Pereiti į pagrindinį turinį

V. Ivanauskas: tapęs treneriu turi užmiršti, kad buvai žaidėjas

2021-07-05 14:49

"Į rungtynes žiūriu kaip specialistas, o ne kaip sirgalius. Matyti labai daug psichologinių momentų, ypač kritinėse situacijose", – sako vienas geriausių visų laikų Lietuvos futbolininkų, šiandien profesionalus treneris Valdas Ivanauskas, kuris specialiose UEFA "EURO 2020" čempionatui skirtose LNK televizijos laidose "Laisvas smūgis" rungtynes aptaria kaip ekspertas. Jis sako, kad futbolas jo gyvenime atsirado atsitiktinai – galėjo būti ir geru krepšininku.

Valdas Ivanauskas Valdas Ivanauskas Valdas Ivanauskas

Staigmenos ir sirgaliai

Svarbiausius įvairių futbolo varžybų momentus televizijos žiūrovams V.Ivanauskas komentuoja ir analizuoja ne pirmą kartą – tai kadaise darė ir Vokietijoje.

"Nelengva. Buvę profesionalai, buvę treneriai varžybas, jų momentus mato truputį iš kito kampo. Bet žinant, kad televiziją daugiausia žiūri sirgaliai, televizijos žiūrovams įdomu pagrindiniai įvykiai, pavyzdžiui, įvarčiai, manau, kad "Laisvas smūgis" eteryje viskas vyksta sklandžiai. Dirba labai profesionali komanda su Martynu priešakyje – tai tikrai pavykusi premjera", – minėdamas laidos vedėją Martyną Starkų, kalba sportininkas.

Įsibėgėjusį čempionatą jis vertina labai gerai ir nors sako, kad daug didelių staigmenų nepamatė, netikėtumų vis dėlto būta – vienu iš pavyzdžių galėtų tapti Vengrijos žaidimas. "Vengrija, vadinamojoje mirtininkų grupėje surinkusi tašką ir vos iš šio čempionato neeliminavusi Vokietijos, tikrai kažkiek nustebino. Bet jie žaidė namuose, pilname sirgalių stadijone, o tai šiuo metu tikrai yra retenybė, ir jiems pasisekė. Pačiai šaliai tai buvo didžiulis įvykis", – įsitikinęs V.Ivanauskas.

M. Bendzelausko nuotr.

"Bendras čempionato vaizdas yra labai labai geras. Visi pasiilgę tikro futbolo – su žiūrovais, kad ir ribotu sirgalių skaičiumi. Patiems žaidėjams tai yra stimulas, ne tik žiūrovams. Čempionatas vyksta vienuolikoje Europos šalių, kuriose vyko ir vis dar vyksta tikros šventės, o jų visi pasiilgo per karantino laikotarpį, jų trūko. Pagrindinės komandos, kurių tikėjomės, ir pateko į aštuntfinalį, o dabar prasidėjo labai labai įdomios atkrintamosios varžybos", – tęsia jis.

Kardinalūs pokyčiai

V.Ivanauskas sako, kad žaisti futbolą yra kur kas lengviau, nei jį komentuoti ar juolab užimti trenerio poziciją.

"Būdamas treneriu jauti atsakomybę už komandą, už klubą, už sirgalius, todėl tai yra sunkiausio darbo reikalaujanti pozicija. Komentuoti taip pat nelengva, darome klaidų, ypač kai laikas ribotas, bet profesionalų komanda ir Martynas padeda, pašalina stresą", – šypsosi patyręs futbolo žinovas.

Laikas, kai žiūrint varžybas norėdavo išbėgti į aikštelę, jau praėjo. V.Ivanauskas sako, kad nuo tos minutės, kai gauni aukščiausio lygio trenerio licenciją, turi užmiršti, kad buvai žaidėjas. "Jeigu nepamirši, padarysi didžiausią klaidą. Todėl į rungtynes žiūriu kaip specialistas, o ne kaip sirgalius. Matyti labai daug psichologinių momentų, ypač tokiose kritinėse situacijose, kurių patyrė Vokietijos komanda varžybose su Vengrija. Tokiu momentu stebiu, kaip reaguoja treneris, kaip priešininkų komanda reaguoja – žiūriu visai kitomis akimis nei sirgalius", – neslepia treneris.

Pasak jo, futbolas nuo tų laikų, kai pats pradėjo jį žaisti, pasikeitė kardinaliai. "Mąstymo ir žaidimo greitis, žymiai geresnė kamuolio valdymo technika, fizinė žaidėjų būklė. Kiekvieno žaidėjo pasiruošimas yra neįtikėtino lygio. Mūsų laikais nebuvo tokių jėgų susigrąžinimo, regeneracijos sąlygų, reikėdavo improvizuoti, nebuvo tokių technologijų – šiais laikais viskas yra labai aukšto lygio. Tie pokyčiai labai matyti, ir su kiekvienais metais jie vis gerėja. Visa tai pasiekti nelengva, bet tai yra įgūdžiai ir juos reikia lavinti nuo pat mažens", – dalijasi V.Ivanauskas.

Ir krepšinis, ir rankinis

Vienas geriausių Lietuvos futbolininkų 1966 m. gimė Kaune. Kaip pats sako, visi tikėjosi, kad bus krepšininkas. "Vienu metu teko lankyti ir futbolą, ir krepšinį, ir rankinį – man tuo metu buvo gal vienuolika metų. Visos sporto šakos sekėsi tikrai gerai. Į futbolo treniruotes atėjau visiškai atsitiktinai – vienas trejais metais vyresnis kiemo vaikas iš vadinamosios Brazilkos žaidė futbolą, treniravosi pas Aleksandrą Oniščiuką ir pasiūlė man kartu pas jį nueiti. Mano amžiaus grupės tada nebuvo, teko dvejus metus treniruotis su vyresniais – taip ir pamėgau futbolą", – prisiminimais į vaikystę grįžta jis.

"Po trijų mėnesių nuo momento, kai pradėjau lankyti visas šias treniruotes, taip jau sutapo, kad reikėjo žaisti ir futbolo, ir krepšinio varžybose vienu metu, o tėvai net nežinojo, kad aš lankau tris skirtingas sporto šakas. Tada turėjau apsispręsti ir pasirinkau futbolo varžybas. Taip viskas išsisprendė – pasibaigė krepšinis ir rankinis", – pasakoja V.Ivanauskas.

Žaidęs įvairiose Rusijos, Austrijos ir Vokietijos futbolo komandose, jis pats sako, kad šiandien asmeninis santykis su futbolu – tik profesionalus. "Tai darbas – jis suteikia malonumą, nors, aišku, yra ir aštresnių situacijų, bet be jų nebūtų įdomu gyventi. Į futbolą žiūriu labai filosofiškai… Tai darbas, kurį turiu gerai atlikti. Kiek sveikata leis, stengsiuosi tą futbolo gyvenimą prailginti", – atvirauja pašnekovas.

"Gali būti įvairių pokyčių, todėl gyvenu realistinėmis mintimis, kurios, tikiuosi, artimiausiu metu pasitvirtins. Viskas susiję su futbolu ir su trenerio, daugiau administraciniu darbu. Esu ne tokio amžiaus, kad galvočiau apie kokią nors kitą veiklą. Futbolas mane vedė visą gyvenimą ir manau, kad kartu su juo teks ir pabaigti", – sako legendinis Lietuvos futbolininkas.

Futbolininkas prabilo apie darbą naktį

"Pirmą nakties kalbėti tiesioginiame eteryje, kai tokiu laiku įpratęs miegoti, yra iššūkis, įtampa, stresas, bet nieko nepadarysi, jei toks varžybų tvarkaraštis", – sako vienas garsiausių visų laikų šalies futbolininkų Edgaras Jankauskas, per šį Europos futbolo čempionatą dirbantis laidoje "Laisvas smūgis", kuri transliuojama LNK ir BTV kanalais.

"Miegas yra praeities atgyvena, – šypsosi laidos vedėjas Martynas Starkus. Martynas visai nesureikšmina fakto, kad vėlyvosios varžybos baigiasi vidurnaktį, po kurių į eterį jungiasi tiesioginė laida "Laisvas smūgis". – Mes gyvename futbolu ir jau liūdime, kad artėja pabaiga. Tai labiau likimo dovana dirbti darbą, kuris susijęs su gyvenimo pomėgiu ir aistra".

M. Bendzelausko nuotr.

Laidos ekspertu tapęs E.Jankauskas sako, kad kol kas čempionate – tik geri įspūdžiai ir geros emocijos. Aišku, kai laida tiesioginė, klaidų nepataisysi, bet Edgaras juokiasi, kad nieko gėdingo kol kas neįvyko.

"Tiesą pasakius, labai džiugina kolegos futbolininkai. Apsipratę su tiesioginiu eteriu jie tapo tokie laisvi, įtraukiančiai vertina situacijas, komentuoja. Privilegija dirbti kartu su visa šia nuostabia komanda, kurių didelės dalies nematyti, bet visi jie tokie svarbūs", – sako M.Starkus.

E.Jankauskas nesiryžta prognozuoti, kuriai iš rinktinių bus sėkmingas šis čempionatas, bet išskiria keletą UEFA "EURO 2020" momentų. "Pastebėjau, kad komandos įmuša nemažai įvarčių į savo vartus. Ir tai vyksta ne netyčia, o priešininkai priverčia įsimušti. Tai rodo atakų kokybę ir meistriškumą. Portugalai įsimušė sau į vartus du įvarčius, arti buvo iki trečiojo, bet žaidėjas sugebėjo po savimi įtraukti koją", – įdomius čempionato momentus vardija E.Jankauskas.

"Kantar" duomenimis, pasižiūrėti UEFA rungtynių jau buvo įsijungę beveik pusė Lietuvos gyventojų – 1 mln. 242 tūkst. Kol kas populiariausios rungtynės – Prancūzija–Vokietija, kurias stebėjo 301 tūkst. žmonių, t.y. kas ketvirtas tuo metu prie ekrano buvęs žiūrovas.

LNK grupė yra oficialus čempionato transliuotojas ir rodo visas UEFA "EURO 2020" rungtynes.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų