Seksas: kokią įtaką mūsų gyvenimui turi pirmas kartas? Pereiti į pagrindinį turinį

Seksas: kokią įtaką mūsų gyvenimui turi pirmas kartas?

2012-11-09 22:00
Seksas: kokią įtaką mūsų gyvenimui turi pirmas kartas?
Seksas: kokią įtaką mūsų gyvenimui turi pirmas kartas? / Scanpix nuotr.

Žmonės, gavę savo pirmąją seksualinę patirtį devyniolikos ar kiek vėliau, sėkmingesni ateityje nei jų bendraamžiai, praradę nekaltybę paauglystėje, rašoma „Psychological Science".

Psichologė Peidž Harden iš Teksaso universiteto nusprendė išsiaiškinti, ar pirmoji seksualinė patirtis veikia tolesnį gyvenimą, tokį kaip pasirinkimas tarp santuokos ir gyvenimo kartu, meilės partnerių kiekis, pasitenkinimas santykiais.

Siekdama atsakyti į šiuos klausimus, Harden naudojo tyrimo, stebėjusio 1659 vienos lyties dvynių maždaug nuo 16 iki 29 metų, poras. Kiekvienas dvynių buvo klasifikuotas kaip anksti (anksčiau nei 15 metų), laiku (15-19 metų) ar vėlai (vėliau nei 19 metų) pradėjęs lytinius santykius. Tyrimo rezultatai publikuoti leidinyje „Psychological Science".

Nustatyta, kad kuo vėlesnė pirmoji seksualinė patirtis, tuo didesni pasiekimai įgyjant išsilavinimą ir didesnės pajamos, palyginti su tais, kurie patirties įgijo per anksti. Deja, tie, kurie vėliau pradeda lytinius santykius, yra mažiau linkę tuoktis ir turi mažiau lytinių partnerių, nei kitos dvi grupės.

Vis dėlto, jei jau jie susituokia arba susitikinėja su kuo nors, būna kur kas dažniau patenkinti santykių kokybe. Ši sąsaja išlieka netgi atsižvelgus į genetinius ir aplinkos veiksnius. Taip pat ji nesusijusi su išsilavinimu, pajamomis, religingumu, kūno mase ir išoriniu patrauklumu.

Rezultatai leidžia teigti, kad pirmojo seksualinio kontakto laikas prognozuoja romantiškų santykių vėlesniame gyvenime kokybę ir stabilumą.

P. Harder žodžiais, yra keli galimi mechanizmai, galintys paaiškinti rezultatus. Pavyzdžiui, žmonės, kurie pirmą kartą mylėjosi sulaukę 19 metų, gali būti apskritai išrankesni, o todėl nenori susisieti su kuo nors, jei jų potencialus partneris jų netenkina. Taip pat gali būti, kad tokie žmonės turi įvairios gyvenimiškos patirties, kuri trukdo jiems suartėti su žmonėmis.

Galiausiai juk gali būti, kad žmonės, kurie iš pradžių įgyja platoniškų santykių patirties, o tik po to suartėja fiziškai, geriau pažįsta žmones ir todėl būna sėkmingesni santuokoje, nei tie, kurie suartėjo būdami penkiolikmečiai paaugliai. Tolesni tyrimai padės išsiaiškinti, koks šių mechanizmų vyrauja realiame gyvenime.

Ankstesniuose tyrimuose P. Harder su kolegomis išsiaiškino, kad ankstyvesnė seksualinė patirtis nebūtinai susijusi vien su neigiamais rezultatais.

„Mes tik pradedame suprasti, kaip seksualinė paauglių patirtis veikia jų būsimą gyvenimą ir santykius", - teigia ji.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų