Pereiti į pagrindinį turinį

Abejoja naftos embargu: Rusija dabar iš Europos gauna žymiai daugiau nei prieš metus

2022-07-09 15:00
DMN inf.

Kaliningrado gubernatorius skelbia: jei Lietuva iki liepos 10 neatkurs sankcionuotų prekių tranzito iš Rusijos į Kaliningradą, Rusija boikotuos bet kokių prekių tranzitą per visas Baltijos šalis, praneša LNK.

Freepik.com nuotr.

Rusija gali padaryti taip, kad pusės Lietuvos ekonomikos nebeliktų.

„Mano nuomone, Rusijos ekonominis atsakas Baltijos šalims yra daug veiksmingesnė priemonė, be to, itin destruktyvi. Rusija gali padaryti taip, kad pusės Lietuvos ekonomikos nebeliktų. Tiesiog jaučiame, kad Lietuva nesupranta, jog Kaliningrado sritis yra Rusijos dalis. Yra, kas mus užstos. Mes nesame vieni su šia problema“, – teigė Kaliningrado gubernatorius Antonas Alichanovas.

„Bloomberg“ skelbia, kad nauji Europos Komisijos (EK) išaiškinimai gali pasirodyti tik spalį kartu su septintuoju sankcijų paketu, o ne iki liepos 10 d., kaip buvo prognozuota.

Premjerė Ingrida Šimonytė dar anksčiau sakė, kad kol nebus naujo išaiškinimo, sankcionuotos prekės į Kaliningradą per Lietuvą nevažiuos ir toliau.

Nuo liepos 10 d. bus draudžiama vežti ne tik plieną ir juoduosius metalus, bet ir cementą, alkoholį bei prabangos prekes. Nepaisant to, atsirado svarstymų, kad Lietuva sankcionuotoms prekėms galėtų išduoti vienkartinius leidimus.

„Jeigu taip nutinka, kad Kaliningrade staiga pritrūksta cemento, galima leisti nuvežti cemento tiek, kiek tuo metu labai reikia. Bet čia nekalbame apie jokias kvotas, jokius koridorius“, – sakė užsienio reikalų komiteto pirmininkė Laima Liucija Andrikienė

Esą, tai nebūtų traktuojama kaip sankcijų švelninimas.

„Aš panaudojau cemento pavyzdį, galėjau panaudoti ir kitą – alkoholį“, – sakė L. Andikienė.

Tai nėra Lietuvos kaltė, kad čia kyla iššūkių, tai Vladimiras Putinas kaltas dėl karo.

Ar tai galėtų būti taikoma alkoholiui bei kitoms prekėms, užsienio reikalų komiteto pirmininkė neatskleidžia. Amerikiečiai, minėdami diplomatijos šimtmetį su Lietuva, tikina, kad tiek NATO, tiek ES šioje situacijoje Lietuvą privalo palaikyti.

„Tai nėra Lietuvos kaltė, kad čia kyla iššūkių, tai Vladimiras Putinas kaltas dėl karo. Sankcijos turi būti įgyvendintos pilna apimtimi. Labai svarbu, kad JAV ir ES palaikytų Lietuvą saugant jos interesus“, – kalbėjo JAV nacionalinio demokratijos fondo pirmininkas Damonas Wilsonas.

V. Putinui pradėjus karą Ukrainoje Lietuvos prekybiniai ryšiai su Rusija smarkiai sumažėjo, todėl priemonių, kaip pakenkti Lietuvos ekonomikai Rusija beveik neturi.

„Iš tų likusių prekių – aliejai, riebalai, dalis maisto produktų. Tai yra pakankamai nežymi dalis. Kalbant apie prekes nelabai yra ką ir sumažinti“, – komentavo ekonomistas Tadas Povilauskas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Rusija Lietuvą paspausti galėtų nebent uždrausdama vilkikams iš Lietuvos įvažiuoti į Rusijos teritoriją.

„Per Rusiją vis tiek vyksta kelionės į Vidurio Azijos šalis, yra įmonių, kurios užsiima krovinių vežimu į Kazachstaną, Uzbekistaną. Yra ne tik pervežimai, yra ir importas, eksportas į tas šalis, bet tos sumos ten nėra pernelyg didelės“, – skaičiavo T. Poviliauskas.

Tuo pat metu Kaliningrado gubernatorius fantazuoja apie specialų geležinkelį ir kelią, jungiantį Rusiją ir Kaliningradą per Lietuvos teritoriją.

„Galima nustatyti tam tikrą tarptautinį jo veikimo režimą, kad tai būtų garantuota sausumos jungtis tarp mūsų pusiau eksklavo ir pagrindinės teritorijos. Galbūt šio koridoriaus viduje padaryti kokį nors kelią, kuris, tarkime, apsiribotų tam tikru specialiu koridoriumi, už kurio nebūtų galima išeiti“, – svarstė A. Alichanovas.

Rusija, į Europą eksportuodama 20 proc. dujų, šiandien gauna gerokai daugiau pinigų nei eksportuodama 100 proc. prieš metus.

A. Alichanovo teigimu, kol kas cementas į Kaliningradą keliaus jūrų keliais. Tai – kur kas brangiau, todėl brangs ir prekės. Kol EK sprendžia, ką daryti su Kaliningrado tranzitu, ekspertai pradėjo abejoti naftos embargo veiksmingumu. Esą, naftos embargas žymaus poveikio Rusijos pajamoms nedaro, panaši situacija ir su dujomis.

„Rusija, į Europą eksportuodama 20 proc. dujų, šiandien gauna gerokai daugiau pinigų nei eksportuodama 100 proc. prieš metus. Kuo labiau mažini kiekį, tuo kainos kyla aukščiau, tuo daugiau pajamų gauna į biudžetą“, – aiškino energetikos ministras Dainius Kreivys.

Be to, sankcijų rusiškoms dujoms ES įvesti gali ir nespėti – esą Kremlius pirmas jas užsuks Europai.

„Kaip ir į ką galiausiai tai virs, mes nežinome, bet tokios rizikos, kad Rusija visai sustabdys dujų tiekimą Europai, yra pakankamai didelės“, – teigė D. Kreivys.

Jau dabar Kremlius dujų tiekimą nutraukė Lenkijai, Bulgarijai ir Danijai. Rusiškų dujų tiekimas apribotas ir Prancūzijai su Vokietija.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų