Šeimą kaip sutuoktinius konservatoriai bando apibrėžti per paramos įstatymus.
Konservatorių vadovaujama Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) teikia pataisas, kurios reglamentuodamos paramą nepasiturintiesiems kartu išgrynintų šeimos kaip sutuoktinių ir jų vaikų, jei tokių yra, apibrėžimą.
Konstitucinis Teismas praėjusį mėnesį paskelbė nutarimą, kad Valstybinės šeimos politikos koncepcijos nuostatos, šeima pripažįstančios tik gyvenančius santuokoje žmones, prieštarauja Konstitucijai.
Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas premjeras Andrius Kubilius tuomet pareiškė šeimos instituto reglamentavimą Konstitucijoje esant spraga, kurią reikia užpildyti.
Viena SADM teikiamų pataisų keistų Išmokų vaikams įstatymą. Šiuo metu šis įstatymas šeimą apibrėžia taip - „sutuoktiniai arba bendrai gyvenantys asmenys, arba vienas iš tėvų, jų vaikai ir įvaikiai iki 18 metų“.
Tuo metu pataisos atskirai išskirtų šeimas - kaip sutuoktinius - ir kartu be santuokos gyvenančius asmenis. Šeima būtų apibrėžiama kaip sutuoktiniai ir jų vaikai ar įvaikiai iki 18 metų, o bendrai gyvenančių asmenų apibrėžimas įstatyme būtų suprantamas „kaip ši sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme“.
Tačiau tokio įstatymo dar nėra - tik SADM parengtas projektas, kuris Piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymą keistų į naujos redakcijos Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą.
Šiuo metu galiojantis Piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymas šeimą apibrėžia kaip sutuoktinius arba bendrai gyvenančius neįregistravusius santuokos pilnamečius vyrą ir moterį, arba vieną iš tėvų, ir jų vaikus iki 18 metų.
Nauja redakcija vėlgi atskirai apibrėžtų šeimą ir kartu gyvenančius asmenis. Šeima būtų laikomi sutuoktiniai ir jų vaikai, jei tokių yra, o bendrai gyvenantys asmenys - „neįregistravę santuokos ir bendrą ūkį vedantys pilnamečiai ar veiksniais pripažinti nepilnamečiai vyras ir moteris ir jų vaikai iki 18 metų“.
KT rugsėjį paskelbė nutarimą, kuriuo šeimos instituto apibrėžimą per santuoką įvardijo prieštaraujančią Konstitucijai. KT nutarime pripažino, kad santuoka turi išskirtinę vertę visuomenės gyvenime bei užtikrina tautos ir valstybės gyvybingumą, tačiau pareiškė, kad šeima gali būti sukurta ne tik santuokos pagrindu. Pasak Konstitucinio Teismo, šeimos samprata grindžiama santykių turiniu - tarpusavio atsakomybe, supratimu, pagarba, o santykių išraiškos forma esminės reikšmės neturi.
Koncepcijos pagrindu jau buvo parengtas įstatymas, kuriame šeima pripažįstami tik susituokę asmenys, tačiau projektas dar nebuvo pateiktas Seimui.
Naujausi komentarai