroliuoja Ukrainos ginkluotųjų pajėgų ugnis.
Ukrainos kariai tiksliai ir reguliariai naikina amunicijos sandėlius ir pontonines perėjas pietuose. Taisumenkina įsibrovėlių logistiką – jie negali sukurti atsargų.