Pereiti į pagrindinį turinį

Ar Lietuva gali apskųsti Lenkiją dėl sumažintų mokesčių?

2022-02-06 17:22
DMN inf.

Ar Lietuva gali Lenkiją apskųsti Europos Sąjungos Teisingumo teismui dėl laikinai taikomo nulinio pridėtinės vertės mokesčio maistui ir sumažinto PVM degalams?

Ar Lietuva gali apskųsti Lenkiją dėl sumažintų mokesčių?
Ar Lietuva gali apskųsti Lenkiją dėl sumažintų mokesčių? / Scanpix nuotr.

„Paprastai jeigu yra kalbama apie kokius nors Europos Sąjungos teisės pažeidimus, tai procedūra yra labai paprasta – už Europos Sąjungos teisės reikalavimų priežiūrą atsako Europos Komisija. Ir Europos Komisija paprastai inicijuoja įvairias pažeidimų procedūras – šioje vietoje dėl mokesčių“, – LNK žurnalistei teigė buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

Ženkliai mažinant mokesčius, darant įtaką taip pat ir Lietuvos rinkai, kartu daroma įtaka ir visai bendrajai rinkai.

„Aš ką čia įžvelgčiau, tai nebent tam tikro solidarumo pareigos pažeidimą. Nes iš tikrųjų ženkliai mažinant mokesčius, darant įtaką taip pat ir Lietuvos rinkai, kartu daroma įtaka ir visai bendrajai rinkai. Vidaus rinkai. Galbūt yra detalesnių nuostatų, dėl kurių galima būtų pasiginčyti. Bet šiaip iš esmės konkretūs PVM tarifai ir PVM lengvatos tai visgi yra valstybių narių kompetencija“, – situaciją komentavo D. Žalimas.

„Man požiūriu, nebent Europos Komisija galėtų kažką pradėti, bet iš esmės tai yra ilgai trunkanti procedūra. Jeigu konkrečiai pagal šitą procedūrą, pagal pažeidimų procedūrą, tai pakankamai ilgai užtrunka“, – sakė pašnekovas.

 

 

Ekonomistas Nerijus Mačiulis yra sakęs, kad Lenkija, nustačiusi nulinį PVM maistui, tuštinasi ant Europos Sąjungos normatyvų. „PVM tarifas konkretus ir lengvatos vis dėlto lieka valstybių narių kompetencijoje. Bet aišku, reguliuodamos neturi pažeisti ir bendrųjų Europos Sąjungos principų. Aš minėjau – ir solidarumas, ir veiksmų koordinavimas. Akivaizdu, kad galbūt čia galima įžvelgti tam tikrų pažeidimų požymius, bet vėlgi, 100 proc. ką nors tvirtinti būtų per daug keblu ir reikėtų, matyt, pradėti painią procedūrą ir ilgai trunkančią, kol galbūt būtų pateikti aiškesni atsakymai“, – teigė D. Žalimas.

„Yra Europos Komisija. Į ją galima kreiptis visada, jeigu yra manymų, kad kita šalis pažeidžia Europos Sąjungos teisės nuostatas ir tuo pačiu daro įtaką vidaus rinkai ir šiuo atveju daro žalą Lietuvos ekonomikai“, – dar kartą patikslino pašnekovas.

Šalis, paduodanti kitą šalį į teismą, kaip dažnai tai nutinka? „Ne visai tiesiogiai taip nutinka, bet Europos Komisija tikrai dažnai pradeda bylas prieš valstybes nares, kurios pažeidžia Europos Sąjungos teisės nuostatas. Tiesa, ne visos pažeidimo procedūros baigiasi bylomis. Kartais pavyksta sureguliuoti iki to“, – teigė D. Žalimas.

Dainius Žalimas. L. Balandžio / BNS nuotr.

Aš nežinau, ar Lietuvai naudinga būti vienai inicijuojant tokius procesus – ar per Europos Komisiją, ar kaip nors kitaip.

„Europos Sąjungos Teisingumo Teismas, išnagrinėjęs bylą, gali imti ir tam tikrų finansinių sankcijų, ir čia Lenkija, beje, nėra išimtis. Tiesa, čia visiškai iš kitos srities tos bylos yra, bet dėl teismų nepriklausomumo pažeidimo, tai Lenkija bent jau privalo, aš nežinau, ar realiai moka, privalo mokėti nemažas baudas pagal Europos Sąjungos Teisingumo Teismo sprendimą“, – kalbėjo pašnekovas.

„Lenkija veda tokią politiką, kuri netgi tam tikra prasme yra diskutuojama, ar neveda prie pasitraukimo ilgainiui iš Europos Sąjungos. Matyt, kad ne, tačiau akivaizdu, kad ji nenori pripažinti Europos Sąjungos Teisingumo teismo viršnacionalinės privalomos jurisdikcijos. Tai reikia matyti ir šitą aspektą. Lenkija nevykdo tų kelių sprendimų aš minėjau, moka baudas. Aš nežinau, ar Lietuvai naudinga būti vienai inicijuojant tokius procesus – ar per Europos Komisiją, ar kaip nors kitaip. Tai akivaizdu, kad politiškai, matyt, tokios bylos iniciavimas nėra tikslingas“, – teigė D. Žalimas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų