Pereiti į pagrindinį turinį

Tyrimas: neplanuotą nėštumą nutraukia beveik viena iš dešimties moterų

2010-11-29 12:56
Tyrimas: neplanuotą nėštumą nutraukia beveik viena iš dešimties moterų
Tyrimas: neplanuotą nėštumą nutraukia beveik viena iš dešimties moterų / Shutterstock nuotr

Beveik dešimtadalis neplanuotai pastojusių Lietuvos miestuose gyvenančių moterų ryžtasi abortui. Dažniausiai nėštumą nutraukia vyresnio amžiaus mamos.

Tai parodė tyrimų kompanijos „Synopticom“ atliktas tyrimas, kurį inicijavo kontracepcijos svetainė ziedas.lt.

Tyrime, kuriuo siekta išsiaiškinti Lietuvos miestų gyventojų šeimos planavimo įpročius, dalyvavo 18-45 metų respondentai: 412 moterų ir 116 vyrų.

Daugiau nei pusė (63 proc.) apklausoje dalyvavusių moterų, kurios neplanuotai pastojo, teigė, kad „mintis apie abortą niekada nebuvo kilus“. Beveik trečdalis moterų prisipažino, kad tokią galimybę svarstė, tačiau niekada nepriėmė sprendimo savo noru nutraukti nėštumo. 8 proc. teigė atlikusios abortą.

Tarp abortui pasiryžusių moterų daugiausia buvo ne patirties stokojančios jaunos merginos, bet 40-45 metų moterys su aukštesniuoju ar aukštuoju išsilavinimu. Nėštumus nutraukė beveik ketvirtadalis (23 proc.) neplanuotai pastojusių moterų iš šios amžiaus grupės.

„Vyresnės moterys dažniau priima sprendimą atsisakyti „netyčiuko“, nes jau turi vaikų, be to, jos sunkiau ryžtasi keisti gyvenimo planus. Tuo tarpu jaunos merginos baiminasi dėl grėsmės po aborto komplikacijų nebeturėti vaikų, todėl žymiai rečiau apsisprendžia nutraukti nėštumą“, – sako gydytoja ginekologė Inga Rudzikienė.

Tyrimas parodė, kad tik mažiau nei trečdaliui 40-45 metų mamų pavyko suplanuoti visus vaikus – net 70 proc. pripažino, kad visi ar dalis nėštumų buvo neplanuoti.  

Anot daktarės, vyresnių moterų šeimos planavimo įgūdžiai prastesni dėl informacijos apie kontracepciją stokos.

Trys ketvirtadaliai moterų patvirtino, kad sulaukus „netyčiuko“ gyvenimo planai pasikeitė. Daugelį moterų tai paskatino greičiau sukurti šeimą, daugiau nei pusė mamų pripažino neišnaudojusios karjeros galimybių, trečdaliui teko atidėti studijas, daliai nepavyko baigti mokslų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų