Pereiti į pagrindinį turinį

Lenkijoje – kilometrinės Ukrainos pabėgėlių spūstys: pro langus matėme, kaip žudo mūsų vaikus

2022-03-07 13:58
DMN inf.

Sparčiausiai auganti pabėgėlių krizė nuo Antrojo pasaulinio karo laikų – taip Jungtinės Tautos apibūdina bėgančiųjų iš Ukrainos skaičių. Šalį paliko jau daugiau nei pusantro milijono žmonių. Prie Ukrainos ir Lenkijos sienų formuojasi kilometrinės spūstys, tad skaičius dar augs, praneša LNK.

Skuba į pagalbą pasienyje

Praėjo daugiau nei savaitė po Rusijos invazijos į Ukrainą. Medykoje – vienas pagrindinių Lenkijos ir Ukrainos pasienio postų. Lenkijos sieną kirto jau beveik milijonas žmonių. Dauguma – moterys su vaikais, vyresnio amžiaus žmonės. Vyrai dėl visuotinės mobilizacijos su šeimomis atsisveikina prie sienos.

„Dėl šio karo esame šoke, mes slėpėmės rūsiuose, slėptuvėse, vaikai verkė. Siaubinga“, – atviravo pabėgėlė Liudmyla.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

Pirmomis karo dienomis į Lenkiją atvykę ukrainiečiai jau pradėjo savanoriauti netoli pasienio. Igoris iš Ukrainos pabėgo tik kilus neramumams, dabar dalija SIM korteles į Europą atvykusiems ukrainiečiams.

„Čia yra SIM kortelės, skirtos visiems atvykusiems ir kirtusiems Lenkijos sieną. Kortelės jau yra su neribotomis minutėmis ir internetu, kad žmonės galėtų paskambinti tiems, kurie liko Ukrainoje“, – aiškino Igoris.

Lenkijos pareigūnų darbas prie sienos – sustiprintas. Į pagalbą ukrainiečiams skuba ir patys lenkai. Viačeslavas su šeima pabėgusius iš karo vaišina lėkšte sriubos.

Pasienio punkte automobilių srautas nenutrūkstantis. Į Lenkiją įvažiuoja pilni autobusai, jie paima prie sienos laukiančias ukrainiečių šeimas. Į Ukrainą vyksta sunkvežimiai su humanitarine pagalba.

Šalia mūsų sprogo raketa – skrido ir pataikė į namo kampą. Visa tai vyko mūsų akyse.

Siūlo pavėžėti iki Lietuvos

Autobusai juda už dešimties kilometrų esančio Peremyšlio miestelio link – jame nuolat gyvena kiek daugiau nei 50 tūkst. žmonių. Šiuo metu čia esančiųjų skaičius gali siekti kelis kartus daugiau.

Automobilių aikštelė šalia vis dar statomo prekybos centro virtusi pabėgėlių priėmimo centru. Dalis vyksta giliau į Europą, dalies vyksta pasiimti giminaičiai. Čia autobusai – su įvairiausiomis kryptimis: Varšuva, Paryžius, Berlynas, Miunchenas... Kitiems, bėgantiems nuo karo ir pasiėmusiems tik svarbiausius daiktus, dar tenka svarstyti, ką daryti toliau. Atvykusiems dalijami drabužiai ir maistas.

„Kaip čia galima jaustis, kai tavo namai sunaikinti? Man labai liūdna. Aš noriu stoti į kovą su ukrainiečiais, su savo broliais prieš žmones, kurie įsiveržė į mūsų žemę, bet aš turiu tris vaikus, kurie labai bijo. Mano mergaitė matė ir girdėjo sprogdinimus šalia namų, jai dar sunku atsigauti. Dėl to ir atvykau su jomis į Lenkiją“, – apgailestavo pabėgėlis Zubei.

Zubei su šeima vyksta į Vokietiją, ten turi giminaičių. Sakė, pirmiausia nori būti užtikrintas, kad šeima bus saugi. Galiausiai ketina grįžti atgal į Ukrainą.

„Kaip mūsų prezidentas pasakė: jei mes nekovosime, jie galiausiai ateis į Europą, todėl šiuo metu mes aukojamės. Mūsų kariai aukojasi dėl Europos ateities“, – tikino Zubei.

Scanpix nuotr.

Automobilių aikštelėje gausu palapinių, kur iš įvairių šalių atvykę lenkai bando savaip prisidėti prie pagalbos ukrainiečiams. Vieni ruošia maistą, dalija drabužius, kiti organizuoja tolesnį transportą.

„Mano komanda ir aš nesame iš Lenkijos, mes esame iš Sirijos. Puikiai žinome, ką reiškia bėgti nuo karo. Anąkart Lenkija mus priėmė, dabar mes dėkojame jai ir padedame ukrainiečiams“, – kalbėjo savanoris Rafaelis.

Šiuo metu Peremyšlio miestelyje veikia ne vienas pabėgėlių registracijos centras. Vienas jų įsikūręs centrinėje miesto stotyje. Savanoriai iš įvairiausių Europos vietų atvyksta autobusais paimti nuo karo bėgančių žmonių.

Į už tūkstančio kilometrų esantį Peremyšlį Laurynas ir Benediktas atvyko dviem autobusais. Jie ukrainiečiams siūlė pavėžėjimą į Lietuvą.

„Vieną ekipažą su aštuoniais žmonėmis jau išsiuntėme. Dabar turime vietos septyniems žmonėms. Norinčių tikrai daug, pagrinde – moterys su vaikais. Norime padėti kiekvienam, aišku, tiek neturime vietos“, – pripažino savanoris Laurynas.

Vyrai važiavo visą naktį. Kai tik surinks pakankamai žmonių, suks atgal į Vilnių.

„Iš tikrųjų skaudu matyti tokią situaciją, ypač XXI amžiuje. Iš tikrųjų, šokas buvo visam pasauliui. Stengiamės padėti, kuo tik galime. Dėl šios priežasties ir atvažiavome į šitą vietą padėti karo nuskriaustiems žmonėms“, – sakė Benediktas.

Mano mergaitė matė ir girdėjo sprogdinimus šalia namų, jai dar sunku atsigauti.

Pasiryžę grįžti atgal į karą

Kiti, dar prieš vykdami į Lenkiją, jau sutarė su giminaičiais Europoje, kad juos pasiims. Valentina įsitikinusi, kad jos namai šalia Kyjivo jau sugriauti. Ji su motina vyks į Vokietiją, kur šiuo metu dirba jos vyras, tačiau tikisi, kad tai – tik laikinas sprendimas.

„Mes pro savo langus matome, kaip jie žudo mūsų vaikus ir senelius. Tai tiesa. Aš niekaip nesuprantu, kaip žmonėms gali atrodyti, kad jie neša kažkokią taiką. Tai melas. Klausykite, rusai: mes nenorime jūsų savo šalyje, visi jūsų nekenčia, jūs griaunate šeimas ir visą Ukrainą. Pasauli, prašau, padėk mums – mums to reikia“, – kalbėjo pabėgėlė Valentina.

Olga atvyko iš Donecko srities. Ant jos rankų – neseniai gimęs sūnus. Olgos sesuo gyvena Prahoje. Moteris tikisi bent laikinai ten apsistoti.

„Sėdi Charkivas, Kyjivas – visi sėdi rūsiuose. Ir visi bėga. Kyjivas apsuptas, bombarduojamas“, – dalijosi prisiminimais Olga.

Tačiau dalis žmonių grįžta atgal į Ukrainą – jie grįžta namo, nes yra pasiruošę toliau kovoti už Ukrainą. Vyrai pasienyje atsisveikina su žmonomis ir vaikais. Svitlana taip pat ką tik atsisveikino su vyru. Jis grįžta atgal kautis už Ukrainos laisvę.

„Šalia mūsų sprogo raketa – skrido ir pataikė į namo kampą. Visa tai vyko mūsų akyse, mes iškart nusileidome į rūsį. Paskui po truputį išeidavome pavalgyti, nusiprausti, nusimaudyti. Dabar nežinau, kas ten vyksta“, – kalbėjo Svitlana.

Europos Sąjunga teikia pirmąją 500 mln. eurų humanitarinės pagalbos dalį karo pabėgėliams ir užtikrina, kad jie turės teisę Europos Sąjungoje gyventi bent metus.

Daugiau naujienų