Moterų seksualumas seniai nebėra nepatogi tema. Tačiau praeities dogmos ir stereotipai mūsų sąmonėje gyvi iki šiol. Tuo tarpu nemažai intymios sferos problemų, pasak psichologų, dažnai kyla dėl iškreipto požiūrio į seksualumą. Portalas psychologies.ru įvardijo keletą dešimtmečių vyravusius mitus, kuriuos pavyko paneigti.
1 mitas. Moterys pagal prigimtį yra monogamiškos
Moterys (skirtingai nei vyrai) esą „užprogramuotos“ jausti seksualinę trauką tik vienam vyrui. Dažnai ši idėja fiziologiniu požiūri iškeliama kaip vienintelė teisinga. Kadangi moters biologinis tikslas – pagimdyti sveikus vaikus, ilgą laiką manyta, kad ji turi būti išranki ir visą gyvenimą saugoti ištikimybę vieninteliam vyrui. Deja, ne viskas taip jau akivaizdu...
Po kelerių metų santykių su tuo pačiu partneriu moters noras užsiimti seksu itin sumažėja. Apie tai knygoje „Ko nori moterys? Mokslas apie moters seksualumą“ rašo žurnalistas Daniel Berghner.
O visai neseniai Gvelfo (Kanada) universiteto mokslininkai patvirtino, kad moterų seksualinė trauka nuolatiniam partneriui silpnėja greičiau nei vyrams. Tyrimo autoriai teigia, kad tam įtakos gali turėti hormonų pusiausvyra, taip pat ir tai, kaip moteris jaučiasi: ar jos santykiai su partneriu artimi, ar ji jaučiasi geidžiama, saugi, mylima.
2 mitas. Moters seksualumas mąžta su amžiumi
Galbūt šis mitas susidarė dėl to, jog moterys su metais dėl fiziologinių priežasčių vis mažiau domisi seksu? Tačiau ir ši nuostata neturi rimto pagrindo. Teksaso universiteto tyrimo duomenys rodo, kad 30 ir 40 sulaukusios moterys yra seksualiai aktyvesnės nei buvo dvidešimties. Maža to, remiantis Harvardo universiteto tyrėjų parengtu pranešimu, keturiasdešimtmetės patiria daug stipresnį orgazmą nei jaunesnės moterys, daug didesni jų šansai „susipažinti“ ir su daugkartiniu orgazmu.
„Seksualinės traukos silpnėjimas dažniausiai susijęs ne su amžiumi, o su psichologinėmis problemomis, – teigia knygos „Naujasis sekso džiaugsmas“ autorė Susan Quilliam. – Brandžiame amžiuje atsisakydamos sekso moterys net neįtaria, koks jų potencialas lieka neatskleistas“.
3 mitas. Moterys apie seksą galvoja mažiau nei vyrai
Tarp „internautų“, kurie žiūri erotiką, kas trečias yra moteris (agentūros „Nielsen/Net“ 2012 m. duomenys). O pagal erotinės literatūros peržiūras ir parsisiuntimus moterys gerokai lenkia vyrus. „Moterų domėjimasis seksu yra ne toks ryškus, – teigia Karališkojo (D.Britanija) universiteto psichologijos profesorė Meredith Chivers. – Jų libido jautresnis didesniam stimulų spektrui (žodžiams, garsams, įvaizdžiams). Be to, pati moters seksualumo prigimtis yra sudėtingesnė. Ją veikia daugybė faktorių, ir pirmiausia – emocinė moters būsena.“
Mokslininkai teigia, kad seksualinio aktyvumo skirtumams tarp moterų ir vyrų, užfiksuotiems ankstesniųjų metų tyrimuose, įtakos galėjo turėti apklaustųjų kuklumas bei nenoras kalbėti šia tema.
„Moterys labai jautriai reaguoja į visuomenės priimtas seksualinės elgsenos normas, todėl gali ne visai sąžiningai atsakyti į klausimus apie tai“, – įsitikinusi tyrimo bendraautorė Terri Fisher.
4 mitas. Moteriai reikia daug laiko, kad susijaudintų
Kad seksualiai susijaudintų, vyrui ir moteriai reikia maždaug tiek pat laiko. Prie tokios išvados priėjo Makgillo (Kanada) universiteto psichologai. Tyrimo autorių nuomone, pagrindinė priežastis, kodėl seksualiai susijaudinti moteriai reikia ilgiau, yra ta, kad intymių santykių psichologinė atmosfera ne visuomet jai yra komfortabili.
„Mūsų kultūroje visuomet labiau akcentuojamas vyrų orgazmas ir būdai jam pasiekti, – teigia sociologė Lisa Wade. – Besirūpindamos intymių santykių metu suteikti vyrui malonumo, moterys apie savąjį dažnai net negalvoja. O išmokusi imituoti orgazmą moteris rizikuoja apskritai nebeatpažinti savo pojūčių, kas ateityje gali turėti įtakos net ir seksualinės disfunkcijos susiformavimui.
5 mitas. Seksas priverčia moteris įsimylėti
Viena šio mito variacijų skamba taip: „Vyrų emocijos nesusijusios su seksualine sfera, todėl jis gali užsiimti seksu tik siekdamas fiziologinio malonumo, tuo tarpu moterims sekso metu pasigamina didelis kiekis emocionalųjį foną keičiančių hormonų.“
Iš tikrųjų, aiškina psichologijos profesorius Barry Komisaruk, orgazmo metu tiek vyrų, tiek moterų organizme gaminasi didesnis kiekis „meilės“ hormono – oksitocino. Nėra jokių duomenų, kad šis hormonas kaip nors ypatingai veiktų moteris. Neįrodyta ir tai, kad oksitocinas gali sukelti įsimylėjimo jausmą.
Naujausi komentarai