Pereiti į pagrindinį turinį

Rusų vertelgos aptarnavo kriminalinį pasaulį

2024-12-07 18:00
„Kauno dienos“, BBC inf.

Jungtinės Karalystės (JK) Nacionalinė kriminalinė agentūra (NAC) atsekė sudėtingas schemas, kuriomis naudojasi teroristinė valstybė. Sužlugdyta operacija „Destabilizacija“ į istoriją bus įrašytas kaip dar vienas Rusijos hibridinio karo prieš Vakarus projektas.

Nusikaltimas: NCA atsekė grupę veikėjų iš Rusijos, kurie padėjo kriminaliniam pasauliui legalizuoti įspūdingas pinigų sumas.
Nusikaltimas: NCA atsekė grupę veikėjų iš Rusijos, kurie padėjo kriminaliniam pasauliui legalizuoti įspūdingas pinigų sumas. / Vaizdo įrašo stop kadras

Neskubėjo viešinti

Tyrimo metu nustatyta, kad nusikalstamo tinklo pagrindą sudarė dvi organizacijos: „Smart“ ir „TGR Group“. Tinklas daugiausia užsiėmė nusikalstamų grupuočių pinigų plovimu Didžiojoje Britanijoje, Artimųjų Rytų šalyse, Pietų Amerikoje ir pačioje Rusijoje.

Atskleistas tinklas buvo susijęs su narkotikų verslu, išpirkos reikalaujančios programinės įrangos kūrimu bei gamyba ir šnipinėjimu. NCA teigimu, skirtingose šalyse buvo suimti 84 asmenys, daugelis jau atlieka laisvės atėmimo bausmes. Taip pat buvo konfiskuota daugiau nei 20 mln. svarų sterlingų grynaisiais pinigais ir kriptovaliuta.

Rusijos tinklo neutralizavimo operacija tarptautinių specialiųjų tarnybų dokumentuose žymima kaip „Operation Destabilize“ – „Operacija Destabilizacija“.

„Pirmą kartą mums pavyko atskleisti ryšius tarp Rusijos elito, slaptų kibernetinių nusikaltėlių turtuolių ir narkotikų prekybos gaujų, veikiančių JK gatvėse. Juos jungianti gija – „Smart“ ir „TGR Group“ – iki šiol buvo nematoma“, – britų žiniasklaida citavo agentūros specialiųjų operacijų skyriaus generalinį direktorių Robą Jonesą.

Tyrimas daugiausia vyko 2022–2023 metais, tačiau, suderinus su JAV valdžia, jo rezultatus nuspręsta paskelbti tik dabar – tą dieną, kai JAV Iždo departamento Užsienio turto kontrolės biuras (OFAC) paskelbė sankcijas nusikalstamam tinklui vadovavusiems rusams ir kelioms įmonėms.

Aptarnavo šešėlį

„Smart“ ir „TGR Group“ teikė pinigų plovimo paslaugas keliems tarptautiniams nusikalstamiems sindikatams, užsiimantiems neteisėta narkotikų ir šaunamųjų ginklų prekyba JK ir visame pasaulyje. Tinklas gaudavo pinigus vienoje šalyje ir išduodavo jų ekvivalentą kitoje, dažnai keisdamas kriptovaliutą į grynuosius. Taip buvo optimizuojami pinigų srautai ir plaunama valiuta.

Ši paslauga teikė abipusę naudą: supaprastino Vakaruose veikiančių nusikalstamų grupuočių generuojamų grynųjų pinigų judėjimą, tuo pačiu metu plovė kriptovaliutą kibernetiniams nusikaltėliams ir padėjo Rusijos oligarchams ir elitui išvengti sankcijų.

Tinklas turėjo gilias šaknis Rusijoje. Britų valdžios institucijos mano, kad „Smart“ ir „TGR Group“ yra tvirtai susieta su Rusijos finansų sektoriumi. Dažniausiai pinigų srautai tiesiogiai į Rusiją ar iš jos būdavo nukreipiami per Artimuosius Rytus, o iš viso tinklas veikė daugiau nei 30 šalių.

Ilgainiui nusikaltėliai ėmė jaustis nelabai saugiai, nes šių metų vasaros pabaigoje rusiškai kalbantys plovimo tinklai Londone ėmė taikyti aukštus komisinių mokesčius. Ši veikla taip pat buvo ypač brangi tinklams, kurie veikia su labai mažomis pelno maržomis – dažnai ima tik 3 proc. komisinių nuo išplaunamų sumų.

Atsekti padėjo pandemija

Operacijos centras buvo JK. Tyrėjai stebėjo visoje šalyje vykstančius mainus, kai iškart po gatvės lygio grynųjų pinigų perdavimo sekdavo tokios pat vertės kriptovaliutos judėjimas.

Gavusios kriptovaliutą mainais už savo grynuosius pinigus, nusikalstamos grupuotės virtualią valiutą reinvestuodavo į savo neteisėtą verslą, pirkdamos daugiau narkotikų ar ginklų ir išvengdamos būtinybės pervežti grynuosius iš vienos valstybės į kitą.

„Smart“ vadovauja Ekaterina Zhdanova, kuri glaudžiai bendradarbiavo su Khadzi-Murat Magomedovu ir Nikita Krasnovu – trijulės pilietybės ataskaitoje nenurodytos. „TGR Group“ vadovas – iš Rusijos kilęs Ukrainos pilietis George'as Rossi, jo pavaduotoja Elena Chirkinyan ir Latvijos pilietis Andrejs Bradens (taip pat žinomas kaip Andrejs Carenoks). Visiems šešiems JAV OFAC dabar pritaikė sankcijas.

Pavyko atskleisti ryšius tarp Rusijos elito, slaptų kibernetinių nusikaltėlių turtuolių ir narkotikų prekybos gaujų, veikiančių Jungtinės Karalystės gatvėse.

Pėdsakus, atvedusius į sudėtingą pinigų plovyklą, pareigūnai aptiko po to, kai per pandemiją 2021 m. narkotikų prekeiviai visoje Europoje ėmė masiškai perkelti dideles grynųjų pinigų sumas iš gatvės prekybos į legalią ekonomiką. „Smart“ ir „TGR Group“ pasiūlė savo paslaugas.

Daugeliui pinigų plovimo sandorių tarpininkavo E. Zhdanova ir Kh.-M. Magomedovas. N. Krasnovas dirbdavo su kurjerių tinklais JK, organizuodavo grynųjų pinigų surinkimą, o tada pasirūpindavo jų konvertavimu.

Bausmės – simbolinės

Atskleistas nusikaltimo mastas – įspūdingas. Pvz., vienas kurjerių tinklas per keturis mėnesius vykdė grynųjų pinigų perdavimus 55-iose skirtingose vietose visoje Anglijoje, Škotijoje, Velse ir Normandijos salose. Jie tai darė mažiausiai 22-iejų įtariamų nusikalstamų grupuočių, veikiančių JK, vardu.

Pinigai plauti per iš pirmo žvilgsnio nekaltas įmones, pavyzdžiui, statybų bendroves Jungtinėje Karalystėje, arba būdavo siunčiami į Dubajų. Galiausiai pinigai grįždavo į ekonomiką, kai būdavo pervedami į bankų sąskaitas kaip tariamai teisėtas pelnas.

„Smart“ ir TGR veikė kaip įprastas bankas, imdami nedidelį mokestį už suteiktą tinklą pinigams pervesti iš vienos šalies į kitą.

Pirmiausia įkliuvo F. Sayedis, kurio automobilyje pareigūnai rado ketvirtį milijono svarų sterlingų. Tyrimo metu paaiškėjo, kad jis dirbo Maskvoje įsikūrusios kriptovaliutų keityklos „Smart“ vadovei E. Zhdanovai. Tada buvo identifikuotas identiškas veiklos modelis visoje šalyje.

Londone įsikūrusiam šio tinklo grynųjų pinigų kurjeriui, kuriam vadovavo E. Zhdanova ir N. Krasnovas, buvo išplauta daugiau nei 15 mln. svarų sterlingų. Kurjeris F. Sayedis buvo nuteistas ketveriems metams ir keturiems mėnesiams kalėjimo.

Iš Rusijos provincijos kilusi E. Zhdanova apie 2016 m. buvo tapusi Maskvos elito atstove, kurios veidas puikavosi ant blizgių žurnalų viršelių. Pernai jos šlovės burbulas subliuško – JAV vyriausybė jai pritaikė sankcijas dėl įtariamo vaidmens kriptovaliutų plovimo operacijoje, kuria naudojosi Rusijos oligarchai ir išpirkos reikalaujančių programišių gaujos. Operacijai vadovavęs NCA tyrėjas Salas Melkis tiek E. Zhanovą, tiek G. Rossi pavadino įdomiomis asmenybėmis, netipiškais organizuoto nusikalstamumo vadeivomis.

Vėliau paaiškėjo ir E. Zhdanovos, kuri šiuo metu yra sulaikyta Prancūzijoje, indėlis į JK klestėjusią pinigų plovyklą.

Kitas tyrimas atskleidė platų grynųjų pinigų kurjerių tinklą, kuriam vadovavo Rusijos naftos verslininko Vladimiro Kuksovo sūnus Semenas Kuksovas (kartu su tėvu pasirūpinę Maltos pilietybe) ir Andrii Dzektsa, koordinavę veiklą su N. Krasnovu. Jie valdė kurjerius, kad per du su puse mėnesio išplautų daugiau nei 12 mln. svarų sterlingų JK ir koordinavo panašias operacijas visoje Europoje.

S. Kuksovas taip pat buvo susijęs su didelės apyvartos kriptovaliutos piniginėmis. Jis ir A. Dzektsa buvo nuteisti atitinkamai penkeriems metams septyniems mėnesiams ir penkeriems metams kalėjimo. Vienas kurjeris, susijęs su S. Kuksovo tinklu, Igoris Logvinovas, buvo suimtas Airijoje ir nuteistas trejiems metams kalėjimo. G. Rossi buvimo vieta šiuo metu nežinoma.

Propagandai ir šnipams

Tyrėjai taip pat teigia, kad 2022 m. Rusijos valstybė naudojo šias organizacijas, kad finansuotų savo šnipus. 2023 m., NCA duomenimis, šios įmonės padėjo JK uždraustai valstybinei žiniasklaidos korporacijai RT pasirūpinti grynaisiais, reikalingais vienai iš savo operacijų.

2023 m. „TGR Group“ ir E. Chirkinyan slaptai legalizavo pinigus iš Rusijos – greičiausiai siekta paremti rusiškos žiniasklaidos organizacijos veiklą Jungtinėje Karalystėje.

2022 m. kovą E. Zhdanova pasirūpino, kad karalystę pasiektų daugiau nei 2 mln. svarų sterlingų, priklausiusių vienam klientui iš Rusijos, norėjusiam įsigyti JK nekilnojamojo turto. „Siam Expert Trading Company Ltd.“, su A. Bradens susijusi Tailando įmonė, kuriai OFAC šįkart pritaikė sankcijas, palengvino elektroninių komponentų eksportą į Rusiją.

2021 m. E. Zhdanova išplovė daugiau nei 2,3 mln. dolerių, kuriuos kriptovaliuta sumokėjo programinių šantažuotojų aukos. Nacionalinės kriminalinės agentūros skaičiavimu, grupė, kurios nariams Londonas pritaikė sankcijas dar 2023 m., yra atsakinga už mažiausiai 27 mln. svarų sterlingų išreikalavimą iš 149 britų – įskaitant ligonines, mokyklas, įmones ir vietos valdžios institucijas.

„Smart“ ir „TGR Group“ kriptovaliutos adresai reguliariai rodė sąsajas su „Garantex“, kriptovaliutos keitimo paslauga, kuriai Londonas ir Vašingtonas dar 2022 m. paskelbė sankcijas ir kuri buvo susieta su mokėjimais įmonėms už ginklų komponentus, kuriuos Rusija naudoja savo invazijoje į Ukrainą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų