Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LCGRTC) atidarys naują interneto svetainę, kurioje sovietinio KGB dokumentai bus viešinami sparčiau ir platesniu mastu, rašo „Lietuvos žinios“.
Sausio pabaigoje pradėsiantis veikti modernus tinklalapis pakeis laikinąjį nespalvotą, kuris buvo sukurtas prieš septynis mėnesius, tik pradėjus skelbti KGB veiklą atskleidžiančią archyvinę medžiagą. LGGRTC duomenimis, per šį laikotarpį svetainę www.kgbveikla.lt aplankė 63 tūkst. lankytojų, maždaug 3-6,5 tūkst. žmonių per mėnesį.
„Pastebėjome, kad susidomėjimą lemdavo vieno ar kito su šia tema susijusio įvykio pagarsinimas viešojoje erdvėje“, - sakė LGGRTC vadovė Birutė Burauskaitė.
Kitaip nei ankstesnė, naujoji svetainė turės grįžtamąjį ryšį - lankytojai galės rašyti komentarus, pastabas, pateikti juos dominančius klausimus. B.Burauskaitė įsitikinusi, kad šiemet viešinimo dokumentų skelbimas vyks sparčiau, nes įgyta vertingos darbo patirties, susiformavo profesionali komanda.
Pasak pašnekovės, naujojoje svetainėje medžiagą bus stengiamasi pateikti susistemintą pagal atskiras temas, pavyzdžiui, Sąjūdis ir KGB, KGB ir jaunimas, KGB ir emigracija. Kiek dokumentų iš viso planuojama paskelbti, B.Burauskaitė neatsakė.
Liustracijos komisijos pirmininkas Algimantas Urmonas prisipažino turįs skeptišką nuomonę apie pasirinktą KGB medžiagos skelbimo būdą. Jis įsitikinęs, kad be specialisto paaiškinimų pateiktas „plikas“ dokumentas neturi to poveikio, kokį galėtų turėti.
„Nenusimanančiam žmogui toks skaitymas jokios naudos neduos. Tai ne viešumas. Reikia tam tikro išsilavinimo, kad suprastum KGB darbelius. Juk svetainė skirta ne istorikams, o masiniams vartotojams “, - pabrėžė A.Urmonas.
Neverta, komisijos vadovo patarimu, paskelbtoje medžiagoje ieškoti KGB agentų pavardžių. Anot A.Urmono, daugelyje dokumentų minimi tik jų slapyvardžiai, kurie iššifruojami gana sunkiai.
2010 metų birželį Seimas priėmė Liustracijos įstatymo pataisas, kurios atvėrė kelią viešai skelbti visus Lietuvos ypatingajame archyve saugomus SSRS specialiųjų tarnybų dokumentus. Būtiniausiems pasirengimo darbams iš valstybės kišenės buvo skirta 210 tūkst. litų.
Naujausi komentarai