Pereiti į pagrindinį turinį

D. Grybauskaitė: Lietuvai teks susitaikyti su mažesniu ES biudžetu

2012-11-24 11:00
D. Grybauskaitė: Lietuvai teks susitaikyti su mažesniu ES biudžetu
D. Grybauskaitė: Lietuvai teks susitaikyti su mažesniu ES biudžetu / Reuters/Scanpix nuotr.

Naujasis Europos Sąjungos (ES) biudžeto projektas bus mažesnis nei buvo paskutinis pasiūlymas, kuriam nepritarė didžiosios Europos valstybės, penktadienį pareiškė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Bus naujas pasiūlymas teikiamas jau su apkarpymais“, - žurnalistams Briuselyje sakė prezidentė, be susitarimo pasibaigus deryboms. Kitas ES viršūnių susitikimas dėl 2014-2020 metų biudžeto bus rengiamas kitų metų pradžioje.

D.Grybauskaitės teigimu, Lietuvai teks susitaikyti su mažesniu ES biudžetu, nes to siekia daugiausia į bendrą iždą sumokančios šalys.

„Ne mes mokame, mes tik prašome. Ir aš manau, kad mes visi turime tai suprasti, kai norime, kad mums duotų daugiau“, - kalbėjo šalies vadovė.

Prezidentės vertinimu, siūlymai, kad naujas septynerių metų biudžetas būtų mažesnis nei 2007-2013 metais „rodo ne tik požiūrį į Europą, bet pirmiausia tai, kad Europoje tikrai sudėtinga situacija“.

„Istorijoje pirmą kartą siūloma iš viso, absoliučia prasme mažinti europinį biudžetą“, - teigė D.Grybauskaitė.

Pasak prezidentės, susitarimo dėl beveik trilijono eurų biudžeto pasiekti nepavyko, nes „pasiūlymas buvo nepriimtinas beveik visiems mokėtojams į Europos biudžetą“.

„Atmosfera buvo labai taiki, barnių nebuvo, nes matomai skirtumai pernelyg dideli, todėl nebuvo dėl ko kariauti“, - sakė D.Grybauskaitė.

Lietuvos pareigūnai penktadienį gana teigiamai vertino derybų metu pakoreguotą biudžetą, kuriame, lyginant su praeitos savaitės projektu, buvo padidinta parama Ignalinos atominės elektrinės uždarymui, išmokos žemdirbiams bei numatyta išimtis struktūrinės paramos ribojimui, atsižvelgiant į ekonomikos nuosmukį 2009 metais.

Naktį pateiktas projektas numatė, kad IAE uždarymui iki 2020 metų būtų skirta 400 mln. eurų vietoje anksčiau siūlytų 210 mln., o struktūrinės paramos „lubos“ būtų padidintos iki 2,59 proc. nuo BVP, kaip išimtis bendrai taisyklei, kad parama negalėtų viršyti 2,35 proc. BVP.

Į projektą taip pat įtraukta nauja nuostata, kad 2020 metais tiesioginės išmokos žemdirbiams turėtų siekti bent 196 eurus (677 litus) už hektarą. Tai - daugiau nei siūlyta anksčiau, nors ir mažiau nei prašė žemdirbių atstovai.

Pasak D.Grybauskaitės, žlugus susitikimui, šie skaičiai nebetenka prasmės.

„Jeigu susitarimo nėra, jokie tarpiniai dokumentai tiesiog neegzistuoja“, - sakė prezidentė.

Garsiausiai už ES biudžeto karpymus pasisakė Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas (Deividas Kameronas). Jis reikalavo, kad biudžetas būtų sumažinti nuo 1,047 trilijono eurų iki 886 milijardų.

Iš ES gaunamos lėšos sudaro apie ketvirtį metinio Lietuvos biudžeto.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų